Sınav Stratejinizi Hemen Belirleyin

2 milyonu aşkın öğrencinin hazırlandığı Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nın ilk aşaması 23 Mart’ta yapılacak.

Sınav Stratejinizi Hemen Belirleyin

2 milyonu aşkın öğrencinin hazırlandığı Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nın ilk aşaması 23 Mart’ta yapılacak.

18 Mart 2014 Salı 11:58
Sınav Stratejinizi Hemen Belirleyin

2 milyonu aşkın öğrencinin hazırlandığı Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nın ilk aşaması 23 Mart’ta yapılacak. Süleyman Şah Üniversitesi Kariyer Merkezi, sınav öncesi öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Üniversite adaylarının heyecanla beklediği Yüksek Öğretime...

2 milyonu aşkın öğrencinin hazırlandığı Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nın ilk aşaması 23 Mart’ta yapılacak. Süleyman Şah Üniversitesi Kariyer Merkezi, sınav öncesi öğrencilere tavsiyelerde bulundu.


Üniversite adaylarının heyecanla beklediği Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS), 23 Mart 2014 tarihinde yapılacak. Öğrenciler son hazırlıklarını yaparken, adayların psikolojik durumları kritik önem taşıyor. Uzmanlara göre bu sınavı kazanmak, psikolojik bir mücadeleyi de beraberinde getiriyor. Süleyman Şah Üniversitesi (SSU) Kariyer Planlama Merkezi, YGS’ye girecek adaylara tavsiyelerde bulundu.


 


Sınav stratejinizi belirleyin


SSU Kariyer Planlama Merkezi yetkilileri, ilk etapta öğrencilere şu tavsiyelerde bulunuyor: 


* Sınava girdiğinizde hangi alanlardaki testleri hangi sırayla çözeceğinizi belirleyin, Sınavlarda zor soru kolay soru ayrımı yapmayın. Çünkü kolay sorular en sık dikkat hatası yapılan sorulardır. Her öğrencinin dikkatinin zaman zaman dağıldığını unutmayın. Sınavda dikkatinizin dağıldığını hissettiğinizde 30 saniyelik kısa molalar verin. Baş etmekte zorlandığınız duygusal psikolojik sorunlarınız konusunda sınavdan önce bir uzmandan yardım alın.


* Sınava saatler kala artık ders çalışmayı bırakın. Size pozitif enerji sağlayan kişilerle bir arada olun. 


* Sınav esnasında vücudunuzda heyecan belirtileri hissederseniz bu belirtilerin sınavın başlarında normal olduğunu düşünün. Bu hafif heyecanın sizin sınava daha iyi konsantre olmanıza katkıda bulunacağını aklınızdan çıkarmayın. Sınavın hemen öncesinde sanki bütün bildiklerinizi unutmuş gibi bir düşünceye kapılabilirsiniz. Bu durum karşısında telaşa kapılmayın. Bunun gerçek olmadığını ve o an ki sınav psikolojisinden kaynaklandığını bilmelisiniz.


* Yanınızdaki kişilerin kaçıncı soruda oldukları ile ilgilenmeyin. Önemli olan sizin soruları nasıl çözdüğünüzdür. Onlar soruları atlayarak da yapıyor olabilirler.


* Geçen zamanla ilgilenmek yerine kendinizi sınav sorularına odaklamaya çalışın.


* Çok gerginleştiğinizi fark ederseniz birkaç nefes egzersizi yapmakta fayda var. Burnunuzdan derin nefes alıp, yavaşça ağzınızdan verebilirsiniz.


* Sık sık saate bakmak yerine bölümler arasında saatinize bakınız. Çok sık saate bakmak sizi telaşlandırabilir.


* Sınavdan süre bitiminden önce çıkmayın. Size ayrılan süreyi son saniyesine kadar değerlendirin. Süreniz kaldığı takdirde yanıtlarınızı kontrol edin.


