ÖĞRETMEN ATAMALARINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

2015 yılına ait öğretmen atama sayfası açıldı. Peki ya son başvuru ne zaman? Başvuru yapılırken nelere dikkat edilecek! İşte bu ve öğretmen atamalarına ait başvurusu ile ilgili bütün bilmeniz gerekenler haberimizde.

ÖĞRETMEN ATAMALARINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

2015 yılına ait öğretmen atama sayfası açıldı. Peki ya son başvuru ne zaman? Başvuru yapılırken nelere dikkat edilecek! İşte bu ve öğretmen atamalarına ait başvurusu ile ilgili bütün bilmeniz gerekenler haberimizde.

02 Şubat 2015 Pazartesi 11:45
ÖĞRETMEN ATAMALARINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
 2015 yılına ait öğretmen atama sayfası açıldı. Peki ya son başvuru ne zaman? Başvuru yapılırken nelere dikkat edilecek! İşte bu ve öğretmen atamalarına ait başvurusu ile ilgili bütün bilmeniz gerekenler haberimizde.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 24 Kasım’da yaptığı açıklamada Ocak ayında 15 bin öğretmen atamasının yapılacağı müjdesini vermişti. 
Tercihler https://ilkatama.meb.gov.tr/ adresinden yapılacak. Şu an için tercih sayfası açıldı. Tercih sayfası ile ilgili öğretmen adaylarını konuyla ilgili olarak bilgilendirmeye devam edeceğiz.
 
Eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak İlk atama, Açıktan ve kurumlar arası yeniden atama ve Milli sporcuların ataması kapsamında Ek- 1Atama Yapılacak Alanlar ile Başvuruya Esas Olacak Taban Puan ve Kontenjan Listesinde belirtilen alanlarda 15.000 öğretmen kadrosuna atama yapılmak üzere, 29 OCAK 2015-4 ŞUBAT 2015 tarihleri arasında başvuru alınacaktır.
 
Öğretmen atamaları başvuru ekranı erişime açıldı. Öğretmen adayları MEB'in resmi sitesi üzerinden açılan "ilk atama" ekranı ile 2015 şubat ayında yapılacak olan 15 bin öğretmen atamasının başvurularını aldı.
 
Öğretmen adayları, atamaların yapılacağını duydukları günden beridir yönetmeliğin yayınlanıp ardından kontenjanların açıklanmasını merakla bekliyorlardı. Öğretmen adaylarının heyecanlı bekleyişi dün sona erdi. Milli Eğitim Bakanlığı, mevcut yönetmelikte bir kaç değişiklik yaparak bu yönetmeliğe göre atamaları yapacak. Yeni yönetmelik için ise çalışmalar sürüyor.
 
TERCİHLER NASIL YAPILACAK?
 
-Öğretmenliğe atama başvurusunda bulunacaklar, 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 37 nci maddesinin üçüncü fıkrası hükmünü de göz önünde bulundurarak Elektronik Başvuru Formuna yansıtılacak olan eğitim kurumları arasındanen fazla 25 (yirmi beş) eğitim kurumunu tercih edebilecektir. Tercihler, aynı il ve/veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte yapılabilecektir. İl veya ilçe milli eğitim müdürlüğünce başvuruları onaylanmadıkça adaylar tercih değişikliği yapabilecektir.
 
-Adaylar tercih dışı seçenek olarak;
 
a) “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum.”
b) “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.”
 
seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyecektir.
 
-Tercihlerine atanamayan adaylardan (b) seçeneğini işaretleyenler, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacaktır.
 
-Bilişim teknolojileri alanına atanmak üzere başvuruda bulunan; bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, matematik-bilgisayar bölümü, istatistik ve bilgisayar bilimleri, bilgisayar
teknolojisi bölümü/bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri bölümü ile bilgi teknolojileri bölümü mezunları, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları dışındaki eğitim kurumlarını tercih edecektir.
 
GEREKLİ ŞARTLAR
 
A. Öğretmen olarak atanacaklarda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilen genel şartların yanında aşağıda belirtilen özel şartlar aranacaktır:
 
1- Türk vatandaşı olmak (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için Türk vatandaşı olma şartı aranmayacaktır.),
 
2- Mezun olduğu yükseköğretim programının, Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararına göre atanacağı alana uygun olmak,
 
3- Öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren tür ve derecede bir ceza almamış olmak, adli sicil kaydı bulunanlar ile işlediği suçlardan dolayı görevine son verilenler bakımından ise Sicil Kaydı İnceleme Komisyonunca atanması uygun bulunmak,
 
4- Öğretmenliğe daha önce atandığı halde görevine başlamamış olanlar bakımından, başvuru tarihinin son günü itibarıyla atama tarihinden itibaren 1 (bir) yıllık bekleme süresini doldurmuş olmak,
 
5- 2014 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında atanacağı alan için puan türleri (KPSSP10 ve KPSSP121) itibarıyla belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmak
 
6- Bakanlık ile Yükseköğretim Kurulu işbirliği çerçevesinde açılan ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans, pedagojik formasyon programı/pedagojik formasyon eğitimi sertifikası, ilköğretim sınıf öğretmenliği sertifikası ve İngilizce öğretmenliği sertifikası programlarından birini başarıyla tamamlamış olmak,
 
7- Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar bakımından, yükseköğreniminin ve/veya pedagojik formasyon belgesinin Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği kabul edilmiş olmak,
 
8- Sağlık yönünden, Türkiye'nin her bölge ve iklim şartlarında öğretmenlik görevini yapmasına engel bir hali olmamak,
 
9- Adaylık dönemi içinde görevine son verilenlerden (sağlık durumu hariç), görevden ayrıldığı tarihten başlamak üzere son başvuru tarihi itibarıyla üç yıl geçmiş olmak.
 
-Açıktan ve kurumlar arası yeniden atama kapsamında başvuruda bulunacaklarda, KPSS sınavına katılmış olma ve pedagojik formasyon belgesine sahip olma şartları aranmayacaktırSONUÇ OLARAK:

Bu analizlerimiz sonucu MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu’nun, Ocak ayında yapılması planlanan 15 bin öğretmen atamasıyla alakalı olarak twitter üzerinden yaptığı açıklamayla Ocak ayında yapılması planlanan öğretmen atamaları konusunda: “15000 Kadro var; tek gerçek bu. En az 105 alana bu kadroları dağıtmamız gerekiyor.” diyerek en az 105 alanda atama yapılacağı bilgisini verdi. Bu 105 alanla ilgili yukarıdaki analizlerimiz sonucu şu tabloya yakın bir atamanın yapılmasını beklemekteyiz


Son Güncelleme: 02.02.2015 11:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.