Öğrencilerin Gözüyle Öğretmen Davranışları

İnsanı en iyi değerlendirebilecek olanlar yaptığı işin paydaşlarıdır.

Öğrencilerin Gözüyle Öğretmen Davranışları

İnsanı en iyi değerlendirebilecek olanlar yaptığı işin paydaşlarıdır.

11 Nisan 2014 Cuma 11:28
Öğrencilerin Gözüyle Öğretmen Davranışları
İnsanı en iyi değerlendirebilecek olanlar yaptığı işin paydaşlarıdır. Çünkü paydaşlar bizzat kişinin eylemlerine şahit olurlar. Okul yöneticileri, öğretmen arkadaşları, denetmenler ve veliler de öğretmeni değerlendirebilirler ama onu en iyi değerlendirecek olan öğrencileridir. Çünkü öğretmen, ders veya ders dışı etkinliklerde öğrencilerle uzun zaman geçirmekte ve işini tamamen onlarla paylaşmaktadır.
Öğretmenleri en iyi öğrencilerinin değerlendirebileceği fikrinden yola çıkarak “Öğrencilere Göre Öğretmen Davranışları” başlıklı bir anket çalışması yapmaya çalıştım. Öğrencilere ulaşmak ve onların görüşlerini objektif olarak toplayabilmek oldukça zordur. Toplu bir şekilde öğrencilere ancak okulda ulaşılabilir. Böyle bir anketin okullarda uygulanabilmesi için ayrıca resmi prosedürleri aşmanız gerekir. Bu da oldukça zor bir yoldur. Eğer böyle bir anketi öğretmenleriyle ilgili yapıyorsanız iş daha da zorlaşır. Çünkü kağıt üzerinde öğrencilerin görüşlerini almak için öğretmenleri uygulayıcı olarak kullanmak zorundasınız. Öğrencilerden de bizzat öğretmenlerinin uyguladığı bir ankete objektif cevaplar vermelerini beklemek pek gerçekçi değildir. Bu ve benzeri sebeplerle söz konusu anketi öğrencilerin kendilerini çok daha özgür hissettikleri ve objektif olarak ifade ettikleri sanal ortamın imkanlarını kullanarak Google Drive üzerinden yapmaya çalıştım.
Anketi öğrencilere başta Facebook olmak üzere sosyal medya aracılığıyla duyurdum. Kısa sürede dört yüz iki öğrenci anketimize katıldı ve düşüncelerini paylaştı. Anket doldurmanın pek keyifli olmadığını ve ankete katılmanın gönüllülük esasına dayandığını göz önünde bulundurulduğunda bunun oldukça iyi bir sayı olduğunu söylemeliyim. Burada anketin daha fazla öğrenciye ulaşmasını sağlayan öğrencilerime ve öğretmen arkadaşlarıma özellikle teşekkür ediyorum.
Ankette öğrencilere, öğretmenlerin davranışlarını değerlendirmeleri için otuz iki soru soruldu.  Soruları cevaplayan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu (% 80) liselerde bir kısmı da ilkokul ve ortaokulda (%20) okumakta olduğunu ifade etmiştir.

Okul Türü


Tekrar


Oran (%)


Anadolu ve Anadolu Öğretmen Lisesi


241


60


Fen ve Sosyal Bilimler Lisesi


12


3


Meslek Lisesi


45


11


İmam-Hatip Lisesi


27


7


İlkokul


4


1


Ortaokul


41


10


İmam-Hatip Ortaokulu


11


3


Diğer


21


5


Toplam


402


100

 
Tablo 1' Ankete katılan öğrencilerin okul türlerine göre dağılımı
Anket internet üzerinden yapıldığı için deneklerin seçiminde herhangi bir müdahale olmamasına rağmen erkek ve kız öğrencilerin dağılımında birbirine yakın sayılara ulaşılmıştır. Ankete katılan 402 öğrencinin 210'u erkek, 192'si de kız öğrencilerden oluşmaktadır.

