ÖYP Hukuk kadrosu ilanında düzeltme

YÖK'ün ÖYP kapsamında hukuk branşı için açtığı 133 kişilik Araştırma Görevlisi kadro ilanında 2 alan için düzeltme yapıldı.

ÖYP Hukuk kadrosu ilanında düzeltme

YÖK'ün ÖYP kapsamında hukuk branşı için açtığı 133 kişilik Araştırma Görevlisi kadro ilanında 2 alan için düzeltme yapıldı.

01 Aralık 2015 Salı 12:40
ÖYP Hukuk kadrosu ilanında düzeltme
YÖK'ün ÖYP kapsamında hukuk branşı için açtığı 133 kişilik Araştırma Görevlisi kadro ilanında 2 alan için düzeltme yapıldı.

Konuya ilişkin YÖK açıklaması:

Başkanlığımızca 25-26-27-28/10/2015 tarihlerinde Hukuk alanında yapılan Alan Sınavına katılan adayları yerleştirmek için Başkanlığımızca ilan edilen kadrolardan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine ait 1003411 ve 1003412 numaralı ilanlar sehven tercihe açılmıştır.
 
Söz konusu ilanlar iptal edilerek yerine 1003529 ve 1003530 numaralı ilanlar tercih için sisteme eklenmiştir.

GENEL ŞARTLAR

1. 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak

2. 35 yaşını doldurmamış olmak (30/11/1980 ve sonra doğanlar başvuru yapabilecektir)

3. Araştırma  görevlisi  olarak  çalışmasına  engel  olacak  herhangi  bir  sağlık  problemi bulunmamak
 
4. Atama yapılacak programın lisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı)’den en az 70 (yetmiş) puan almış olmak.
Bu sınavın sonuçları açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir.
Alan türü değişen programlardan mezun olanların, lisans eğitimine başladıkları puan türünden en az 70 puan almaları gerekmektedir.

5. Başkanlığımızca 30/11/2015 – 02/12/2015 tarihleri arasında yapılacak olan başvuru işlemlerinde, adaylar 2012 Güz  ve sonrasında  alınan  ALES sonuçlarından  birini kullanabileceklerdir.

6.  Adaylar  başvurularını  ÜDS/KPDS/YDS  veya  eşdeğerliliği  ÖSYM  tarafından belirlenen bir yabancı dil sınav sonucu ile yapabilmektedirler.

7.  Adayların mezun oldukları üniversitenin mezuniyete esas not sistemi 4’lük veya 5’lik ise, mezuniyet notunun hesaplanmasında, Yükseköğretim Kurulu Kararıyla belirlenen 4’lük ve 5’lik not sisteminin 100’lük not sistemine eşdeğerliliği tablosunu esas almaları gerekmektedir. ÖYP Tercih Sisteminde eşdeğerlilik tablosunu kolayca kullanmanızı sağlayacak özellikler bulunmaktadır.

8.  Öğretim  Üyesi  Yetiştirme  Programı  kapsamında,  Alan  Sınav  Puanı  ile  araştırma görevlisi kadrolarına yerleştirme yapılacağından, adayların lisans not ortalamasının % 20'si, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) puanının % 25’i, Alan Sınav Puanının % 40’ı ve varsa Yabancı Dil Sınavı Puanının % 15'i dikkate alınacaktır.

9.  ÖYP araştırma görevlisi kadro ilanlarında belirtilen Yüksek Lisans’a ilişkin şartlarda, adayların Tezli Yüksek Lisans yapıyor veya yapmış olması gerekmektedir. (Tezsiz yüksek lisans yapmakta olan adayların, yerleşseler bile, atamaları yapılmayacaktır)
 
ALES MUAFİYET

1.  Doktorasını tamamlamış olanlar,

2.  Yükseköğretim Kurumlarında öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarında çalışmakta olanlar,

3.   Yükseköğretim Kurumlarında öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarında çalışmaktayken ayrılan öğretim elemanlarının çalışmakta oldukları kurumlarında veya başka yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı kadrolarına başvurularında merkezi sınavdan (ALES) muaf olup, bu adayların yerleştirme işlemlerinde ALES puanı 70 olarak değerlendirmeye alınacaktır.

AÇIKLAMALAR

"Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul Ve Esaslar" uyarınca, Yükseköğretim Kurumlarımızın araştırma görevlisi kadrolarına yerleştirme yapılacaktır.

Başkanlığımızca 25-26-27-28/10/2015 tarihlerinde Hukuk alanında yapılan Alan Sınavına katılan adaylar, söz konusu yerleştirme işlemi için tercih yapabileceklerdir.

Başvuru yapılabilmesi için adayların, 31.07.2008 tarihli Resmi gazetede yayımlanan "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda  Uygulanacak  Merkezi  sınav  İle  Giriş  Sınavlarına  İlişkin  Usul  ve  Esaslar Hakkında Yönetmelik"te belirtilen şartları sağlıyor olması gerekmektedir.

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında, Alan Sınav Puanı ile araştırma görevlisi kadrolarına yerleştirme yapılacağından, adayların lisans not ortalamasının % 20'si, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) puanının % 25’i, Alan Sınav Puanının % 40’ı ve varsa Yabancı Dil Sınavı Puanının % 15'i dikkate alınacaktır.

30/11/2015 tarihinde ilan edilen ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına tercih işlemleri 30/11/2015 – 02/12/2015 (Saat:17:30) tarihleri arasında Başkanlığımız resmi internet sitesi üzerinden yapılacaktır.

YÖK'ün ÖYP kapsamında hukuk branşı için açtığı 133 kişilik Araştırma Görevlisi kadro ilanında 2 alan için düzeltme yapıldı.

Son Güncelleme: 01.12.2015 12:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.