Okul Öncesi Eğitim Olmazsa Olmaz...

  Türk Tabipleri Birliği (TTB) okula yeni başlama sürecini ele alan bir rapor yayımladı.

Okul Öncesi Eğitim Olmazsa Olmaz...

  Türk Tabipleri Birliği (TTB) okula yeni başlama sürecini ele alan bir rapor yayımladı.

28 Eylül 2012 Cuma 09:45
Okul Öncesi Eğitim Olmazsa Olmaz...

 

Türk Tabipleri Birliği (TTB) okula yeni başlama sürecini ele alan bir rapor yayımladı.

 

Çocukların Gelişim Süreci ve Okula Başlama başlıklı rapor, 4+4+4 diye bilinen yasa çerçevesinde eylül ayı sonunda 66 ayı doldurmuş çocukların ve velisinin isteği...


 Türk Tabipleri Birliği (TTB) okula yeni başlama sürecini ele alan bir rapor yayımladı.


 


Çocukların Gelişim Süreci ve Okula Başlama başlıklı rapor, 4+4+4 diye bilinen yasa çerçevesinde eylül ayı sonunda 66 ayı doldurmuş çocukların ve velisinin isteği üzerine 60-66 ay arasındakilerin okula başladıkları yeni sistemde uyarıcı bir nitelik taşıyor.


 


Raporda yeni sistemde uygulandığı biçimiyle anasınıfı çağındaki çocukların ilkokula başlatılmasının yol açacağı sonuçlar arasında şu sorunlar da belirtiliyor.


 


* Çocuğun gelişimini uygun şekilde tamamlayabilmesi için gereksinimi olan oyun zamanı çok azalacak, bu fiziksel-zihinsel-ruhsal gelişimini aksatacaktır.


* Küçük yaşta okula başlayan çocuklarda ayrılık kaygısı bozukluğu görülme riski, altı yaşında ilkokula başlayanlara göre daha fazladır.


* Dürtü kontrolü tam gelişmemiş olan 5 yaşındaki çocukların sınıfta davranış kontrolünü sağlamada, sırasında beklemede ve uyulması gereken kurallara uymada güçlükler yaşama riskleri fazladır.


* Birinci sınıfta henüz bilemediği ve kazanamadığı bazı becerileri göstermesi (örneğin yerinde 40-50 dakika oturmak, bir şeyi öğrenebilmek için dikkatini uzunca bir süre yoğunlaştırabilmek, sınıf kurallarına uymak gibi) beklenecektir ve çocuk bunları yapamadığı için bocalayıp huzursuzlaşacaktır.


* Huzursuzluk ve aşırı hareketlenme çocuğun dikkatini yoğunlaştırmasını da önleyeceğinden öğrenme süreçlerini aksatacak ve zaten negatif konumda başladığı birinci sınıfta iyice gerilerde kalarak 'öğrenme bozukluğu' ya da 'zeka geriliği' gibi etiketlenmelere maruz kalacaktır.


* Çocukların kendilerini birbirleriyle karşılaştırması ve öğretmenden de çok uyarılar alması sonucunda, çocuk kendisini sınıfta başarısız olarak algılamaya başlayacak ve eğitimin daha başındayken kendine güven duygusu örselenecek, 'ben başarısız biriyim' duygusu edinecektir.


*Birinci sınıftan 6 yaş grubuna göre geriden başlayan 5 yaş çocuklarının bu durumu eğitim yaşamı boyunca böyle sürecek ve ileride yine birlikte girmek zorunda kalacakları SBS, LYS, ÖYS gibi yarışma sınavlarında da başarı kazanma şansları çok düşük olacaktır.


5 yaşında kendini koruyamaz


 


Raporda evrensel kabul gören bilgiler sıralanırken 72 aya kadar olan çocukların özellikleri arasında "kendisinden yapması istenen davranışları veya kendi yaptığı davranışların sonuçlarını kestirememe, büyüsel şekilde düşünme (ben istiyorum, o halde olur)" gibi özellikler de sayılıyor.


 


Bu döneme ilişkin davranışlarının neden ve sonuçlarını algılayamamasına dikkat çekilerek "bu yaş çocuğunun henüz kendini tehlikelerden koruyamayacağının" altı çiziliyor.


 


Raporda okula başlamayacak çocuklar için istenen raporun nasıl yazılması gerektiğine dair bir de şablon sunuluyor.


 


Okula başlama sürecinin çocukların yüksek yararını gözeterek ele alındığı rapor Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği, Gelişimsel Pediatri Derneği, Sosyal Pediatri Derneği, Türkiye Milli Pediatri Derneği, Türk Pediatri Kurumu ve Türkiye Çocuk Cerrahisi Derneği'nin katkılarıyla hazırlandı. (YY)


 


Bianet

Son Güncelleme: 28.09.2012 09:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.