ÖYP Hukuk Alan Sınavı Sonuçları

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP), Hukuk alan sınavı sonuçları açıklandı.

banner396

ÖYP Hukuk Alan Sınavı Sonuçları

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP), Hukuk alan sınavı sonuçları açıklandı.

16 Kasım 2015 Pazartesi 11:34
ÖYP Hukuk Alan Sınavı Sonuçları
Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP), Hukuk alan sınavı sonuçları açıklandı.

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında Başkanlığımızca Hukuk alanında yapılan alan sınavı sonuçları açıklanmıştır.


**Sınav sonucuna itirazların, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 3 iş günü içinde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına dilekçe ile yapılması gerekmektedir.

Tercih ve Yerleştirme işlemleri daha sonra duyurulacaktır.

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslar’ın “tanımlar ve kısaltmalar” başlıklı 3. maddesinin h) bendinde “alan sınavı: yürütme kurulunca belirlenen alanlarda yapılan, adayların ilgili bilim alanında bilgi, yetkinlik ve ifade gücünü ölçen, sonucu açıklandığı tarihten itibaren iki yıl geçerli olan ve aynı alanda öyp araştırma görevlisi kadrolarına başvurularda kullanılacak yazılı ve/veya sözlü sınavı ifade eder.” hükmü bulunmaktadır.


Söz konusu hüküm uyarınca, alan sınavının Hukuk alanında yapılması Yürütme Kurulu’nun 15.10.2015 tarihli toplantısında uygun bulunmuştur. Hukuk alanı için 150 kadro belirlenmiştir. Diğer alanlara ilişkin yapılacak alan sınav tarihleri daha sonra duyurulacaktır.

GENEL ŞARTLAR

1. 657 sayılı Kanun’un 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak,

2. 35 yaşını doldurmamış olmak (19/10/1980 ve sonra doğanlar başvuru yapabilecektir),

3. Araştırma  görevlisi  olarak  çalışmasına  engel  olacak  herhangi  bir  sağlık  problemi bulunmamak,

4. Atama yapılacak programın lisans eğitimine hangi puan türünden öğrenci alınıyorsa o alanda  Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES)’den en az 70 (yetmiş) puan almış olmak.

-ALES sonuçları açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir,

-Puan türü değişen programlardan mezun olanların, lisans eğitimine başladıkları puan 
türünden en az 70 puan almaları gerekmektedir,

5. Başkanlığımızca 19/10/2015 – 21/10/2015 tarihleri arasında yapılacak olan başvuru işlemlerinde, adaylar 2012 Güz ve sonrasında alınan ALES  sonuçlarından birini kullanabileceklerdir,

6. Adaylar başvurularında varsa  ÜDS/KPDS/YDS veya eşdeğerliliği ÖSYM tarafından belirlenen bir yabancı dil sınav sonucunu  kullanabileceklerdir,

7. Adayların mezun oldukları üniversitenin mezuniyete esas not sistemi 4’lük veya 5’lik ise, mezuniyet notunun hesaplanmasında, Yükseköğretim Kurulu kararıyla belirlenen 4’lük ve 5’lik not sisteminin 100’lük not sistemine dönüştürüldüğü tablosunu esas almaları gerekmektedir, ÖYP tercih sisteminde not dönüşüm tablosunu kolayca kullanmanızı sağlayacak özellikler bulunmaktadır.

8. Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında, Alan (yazılı ve sözlü) Sınav Puanı ile araştırma görevlisi kadrolarına yerleştirme yapılacağından, adayların lisans not ortalamasının % 20'si, (ALES) puanının % 25’i, Alan Sınav Puanının % 40’ı ve varsa Yabancı Dil Sınavı Puanının % 15'i dikkate alınacaktır.

9. ÖYP araştırma görevlisi kadro ilanlarında belirtilen Yükseklisans’a ilişkin şartlarda, adayların Tezli yükseklisans yapıyor veya yapmış olması gerekmektedir. (Tezsiz yüksek lisans yapmış/yapmakta olan adayların, yerleşseler bile, atamaları yapılmayacaktır)
 
ALES MUAFİYET

1. Doktorasını tamamlamış olanlar,

2. Yükseköğretim kurumlarında öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarında çalışmış veya çalışmakta olanlar,

3. Yükseköğretim kurumlarında öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarında çalışmaktayken ayrılan öğretim elemanlarının çalışmakta oldukları kurumlarında veya başka yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı kadrolarına başvurularında merkezi sınavdan (ALES) muaf olup, bu adayların yerleştirme işlemlerinde ALES puanı 70 olarak değerlendirmeye alınacaktır.

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 16.11.2015 11:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394