Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde Değişiklik

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde Değişiklik yapıldı.

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde Değişiklik

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde Değişiklik yapıldı.

18 Haziran 2016 Cumartesi 10:10
Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde Değişiklik
Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği, içinde bulunduğumuz iki yılda 3. kez değiştirildi.

Yeni yönetmelik kapsamında, bütün dersleri sınıf öğretmenleri tarafından okutulması doğru görülen ilkokullarda bir istisna oluşturuldu. 

Yeni yönetmeliğe göre, ilkokullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde okulun kadrolu din öğretmenleri öğretim verecek. ilkokulda kadrolu din öğretmeni bulunmuyorsa, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi dışarıdan gelecek bir başka din öğretmenince okutulacaktır.

Yönetmelik üzerinde yapılan başka bir değişiklik ile 8. sınıf ders yılı sonunda başarılı olamayan öğrencilerin e-okul üzerinden direkt açıköğretim ortaokuluna kaydı yapılmayacak. Bu öğrenciler için sadece yönlendirme yapılacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'ndeki Değişiklikler şu şekilde;

*Öğrencilerin nakil işlemleri eylül ayının ilk iş günü gerçekleşecek ve nakiller ders yılı bitimine 15 iş günü kalıncaya kadar devam ettirelecektir. 

*İlköğretim okullarında sınıf mevcutları 30'un altında kalan okulların boş kontenjanları, derslerin başladığı haftanın ilk gününde e-okul sisteminden duyurulacaktır.

*Mecburi öğrenim çağı dışına çıkan 8. sınıfa geçen ortaokul veya imam hatip ortaokulu öğrencilerinin, o eğitim ve öğretim yılı ders kesimi sonuna kadar okula devamları sağlanacaktır. Ders yılı sonunda başarısız olanlar e-okul sistemi üzerinden direkt açıköğretim ortaokuluna kaydedilmeyecek, sadece yönlendirme yapılacaktır.

*Önümüzdeki eğitim-öğretim yılı başında yürürlüğe girecek madde kapsamında, öğrencilere her dönemde her bir dersin haftalık ders saati sayısı iki ve daha az olanlara iki; haftalık ders saati sayısı ikiden fazla olanlara ise üç defa ders etkinliklerine katılım puanı verilecektir.

*İlkokullarda bütün derslerin sınıf öğretmenlerince okutulması esas olacak fakat yabancı dil ve din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri, okulların kadrolu öğretmenleri tarafından okutulacaktır. Okulda kadrolu alan öğretmeni bulunmaması halinde, bu dersleri okutma görevi, aynı eğitim bölgesinde, yoksa diğer eğitim bölgelerindeki kadrolu alan öğretmenlere verilecektir.

*İlköğretim kurumlarında eğitim-öğretim yılı içinde çeşitli sebeplerle boş geçen derslerle, ihtiyaç olması halinde mevsimlik tarım işçileri, göçer ve yarı göçer ailelerin çocukları ve ilkokullarda bazı derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için yetiştirme kursları uygulanacaktır.

*Müdür yardımcıları okullarda kendilerine verilen nöbet görevlerini uygulayacaktır. Nöbetçi öğretmen ve öğrencileri izleyecek, nöbet raporlarına bakacak, sorun halinde müdür başyardımcısı yahut müdüre iletecektir. Müdür yardımcısı ve öğretmen sayısı yeterli olmayan okullarda müdür yardımcısı ve öğretmenlere haftada birden çok nöbet görevi verilecektir.

Tüm eğitim haberlerinden en tarafsız şekilde haberdar olmak için kpsscafe.com.tr'yi takip etmekten vazgeçmeyiniz. Sosyal ağlarda ve yorum kısmından kıymetli fikirlerinizi bekliyoruz.
Kpsscafe.com.tr
Son Güncelleme: 18.06.2016 10:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.