TÜRKİYE’DE ÖĞRETMEN OLMAK!

  MEB’in son verilerine göre Türkiye’de 145 alanda 730 bin kadrolu öğretmen görev yapmaktadır.

banner396

TÜRKİYE’DE ÖĞRETMEN OLMAK!

  MEB’in son verilerine göre Türkiye’de 145 alanda 730 bin kadrolu öğretmen görev yapmaktadır.

18 Kasım 2012 Pazar 09:22
TÜRKİYE’DE ÖĞRETMEN OLMAK!

 

MEB’in son verilerine göre Türkiye’de 145 alanda 730 bin kadrolu öğretmen görev yapmaktadır. Alanlarına göre sınıf öğretmenleri 210 bin (%29) sayısı ile ilk sırada gelmektedir. Yeni dağılımlara göre;54 bin ilkokul, ortaokul, imam hatip ortaokulu ve lise bulunmaktadır....


 MEB’in son verilerine göre Türkiye’de 145 alanda 730 bin kadrolu öğretmen görev yapmaktadır. Alanlarına göre sınıf öğretmenleri 210 bin (%29) sayısı ile ilk sırada gelmektedir. Yeni dağılımlara göre;54 bin ilkokul, ortaokul, imam hatip ortaokulu ve lise bulunmaktadır. Yaklaşık 70 bin (%9,5) öğretmen MEB’in kurumlarında çeşitli düzeylerde ki yönetsel organlarında görev yapmaktadır. Son on yılda 374 bin (%51,2) yeni öğretmen ataması yapıldı. Ancak bu süre içerisinde 165 bin (%22,6) öğretmen emeklilik, istifa, kurum değiştirme, ölüm gibi nedenlerle meslekten ayrıldı. Bu durumda son on yılda reel olarak 209 bin öğretmen atanmış olmaktadır. 


 


Öğretmensayısındaki artış okul, derslik ve öğrenci sayısındaki artışlarla birlikte elealındığında atananların öğretmen açıklarını kapatmaya yetmediğigörülmektedir.444’lük sisteme geçilmesinin ardından seçmeli dersler için eköğretmen ihtiyacının oluşması öğretmen açıklarının daha da büyümesine nedenolmuştur. 2003’te 24 bin öğretmen emeklilik için başvururken 2012’de bu sayı7500’e gerilemiş görünmektedir. Bu tablo bize öğretmen profilinin giderekgençleşmekte olduğunu göstermektedir. Ağustos ayında 40 bin yeni atamanınyapılması ve norm fazlası duruma düşen 22500 sınıf öğretmeninin alan değişikliğiyaparak branş derslerini tercihleri öğretmen açıklarının azaltılmasına katkısağlamıştır. 


 


Bakanlık,”12bin kişiye ek ders ücreti ödenerek öğretmenlik yaptırıldığını,145 branşın114’ünde öğretmen ihtiyacının devam ettiğini, öğretmen ihtiyacının büyük kentlerindeiçinde yer aldığı 29 kentte yoğunlaştığını” açıklamaktadır. Açıklamalar veMEB’in istatistiklerine bakarak Türkiye’de bir öğretmene idareciler hariç 26öğrenci düştüğünü söyleyebiliriz. Öğretmenlerin %75’i şehirlerde,%25’i köy vekasabalarda görev yapmaktadır. Öğretmenlerin%63’ü ikili eğitim yapılanokullarda bulunmaktadır. 


 


EğitimEnternasyonali ve OECD’nin verilerine göre, Türkiye Dünya’da öğretmen yapmaküzere yetiştirdiği gençlerine işbulmayan “ender” ülkelerarasında bulunmaktadır. İş bulanların ise, çalışma ortam ve koşullarının enağır olduğu ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Türkiye’de öğretmenolmanın zorluklarını aşağıda sıraladığımız ve her biri yaşanmış binlercedeneyimden oluşan durumlar daha belirgin kılmaktadır. 


 


Türkiye’de Öğretmen Olmak! 


 


-Meslekseldezenformasyona uğratılmak, yönetenler tarafından sürekli itibarsızlaştırılmakve tehdit edilmektedir. Bu politikaların bir sonucu olarak veli ve öğrencilertarafından şiddetle karşı karşıya bırakılmaktır..


 


-İdarecilerin keyfi ve yıldırma denen uygulamalarınamaruz kalmaktır..


 


-Çokçalıştırılmak, kalabalık sınıflarda eğitim yapmak zorunda bırakılmak ve düşükücret almaktır. Çalışırken ve emekli olduğunda geçinebilmek için ek işleryapmak zorunda kalmaktır.


 


-Kendileri ve yaptıkları işle ilgili alınankararlarda görüşlerine başvurulmamak, karar süreçlerine katılmanın engellenmesi,özneolma yerine nesneleştirilmek demektir.


 


-Ağırlaşaniklim koşullarında; aylarca kent yüzü görmeden, sobalarını tezekle yakıp okulve evlerini bu yakıtlarla ısıtmaktır. Sabah gün ağarmadan okul yoluna koyulmakakşamın karanlığında eve dönmektir.


 


-İktidarların yandaş yöneticileri tarafındanayrımcılığı yaşamak, soruşturma, cezalandırma ve sürgüne gönderilmeuygulamasına tabi tutulmaktır.


 


-Ağır kafa, kol,ev ve beden işçisi demek, günlük ücreti 60 TL’den aylığı 1800TL karşılığıçalışmaya başlamaktır.

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 18.11.2012 09:22
Anahtar Kelimeler:
türkiye öğretmen olmak
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394