* Uzun paragraf sorularından çekinmeyin.  Paragraf çok uzun ya da yapamam diye önyargılı yaklaşmayın. Bu soruları önce soru bölümünden başlayarak okuyun. Yani önce soru bölümünü okuyun sonra bu bakış açısıyla paragrafı okuyun. Paragraf ne kadar büyük olursa soru o kadar kolay olacaktır.


* Zihninizde sınavı önceden yaşayın. Gözlerinizi kapatıp, kitapçıkların dağıtıldığını, kitapçık türünü cevap kâğıdına kodladığını, soruları rahatlıkla çözebileceğinizi, uğraştıran soruları “Bekle beni, elimden kurtulamazsın, daha sonra dönüp seninle ilgileneceğim” diyerek ertelediğini ve daha sonra dönerek yanıtladığınızı, kodlamaları ikkatlice yaptığınızı ve sınavı başarı ile bitirdiğinizi hayal edin, et. Hedeflediğiniz puanı aldığınızı gösteren sınav sonuç belgesinin elinize ulaştığını görün.


SSU Kariyer Planlama Merkezi yetkilileri ayrıca, öğrencileri ve aileleri sınavın iki aşamadan oluştuğunu unutmamaları konusunda uyararak ilk sınavda çok başarılı olamayan öğrencilerin ikinci sınavda eksiklerini gidermesi durumunda başarılı sonuçlar alabileceklerini konusunda görüş bildirdi. 


 


***


Fem Yayın Merkezi Rehberlik Koordinatörü  Faruk Ardıç YGS'de karşınıza çıkacak sorularla ilgili önemli tavsiyelerde bulundu.


 Tarih, Coğrafya, Felsefe dersleriyle ilgili uyarıları;


 


FEM Tarih Yayın Kurulu


•         YGS Tarih soruları Sosyal Bilimler testi içerisinde yer alan ve ÖSYM tarafından yapılan son değişikliklerle 15 sorudan oluşan bir bölümdür.


•         Tarih herkesin söylediği gibi kolay öğrenilen ve kolay unutulan bir derstir. 


•         Son 10 yılın YGS tarzı çıkmış ÖSYM soruları çözülerek ÖSYM’nin tarih sorularındaki mantık kavranmalıdır.


•         Konularla ilgili temel bilgiler ve kavramlar çok iyi bilinmelidir.


•         Her öğrencinin tarih dersinin temel kavramlarına karşı bir bilgi yeterliliğinin olması ve kendi tarih sözlüğünü oluşturması gerekir. 


•         YGS Tarih konularına çalışan öğrencilerin yapacağı en büyük hata konuyu ezberlemek olacaktır.


•         Son yıllarda ÖSYM’nin benimsediği soru tiplerinde amaç, verilen bilgiler ve öncüller doğrultusunda öğrencinin yorum kabiliyetini ölçmektir.


 


FEM Coğrafya Yayın Kurulu


•         Coğrafya YGS soruları müfredata uygun olup daha çok 9-10.sınıf konularını içeriyor.


•         Güncel konulara ait soruların gelmesi beklenmektedir.


•         YGS’de genel coğrafi özelliklerin, özellikle Türkiye açısından, fazla detay içermeden sorulacağı öngörülmektedir.


•         YGS’ye hazırlıkta, konularla ilgili öncelikle temel bilgiler öğrenilmeli, daha sonra da bu konularla ilgili sorular çözülmelidir.


 


FEM Felsefe Yayın Kurulu


•         Felsefe soruları YGS de daha çok yorum sorular gelmektedir.


•         Yapılan 4 YGS’de de gelen felsefe soruları, soruların zorluğu ve konulara göre dağılımı benzerlik göstermektedir.


•         Bazı sorular kavrama ve yorumlama becerisiyle birlikte bilgi gerektirebilir.


•         Sorular, öğrencileri öncelikle felsefenin temel bilgi ve kavramlarını bilmelerini, buna bağlı olarak anlama ve kavrama becerilerini ölçmektedir.


•         Bu sene ikinci kez sorulacak olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularının evrensel değer içerikli olup yoruma dayalı olacağı düşünülmektedir.


 
 


 


egitimajansi.com

Son Güncelleme: 18.03.2014 11:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.