Öğretmen Alımı Mülakatında Değişiklik Yapıldı-24 Mart Resmi Gazete

Sözleşmeli öğretmen istihdamı yönetmeliğinde önemli değişiklikler yapıldı. Yapılan değişikliklerde öğretmen alımında yapılan mülakatta ve sözleşmeli öğretmen tayinlerinde düzenlemeler yapıldığı görülmektedir.

Öğretmen Alımı Mülakatında Değişiklik Yapıldı-24 Mart Resmi Gazete

Sözleşmeli öğretmen istihdamı yönetmeliğinde önemli değişiklikler yapıldı. Yapılan değişikliklerde öğretmen alımında yapılan mülakatta ve sözleşmeli öğretmen tayinlerinde düzenlemeler yapıldığı görülmektedir.

24 Mart 2018 Cumartesi 08:32
Öğretmen Alımı Mülakatında Değişiklik Yapıldı-24 Mart Resmi Gazete

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında sözleşmeli öğretmen alımında ve istihdamında yapılan değişikliklere yer verildi.

24 Mart 2018 Cumartesi tarihli Resmi Gazete sayısında yayımlanan karar şu şekilde;

EŞMELİ ÖĞRETMEN İSTİHDAMINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 3/8/2016 tarihli ve 29790 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğin 11 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 11 – (1) Sözlü sınav konuları ve ağırlıkları şunlardır:

a) Eğitim bilimleri ve genel kültür: %20,

b) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü: %20,

c) İletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti: %20,

ç) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı: %20,

d) Topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri: %20.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 18 inci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(2) İhtiyaç fazlası konumda bulunan sözleşmeli öğretmenler, istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre il içinde alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına valiliklerce atanır; bunlardan il içinde alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunmayanlar, istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre il dışında alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına Bakanlıkça atanır. Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri, bu fıkraya göre yapılması öngörülen görev yeri değişikliğini kabul etmemeleri hâlinde sona erer.”

MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Millî Eğitim Bakanı yürütür.

NELER DEĞİŞTİ?

Sözleşmeli öğretmenlik istihdamı yönetmeliğinin önceki maddesine göre sözlü mülakatlarda puan dağılımı şu şekilde yapılıyordu: 

a) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü: %25,

b) İletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti: %25,

c) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı: %25,

ç) Topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri: %25.

Ancak yayımlanan yeni yönetmelikte bir maddedaha eklendi ve yüzdeler 20 seviyesine çekildi.

Madde 2'de belirtilen 18. maddenin önceki ikinci fıkrası şu şekildeydi:  İhtiyaç fazlası konumda bulunan sözleşmeli öğretmenler, istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre il içinde alanlarına uygun eğitim kurumlarına valiliklerce atanır. Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri, görev yaptıkları il içinde alanında ihtiyaç olmaması ya da öğretmenlerin bu fıkraya göre yapılması öngörülen görev yeri değişikliğini kabul etmemeleri hâlinde sona erer.

Bu fıkra aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

İhtiyaç fazlası konumda bulunan sözleşmeli öğretmenler, istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre il içinde alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına valiliklerce atanır; bunlardan il içinde alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunmayanlar, istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre il dışında alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına Bakanlıkça atanır. Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri, bu fıkraya göre yapılması öngörülen görev yeri değişikliğini kabul etmemeleri hâlinde sona erer.”

KPSSCAFE.COM.TR  | ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Noname61 12 ay önce

"Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü." Günümüz Türkiye'sinde eğitimde öğrencilere böyle bir yetenek kazandırılmıyor ki bunu mülakatta istesinler. Öğretmenin anlatmadığı konudan öğrenciyi sınavda sorumlu tutması gibi bir şey bu. Ayrıca bahsettiğim bu yeteneği elde etmiş olanlar kendi çabalarıyla bu yeteneği kazanıyorlar.