ÖYP Alan Sınavı Başvuruları

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) alan sınavı için başvurular 26 Haziran 2015 Cuma (bugün) günü 2 branş için başlayacak.

banner396

ÖYP Alan Sınavı Başvuruları

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) alan sınavı için başvurular 26 Haziran 2015 Cuma (bugün) günü 2 branş için başlayacak.

26 Haziran 2015 Cuma 14:16
ÖYP Alan Sınavı Başvuruları
Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) Temel Tıp Bilimleri ve Temel İslam Bilimlerinde yapılacak Alan Sınavı için başvurular bugün 15:00'da www.yoksis.yok.gov.tr/OYPUYG adresinden alınmaya başlanacaktır.

Başvurular 01/07/2015 saat 18:00'da son bulacaktır.

YÖK tarafından ilan edilen Alan Sınavı duyurusu 

YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞINDAN

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Alan Sınavına İlişkin Duyuru

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslar’ın “tanımlar ve kısaltmalar” başlıklı 3. maddesinin h) bendinde “alan sınavı: yürütme kurulunca belirlenen alanlarda yapılan, adayların ilgili bilim alanında bilgi, yetkinlik ve ifade gücünü ölçen, sonucu açıklandığı tarihten itibaren iki yıl geçerli olan ve aynı alanda öyp araştırma görevlisi kadrolarına başvurularda kullanılacak yazılı ve/veya sözlü sınavı ifade eder.” hükmü bulunmaktadır.

Söz konusu hüküm uyarınca, alan sınavının Temel Tıp Bilimleri Bölümü ile Temel İslam Bilimleri Bölümlerinde yapılması Yürütme Kurulu’nun 24.06.2015 tarihli toplantısında uygun bulunmuştur.

Temel Tıp Bilimleri için 120, Temel İslam Bilimleri için 120 adet kadro belirlenmiştir. Diğer alanlara ilişkin yapılacak alan sınav tarihleri daha sonra duyurulacaktır.

1-Alan Sınavına Başvuru Şartları

Alan sınavına başvuran adaylar arasından, ÖYP puanı en yüksek puandan başlanarak ilan edilen kadro sayısının dört katına kadar aday çağırılacak olup; son sıradaki aday ile eşit puanı olan diğer adaylarda sınava kabul edilecektir.

Adayların alan sınavına başvurusu için hesaplanacak olan ÖYP puanının hesaplamasında lisans not ortalamasının %35’i, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) puanının %50’si ve varsa yabancı dil sınavının %15’i dikkate alınır.

Başvuru yapılabilmesi için adayların, 31.07.2008 tarihli Resmi gazetede yayımlanan "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"te belirtilen şartları sağlıyor olması gerekmektedir.

Temel Tıp Bilimleri alanından sınava girecek olan adayların;

Anatomi  ve  Fizyoloji  Anabilim  Dalları  için  Tıp  Fakültesi  mezunu  (Tıp  Doktoru) olmaları,
Diğer  anabilim  dalları  için  ise  Tıp  Fakültesi,  Diş  Hekimliği  Fakültesi,  Eczacılık Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Kimya Bölümü, Biyokimya Bölümü, Biyoloji Bölümü veya Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü lisans mezunu olmaları gerekmektedir.

Temel İslam Bilimleri alanından sınava girecek olan adayların İlahiyat Fakültesi, İlahiyat Bilimleri Fakültesi veya İslami İlimler Fakültesi mezunu olmaları gerekmektedir.
 
2-Başvuru Tarihi ve Başvuru Şekli

Alan  sınavına  başvurular  26/06/2015  (15:00)  -  01/07/2015  (18:00)  tarihleri  arasında Başkanlığımız resmi internet sitesinden online olarak beyan usulüne göre gerçekleştirilecektir.

Başvuru sonuçları 02/07/2015 tarihinde sadece  www.yok.gov.tr adresinden ilan edilecek olup ayrıca adaylara posta yoluyla tebliğ edilmeyecektir.

3-Sınav Şekli, Tarihi ve Yeri

Alan sınavı önce klasik usulde yazılı, ardından sözlü olmak üzere iki aşamalı olarak Ankara’da yapılacaktır.

Alan  sınavının  yazılı  bölümü  07/07/2015  tarihinde  Ankara  Üniversitesinde,  Temel  Tıp Bilimleri alanı için sabah saat 10:00’da ve Temel İslam Bilimleri alanı için öğleden sonra saat 14:00’da gerçekleştirilecektir.

Yazılı sınav, ilgili bilim alanına ilişkin temel konuları içerecektir.

Alan  sınavının  sözlü  bölümü  8-9-10/07/2015  tarihlerinde  yine  Ankara  Üniversitesinde yapılacaktır.

4-Değerlendirme

Alan sınavı puanı, adayın yazılı sınav puanının %50’si ile adayın sözlü sınav puanının %50’si dikkate alınarak hesaplanacaktır.

5-Diğer Hususlar

Alan sınavı puanı adaylar için puanların ilan edilmesi tarihinden itibaren iki (2) yıl geçerli olacaktır.

Adaylar hem yazılı he sözlü sınava girerken nüfus cüzdanı ve sınav giriş belgesini ibraz etmek
zorundadırlar.

Adaylar yazılı sınav için yanlarında kalem ve silgi bulundurmalıdırlar. Sınav binalarına cep telefonu ile girmek yasaktır.

İlan olunur.


>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 26.06.2015 14:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
selma 3 yıl önce

Peki bu alan sınavı aralıkta tekrar yapılacak mi

banner389

banner394