Tarım Mezunları ve Okuyanlarına Lisans Tamamlama Müjdesi

İki yıllık tarım mezunlarını ve okuyanlarını sevindiren gelişme ! TBMM'ye MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk AKSU tarafından sunulan kanun teklifinde bu mezunlara lisans tamamlama yolu açılması öngörülüyor.

Tarım Mezunları ve Okuyanlarına Lisans Tamamlama Müjdesi

İki yıllık tarım mezunlarını ve okuyanlarını sevindiren gelişme ! TBMM'ye MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk AKSU tarafından sunulan kanun teklifinde bu mezunlara lisans tamamlama yolu açılması öngörülüyor.

05 Mart 2018 Pazartesi 19:56
Tarım Mezunları ve Okuyanlarına Lisans Tamamlama Müjdesi

TBMM'ye Gıda, Tarım ve Hayvancılık alanında ön lisans eğitimi veren programlardan mezun olanlara, eğitimleriyle ilişkili alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılmasının sağlanması için kanun teklifi sunuldu.

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk AKSU tarafından Meclis Başkanlığına sunulan Kanun Teklifi, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanuna geçici bir madde eklenmesini öngörüyor.

"2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"; gıda, tarım ve hayvancılık alanında ön lisans eğitimi veren programlarından mezun durumda olanlardan talepte bulunanlara, eğitimleri ile ilgili olmak üzere Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılmasını amaçlıyor."

Kanun Teklifi yasalaşırsa,

- Kanunun yürürlüğe gireceği tarih itibariyle gıda, tarım ve hayvancılık alanında ön lisans eğitimi veren programlardan mezun durumda olanlara, istekleri halinde eğitimleriyle ilişkili olmak üzere Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılabilecek.

- Eğitimler, Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda uzaktan eğitim yöntemleri ile de verilebilecek.

- Uygulama eğitimleri için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu iş birliği yapacak.

- Bu eğitimlerin kapsamı, şekli, başvuru usulü ile eğitime ilişkin diğer usul ve esaslar Yükseköğretim Kurulunca belirlenecek.

2547 SAYILI YÜKSEKÖĞRETİM KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"Geçici Madde 75- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla gıda, tarım ve hayvancılık alanında ön lisans eğitimi veren programlardan mezun durumda olanlara, istekleri halinde eğitimleriyle ilişkili olmak üzere Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılabilir. Bu eğitimler, Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda uzaktan eğitim yöntemleri ile de verilebilir. Uygulama eğitimleri için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu iş birliği yapar. Bu eğitimlerin kapsamı, şekli, başvuru usulü ile eğitime ilişkin diğer usul ve esaslar Yükseköğretim Kurulunca belirlenir."

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

KPSSCAFE.COM.TR  | ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selami can 10 ay önce

Halihazırda mezun olmuş mühendis arkadaşlar korkmasınlar. BU insanlar onların elinden bir şey almayacak. Bunlar zaten fiilen çalışan insanlar. Halihazırda kadrosu bulunan personedir bu insanlar. sıfırdan işe alınıp da diğer arkadaşların önünü kapatmayacaklar. sadece bu programdam mezun olanların ünvanları değişecek.

Avatar
Zeki 10 ay önce

Tarımda alım yok Ama böyle bir kararda güZel olurdu yani birde tarımın bütün bölümlerde alım olsaydı güzel olurdu

Avatar
Selamİ CAN 10 ay önce

eç kalmiş bi̇r hamle. ama zararin neresi̇nden donülürse kardir. gıda, tarım ve hayvancılık alanlarının ön lisans eğitimlerini sağlayan programlardan mezun olanlara eğitimleriyle alakalı olarak lisans tamamlama eğitimi hakki en kisa sürede veri̇lmeli̇di̇r.

Avatar
Hüseyin 10 ay önce

Bizde eşşeğiz zaten boşuna 4 yıllık mühendis olduk !!

Misafir Avatar
bakanlık uzmanı 10 ay önce @Hüseyin

gerçekten neyin peşindesiniz anlamıyoruz biz, senin ekmeğinle oynayan yok hakkını alan yok sana öte git diyen de yok, burada sadece mesleki bir donanım ve özlük haklarında iyileşme olacak ve bu halihazırda bakanlık bünyesinde çalışan insanları ilgilendirecek derdiniz nedir ? yoldan geçene de verilmiyor ki bu armut piş ağzıma düşte değil araştırın biraz ! şizofrenimi tedavi edilebilir bir hastalıktır

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
ŞEGİ 10 ay önce @Hüseyin

Bazı arkadaşlar biz boşunamı okuduk diye yakınıyor, sana okurken yada çalışırken bazı imtiyaz yada haklar tanınmadımı hiç, sen hiçmi iyi bir yaptırmlardan faydalanmadın, niye bu kadar zoruna gidiyor o insanlara yapılan bir güzellik, aynı düşünceyi sen o zaman sağlıkçılar içinde yaşıyorsun demek, destek ol köstek olma, sana bir faydası olmaz.

Beğenmedim! (1)
Avatar
ela 10 ay önce

hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği mezunları çok mağdur .2000 den önce bu bölümden mezun olan teknik hizmetler sınıfında çalışan arkadaşlar zaten haklarından yararlanamıyor.umarım bu bölümede geçiş verirler.

Avatar
Erdal 8 ay önce

Hayal gene

Avatar
T.G 8 ay önce

yılan hikayesi

Avatar
B. ERDOĞAN 10 ay önce

OKUYANLARA DA VERSİNLER BU HAKKI