Cinsiyetiniz


Tekrar


Oran (%)


Kız


210


52


Erkek


192


48


Toplam


402


100

 
Tablo 2' Ankete katılan öğrencilerin cinsiyetlerine göre dağılımı
Anketten elde edilen bulgulardan hareketle öğretmenler için çok faydalı ve çarpıcı sonuçlara ulaşılmıştır. Anketi şimdilik sadece soru bazında değerlendirme imkanı buldum ve onlardan bir bölümünü sizlerle paylaşacağım. Ancak henüz sorular ve bulgular birbiriyle karşılaştırılmamıştır. Ayrıca anketin sonunda öğrencilerin konu ile ilgili görüşlerini yazma fırsatı verilmişti. Bu bölümde yazılan görüşlerde de çok ilginç yorumlar yapılmıştır. Bu yorumlar da ayrıca değerlendirilecektir.
Acaba öğretmenlerin hangi özellikleri ve davranışları öğrencileri -olumlu veya olumsuz- daha fazla etkilemektedir? Bu soruya cevap bulabilmek için sorulan sorulardan iki tanesini burada değerlendirmeye çalışacağım. “Öğretmenlerinizin hangi özelliği onlara karşı olan tutumunuzu olumlu yönde etkiler?” Bu soruya verilen cevaplar öğretmenlerin davranışları açısından nelere daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini açıklamasının yanında ankete katılan öğrencilerin bilinçli bir şekilde görüşlerini paylaştıklarının da bir kanıtı olarak değerlendirilmesi gerekir diye düşünüyorum. Öğrencilerin % 75'i bu soruya “Güzel konuşmaları” ve “Etkili ders işleme becerileri” olarak cevap vermişlerdir.
 

“Öğretmenlerinizin hangi özelliği onlara karşı olan tutumunuzu olumlu yönde etkiler?”


Tekrar


Oran (%)


Giyim kuşamları


71


8


Karizmatik kişilikleri


90


10


Güzel konuşmaları


297


33


Etkili ders işleme becerileri


378


42


Yakışıklı veya güzel olmaları


23


3


Diğer


43


5


Toplam


902


100

 
Tablo 1' Öğrencileri olumlu yönde etkileyen öğretmen davranışları
Ankette çıkan sonuçlardan önemli bir kısmının beni şaşırttığını açıkça ifade etmeliyim. Bu sonuçlardan biri de öğrencilerin giyim kuşamdan çok daha fazla öğretmenlerinin güzel konuşmalarından etkilendiklerini ifade etmeleridir. Öğrencilerin sadece % 8'i öğretmenin giyim kuşamından etkilendiğini söylerken, güzel konuşmasından etkilendiğini söyleyenler % 33 olmuştur.
Öğrencilere kendileri için olumsuz etki bırakan öğretmen davranışlarını tespit etmek için “Öğretmenlerinizin hangi davranışları üzerinizde olumsuz etki bırakmaktadır?” sorusu sorulmuş ve şu cevaplar alınmıştır'
 

“Öğretmenlerinizin hangi davranışları üzerinizde olumsuz etki bırakmaktadır?”


Tekrar


Oran (%)


Hakaret derecesinde kırıcı konuşmaları


301


20


Bedeni ceza (dayak) uygulamaları


113


8


Kişilik haklarımızı çiğnemeleri ve bizi rencide etmeleri


292


19


Ayrımcılık yapmaları


207


14


Sert ve otoriter olmaları


108


7


Adaletsiz not vermeleri


212


14


Kötü ders işleyişleri


265


18


Toplam


1498


100

 
Tablo 2' Öğrencileri olumsuz yönde etkileyen öğretmen davranışları
Acaba öğrencilerimiz mesleğimiz ve onunla ilgili sorumluluklarımız ile ilgili farkındalığımız, bu mesleği yapmak için gerekli bilgi ve beceriye sahip olup olmadığımız, kendimizi geliştirme ve yenileme konusunda çaba gösterip göstermediğimiz ve kendi alanımız (branşımız) ile ilgili yeterliliğimiz konusunda neler düşünüyorlar? Bir sonraki yazımızda inşallah, anketten elde ettiğimiz bulgularla bu soruların cevabını vermeye çalışacağım.
Muhammet YILMAZ
Öğretmen-Eğitimci-Yazar
Son Güncelleme: 11.04.2014 11:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.