PYBS İçin Son Gün

Milli eğitim Bakanlığı'nca (MEB)  5, 6, 7, 9, 10 ve 11.

PYBS İçin Son Gün

Milli eğitim Bakanlığı'nca (MEB)  5, 6, 7, 9, 10 ve 11.

27 Mart 2014 Perşembe 17:44
PYBS İçin Son Gün

Milli eğitim Bakanlığı'nca (MEB)  5, 6, 7, 9, 10 ve 11.  sınıflara yönelik 22 Haziran'da yapılacak 2014 yılı Parasız Yatılılık ve  Bursluluk Sınavı (PYBS) başvuruları, 28 Mart Cuma günü sona erecek. 

 

2014 PYBS Başvuru ve Uygulama e-Kılavuzuna...

Milli eğitim Bakanlığı'nca (MEB)  5, 6, 7, 9, 10 ve 11.  sınıflara yönelik 22 Haziran'da yapılacak 2014 yılı Parasız Yatılılık ve  Bursluluk Sınavı (PYBS) başvuruları, 28 Mart Cuma günü sona erecek. 


 


2014 PYBS Başvuru ve Uygulama e-Kılavuzuna göre, 5, 6, 7, 9, 10 ve 11.  sınıflara yönelik PYBS, 22 Haziran saat 10.00'da, tüm il merkezleri ile başvuru  sayısına göre gerekli görülen ilçe merkezlerinde yapılacak. Sınav yurt dışında  ise sınava girecek en az 10 öğrenci olmak kaydıyla; Lefkoşa, Riyad, Medine,  Cidde, Tebük, Kuveyt, Aşkabat, Taşkent, Bakü ve Bişkek'te gerçekleştirilecek. 


 


5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıfların sınav başvurusu, 28 Mart Cuma sona  erecek. Başvuru iş ve işlemleri http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr  veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden yapılacak. 


 


Ancak, 8. sınıf öğrencileri ayrıca PYBS'ye katılmayacak; sadece  başvuru şartları ile ilgili belgelerini bu tarihler arasında okul müdürlüklerine  ibraz edecekler. 


 


Parasız yatılılık ve bursluluk hakkından yararlanmak için sınava giren  öğrenciler, 6-15 Ağustos 2014 tarihleri arasında okul müdürlüklerine başvurarak  tercihlerini yapacaklar. Tercih yapmayan öğrenciler bu haklarından  yararlanamayacak. 8. sınıf öğrencileri için ayrıca PYBS yapılmayacak; bu  öğrencilerin ortak sınavlardan aldığı puanlar kullanılarak parasız yatılılığa ve  bursluluğa yerleştirme işlemleri yapılacak. 


 


Parasız yatılılık veya bursluluk hakkından yararlanmak isteyen 8.  sınıf öğrencileri, başvuru şartlarını öğrenmek üzere halen eğitim gördükleri okul  müdürlüklerinden bilgi alarak, başvuru için gerekli belgeleri hazırlayacaklar.  Tercih döneminde ise tercihlerini okul müdürlüklerinden yapacak. 


 


Öğrenciler PYBS Kılavuzuna  http://www.meb.gov.tr ve  http://oges.meb.gov.tr internet adreslerinden ulaşabilecek. Sınav başvurusunun  yapılabilmesi için öncelikle öğrencinin e-Okul sisteminde kayıtlı ve bilgilerinin  güncel olması gerekiyor. Açık öğretim lisesi, mesleki açık öğretim lisesi ve açık  öğretim ortaokulu öğrencileri parasız yatılılık ve bursluluktan yararlanamayacak.  Tutuklu ve hükümlü öğrenciler parasız yatılılık ve bursluluk sınavına  başvuramayacaklar. 


 


Özel öğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler PYBS'ye müracaat  edebilecekler; ancak sınavı kazananlar MEB'e bağlı resmi okul/kurumlarında  (ortaokul, imam hatip ortaokulları ile ortaöğretim kurumları) öğrenimlerine devam  etmeleri halinde bu haklarından yararlanabilecekler. 


 


Parasız yatılılık ve bursluluk kaydını kılavuzda belirtilen kayıt  süresi içerisinde yaptırmayan öğrenciler bu haklarından vazgeçmiş sayılacak.  Parasız yatılılığa hak kazandığı okula süresi içinde parasız yatılı kaydını  yaptırmayan öğrencilerin ilgili yönetmelik gereğince parasız yatılılıktan  bursluluğa geçirilmesi mümkün olmayacak. Parasız yatılı olarak öğrenimine devam  eden öğrencilere ayrıca burs verilmeyecek. 


 


Başvuru yapabilmek için diğer koşulların yanı sıra ailenin 2013 yılı  yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın 2014 Mali Yılı için  tespit edilen 6 bin 150 TL'yi geçmemesi şartı gerekiyor. Geliri bu rakamı  geçenlerin, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu ile 5395 sayılı Çocuk Koruma  Kanunu kapsamında yer alanlar hariç hangi kontenjan grubunda olursa olsun PYBS  başvuruları kabul edilmeyecek. 


 


Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin sınavlarda engel durumlarına  uygun hizmet alabilmeleri ve bu öğrencilerin bilgilerinin sisteme işlenmesi  amacıyla; okul müdürlüğünün/velinin, bağlı bulunduğu Rehberlik ve Araştırma  Merkezi Müdürlüğüne müracaat etmesi zorunlu olacak. Rehberlik ve Araştırma  Merkezlerinin adreslerine ilişkin bilgilere  http://orgm.meb.gov.tr/alt_sayfalar/kurum.asp internet adresinden ulaşılabilecek. 


 


Tek oturum olarak yapılacak sınavda 100 soru sorulacak, sınav süresi  120 dakika olacak. PYBS sonuçları,  21 Temmuz 2014'de açıklanacak. 


milliyet

Son Güncelleme: 27.03.2014 17:44
Anahtar Kelimeler:
pybs son gün
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.