Tezli Yüksek Lisans, 5 Yıl Tecrübe Sayılacak

YÖK, tezli yüksek lisansın, bölümlere öğretim elemanı alımlarında tecrübe olarak değerlendirileceğine karar kıldı.

Tezli Yüksek Lisans, 5 Yıl Tecrübe Sayılacak

YÖK, tezli yüksek lisansın, bölümlere öğretim elemanı alımlarında tecrübe olarak değerlendirileceğine karar kıldı.

03 Haziran 2016 Cuma 17:12
Tezli Yüksek Lisans, 5 Yıl Tecrübe Sayılacak
YÖK, Mart ayında aldığı önemli bir kararla, tezli yüksek lisans eğitiminin güzel sanatlarda 2 yıl, diğer bölümlerde 5 yıl tecrübe yerine sayılması gerektiğini karar kıldı.

Tezsiz yüksek lisansın ise lisans sonrası tecrübe olarak kabul edilmemesine karar verildi.
İşte YÖK'ün o önemli Kararı;

Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalara Dair Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'in Özel şartlar başlıklı 7. maddesinde ise şu hükümler yer almaktadır:

Madde7- 
(1) Araştırma görevlisi kadrosuna başvurabilmek için en az lisans mezunu olmak ve ilana ilk başvuru tarihi itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak gerekir.

(2) Yükseköğretim kurumlarında tıpta uzmanlık ve tıpta yan dal uzmanlık eğitimi yapmakta olan tabip veya uzman tabip araştırma görevlileri, uzmanlık eğitimlerini tamamladıklarında Sağlık Bakanlığına, uzman olduklarının bildirildiği tarihten sonraki ilk Devlet Hizmeti Yükümlülüğü Kurası sonuçlarının, kurumlarına tebliğ edildiği tarihe kadar kurumları ile ilişkileri kesilmeksizin araştırma görevlisi olarak görev yapmaya devam ederler.

(3) Öğretim görevlisi kadrosuna başvuru için aranacak özel şartlar şunlardır:

-Lisans düzeyinde eğitim yapılan birimlere başvuracak öğretim görevlisi adaylarında en az tezli yüksek lisans mezunu olmak veya lisans mezunu olmak ve belgelendirmek kaydıyla alanında en az beş yıl tecrübeli olmak,

-Güzel Sanatlar Fakülteleri, Eğitim Fakültelerinin Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümleri, Konservatuarlar ile ön lisans düzeyinde eğitim yapılan birimlere başvuracak öğretim görevlisi adaylarında en az tezli yüksek lisans mezunu olmak veya lisans mezunu olmak ve belgelendirmek kaydıyla alanında en az iki yıl tecrübeli olmak.

(4) Okutman kadrosuna başvuru için aranacak özel şartlar şunlardır:

-Yabancı dil okutmanları hariç olmak üzere lisans düzeyinde eğitim yapılan birimlerde atanacak okutman adaylarında en az tezli yüksek lisans mezunu olmak,

-Yabancı dil okutmanı başvurularında, ilan edilen yabancı dilde Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen merkezi yabancı dil sınavından en az 80 puan veya eşdeğerliği kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puana sahip olmak.

(5) Uzman ve eğitim-öğretim planlamacısı kadrosuna başvurabilmek için en az tezli yüksek lisans mezunu olmak veya lisans mezunu olmak ve belgelendirmek kaydıyla alanında en az iki yıl tecrübeli olmak gerekir.

(6) Çevirici kadrosuna başvuru için aranacak özel şartlar şunlardır:

-En az tezli yüksek lisans mezunu olmak veya lisans mezunu olmak ve belgelendirmek kaydıyla alanında en az iki yıl tecrübeli olmak,

-Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen merkezi yabancı dil sınavından en az bir dilde 80 puan veya eşdeğerliği kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan almış olmak.

Kpsscafe.com.tr
Son Güncelleme: 29.11.2018 14:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.