TEOG Öğrenci Kılavuzu Yayınlandı

Öğrenciler için hayata dair önemli aşamalardan birisi olan TEOG sınavı için MEB bir kılavuz yayınladı...

TEOG Öğrenci Kılavuzu Yayınlandı

Öğrenciler için hayata dair önemli aşamalardan birisi olan TEOG sınavı için MEB bir kılavuz yayınladı...

03 Mart 2015 Salı 14:22
TEOG Öğrenci Kılavuzu Yayınlandı
TEOG Kılavuzu

Bir sınava hazırlık sürecinde bilmemiz ve uygulamamız gereken ayrıntıların yer aldığı bu kitapçığın bizler için yol gösterici olacağına inanıyoruz. Okulda öğrenilen bilgilerin değerlendirilmesi için sınavlar yapılır. Bu sınavlar bizim kişilik özelliklerimizi, zekâmızı, değerli olup olmadığımızı belirleyen bir araç değil, bizlerin derslerimizde neyi ne kadar öğrendiğimizi ölçen bir uygulamadır. 

Ortak Sınavları Tanıyalım

Okulda gerçekleşen Din kültürü ve İnkılap tarihi sınavlarının birincisi, Türkçe, Matematik, Fen ve Yabancı Dil derslerinin ise ikincisi, işlenen müfredatı kapsayarak ortak sınavlar şeklinde yapılmaktadır.6, 7 ve 8. sınıf yılsonu başarı puanları ve 8.sınıf ortak sınav puanı ortalaması toplanacak.

Elde edilen toplam ikiye bölünecek ve 500 üzerinden alacağınız ortaöğretime yerleştirme puanınıza ulaşacaksınız.

Amaçlarımızı İyi Belirlemek Lazım


Verimi Arttırmak Çok Önemli

Zaman Yönetimini İyi Anlamak Gerek

 • Önceliklerimizi doğru belirleyelim. Etkili olmadığını düşündüğümüz zaman izlediğimiz yolu değiştirebiliriz.
 • Çalışırken kendimize, dış etkenlere (telefon, televizyon, bilgisayar vb.) kapalı olduğumuz belirli bir zaman dilimi ayıralım. Göreceğiz ki, bu zaman diliminde kesintiye uğramadan yapabileceğimiz çok şey olacak.
 • Yinelemek durumunda olduğumuz etkinliklerimiz için önceden belirlediğimiz zamanları kullanalım. Örneğin alışveriş yapılacaksa alışveriş merkezlerinin daha boş bir saatini tercih edelim.
 • Farklı uyaranların ilgimizi dağıtmaması için masamızda sadece çalışacağımız derse ait araç-gereçler olmalıdır.
 • Hızlı okumayı öğrenelim.
 • İlgilenme isteğimiz in azalmaması için öncelik taşıyan ödev ve projelerimizi ertelemeyelim
 • Her bitirdiğimiz çalışmanın üstünü çizelim. Yapmayı tasarladıklarımız bitince kendimizi ödüllendirelim. Bitmediyse kendimize bir not yazalım ve uygun zamanda bu çalışmayı da bitirelim.
 • En azından bir adım atalım. Bir kez başlayınca yol almak daha kolay olur. “Başlamak bitirmenin yarısıdır”.
 • Motivasyonumuzu düşürmememiz için programımızda yapabileceğimizden fazla etkinlik sıralamayalım. 
 • Yatmadan önce bir sonraki gün için neler yapacağımızı tasarlayalım.
 • Anımsamamız için not kağıtları, renkli kalemler kullanarak konuyu görsel olarak çekici ve eğlenceli hale getirelim.
 • Hiçbir şey yapmak istemiyorsak ve hayallere dalıyorsak yalnızca oturup ve bir duvara bakalım, bir zaman sonra zaten sıkılıp ve işimize geri döneriz.Çalışma Ortamınızı İyi DüzenleyinÇalışma Sürelerini ve Aralıklarını iyi Ayarlayın

Bu şekilde çalışmak konuları daha iyi hatırlamamızı sağlar.
Aralarda kısa bir yürüyüş, hafif fiziki aktiviteler, müzik dinleme, gevşeme egzersizleri    vb. yapabiliriz.

Düzgün Not Tutma Alışkanlığı Geliştirin


Dersleri Aktif Bir Şekilde Dinleyin

Ders sıkıcı olsa bile önemli ve yararlı olacağını düşünüp dersi dikkatle dinleyelim.
Duygularımız ile değil aklımız ile dinleyelim. 
Eğer konuşmacı ile aynı fikirde değilsek soru soralım ve dinlemeye devam edelim.
Verilen örneklerin olayları nasıl desteklediğine dikkat edelim.
Dışardan gelen uyarıcılarla ilgilenmeyelim. 

Hızlı ve Etkili Okumayı Öğrenin


Okumada planlı hareket etmek ve böylece zamanı iyi değerlendirmek bizler için çok önemlidir. Bunun için yukarıdaki ilkelere uymamız gerekir.

Hafızanızı Güçlendirmek İçin Çalışın

Etkili öğrenme yöntemlerini kullanalım.
Öğrendiklerimize ilk 24 saat içinde mutlaka tekrar edip pekiştirelim

Kendinizi Derslerinize Güdüleyin


Ders çalışma isteğini sadece kendimiz oluşturabiliriz. Ailemiz, öğretmenlerimiz ve arkadaşlarımız bu çalışma için beklediğimiz isteği bize hazırlayamaz. Kendi seçimlerimiz, öncelikle inanarak oluşturduğumuz amaçlarımız motivasyonumuzu sağlayacaktır.  
Motivasyonumuz azaldığı zaman ulaşmak istediğimiz hedefi tekrar ayrıntılı şekilde hayal edelim. Ne için emek gösterdiğimizi hatırlamak çalışmaya hevesle geri dönmemize yardımcı olabilir.

Düzenli Beslenmeyi Alışkanlık Haline Getirin

Kahvaltı ve diğer öğünlerimizi aksatmadan zamanında yapmamız dengeli beslenmemizi sağlayacak, balık, sebzeler, bakliyatlar, süt, peynir, yumurta, et gibi protein içeren besinleri tüketmemiz de unutkanlığımızı azaltmamıza yardımcı olacaktır.
 
Dinlenme sürelerinde bizi dinlendirecek ders dışı sosyal etkinlikler, sportif faaliyetlere zaman ayırabiliriz.

Sınav Kaygısını İçinizden Söküp Atın

Sınavlarda bazen kalbimizin hızlı hızlı çarptığını ve aşırı terlediğimizi hissederiz ancak bu çok nadir görülen, çözümü basit olan duygu durumuna sınav kaygısı diyoruz. 

Olumsuz Düşüncelerden KurtulunSolunum Egzersizleri ve Nefes Kontrolünü Öğrenin

Sınav girmeden ya da sınav sırasında kaygı düzeyinizin artarsa, birkaç kez derin nefes alın. Ayrıca birkaç dakika gözlerinizi kapatarak sizi mutlu eden bir anıyı ya da bir yeri hayal edin. Bu rahatlamanıza ve düşünce odağınızın değişmesine yardımcı olacaktır. İyi nefes ağır, derin ve sessiz olmalıdır.
İyi bir nefes yavaş olarak burundan alınır, sessiz olur ve akciğerin bütününü doldurarak diyaframı aşağı iter. 
Nefes egzersizlerinden amaç, akciğerin bütününü kullanmaktır. Nefes alma egzersizine başlamadan önce sağ avucunuzu göbeğinizin hemen altına, sol elinizi göğsünüzün üstüne (göğüs hizasına) koyun ve gözlerinizi kapatın. 
Nefes almadan önce ciğerinizi iyice boşaltın. (nefesi verirken ciğerler zorlanmamalı ve nefes itilmeden kendiliğinden çıkmalı.)
Ciğer kapasitenizi hayali olarak ikiye bölün ve "1-2" diye içinizden sayarak ciğerinizin bütününü doldurun. Kısa bir süre bekleyin, "bir-iki" diye diye sayarak, nefesinizi aldığınızın iki katı sürede boşaltın. Sağ eliniz göğüs kemiklerinizin, hareketli bir köprü gibi, yana doğru açıldığını hissetmeli. Yine bir nefes almadan iki saniye bekleyin. Tüm bunları tekrarlayarak bir derin nefes daha alın ve verin. Egzersizi bir kere daha tekrarlayıncaya kadar mutlaka en az 4-5 normal nefes alın. Eğer derin nefes almaya devam ederseniz bir baş dönmesi hissedebilirsiniz.

Kas Gevşetme Egzersizleri Yapın

Rahatsız edilmeyeceğiniz sessiz bir odada rahat bir konuma geçin. Birkaç kez yavaş ve derin soluk alıp vererek gevşemeye başlayın… Şimdi vücudunuzun geri kalan bölümünü gevşemeye bırakırken yumruklarınızı sıkın ve kol bileklerinizi kendinize doğru bükün… daha sıkı, daha sıkı… Yumruklarınızdaki ve ön kolunuzdaki gerginliği hissedin… Şimdi gevşeyin… Ellerinizdeki ve ön kollarınızdaki gevşekliği hissedin. Şimdi dirseklerinizi kırın ve pazılarınızı şişirin… Bunları olabildiğince gerin ve gerildiğinizi hissedin. Ellerinizi koy verin ve gevşeyin… Ayrımı görün. Şimdi kaşlarınızı çatın ve gerginliğin bütün alnınız boyunca yayıldığını izleyin… Koy verin. Kaşlarınızın düzleşmesine izin verin. 
Başınızı boynunuzun çevresinde yavaşça geri çevirin, başınızı oynattıkça gerginlik noktasının yer değiştirdiğini hissedin… daha sonra başınızı diğer yönde çevirin. Gevşeyin, başınızı dik ve rahat bir konuma getirin… şimdi omuzlarınızı silkin; omuzlarınızı kulaklarınıza dek kaldırın… orada tutun… Omuzlarınızı düşürün ve gevşemenin boynunuz, boğazınız ve omuzlarınız boyunca yayıldığını hissedin… daha derin, daha derin… 
Kalçanızı sıkıştırın… Gevşeyin ve farkı hissedin… şimdi bacaklarınızı düz bir konuma getirin ve gerin, ayak parmaklarınızı aşağı doğru kıvırın. Gerginliği yaşayın… Gevşeyin… Bacaklarınızı düz bir konuma getirin ve gerin, ayak parmaklarınızı yüzünüze doğru kıvırmaya çalışın, gevşeyin… 
Yavaş ve derin soluk alıp vermeyi sürdürdükçe bütün vücudunuz boyunca yayılan derin gevşemenin ağırlığını ve rahatlatan sıcaklığını hissedin… Ayaklarınızı gevşetin… Kalçalarınızı gevşetin… Daha çok, daha çok yayılmasını sağlayın. Omuzlarınızda derinleşen gevşemeyi hissedin… Daha derin, daha derin… Boynunuzdaki gevşekliği ve gevşemeyi ayırt edin… Yavaş ve derin soluk alıp vermeyi sürdürün. Bütün vücudunuz, size rahatlık veren bir biçimde, gevşek, gevşemiş, sakin, dinlenmiş durumda…

Son Güncelleme: 03.03.2015 14:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.