Neden Vakıf Üniversiteleri? İşte 10 Neden...

  Vakıf üniversitelerinde yaklaşık yüzde 30'u burslu olmaküzere  200 bine yakın öğrenciye eğitim veriliyor.

banner396

Neden Vakıf Üniversiteleri? İşte 10 Neden...

  Vakıf üniversitelerinde yaklaşık yüzde 30'u burslu olmaküzere  200 bine yakın öğrenciye eğitim veriliyor.

18 Eylül 2012 Salı 14:23
Neden Vakıf Üniversiteleri? İşte 10 Neden...

 

Vakıf üniversitelerinde yaklaşık yüzde 30'u burslu olmaküzere  200 bine yakın öğrenciye eğitim veriliyor. Yani 60 bin öğrenciburslu okumyor. Vakıf üniversitelerinin sayısında her geçen yıl yaşanan artışöğrenciler için önemli bir fırsat oluşturuyor. Vakıf...


 Vakıf üniversitelerinde yaklaşık yüzde 30'u burslu olmaküzere  200 bine yakın öğrenciye eğitim veriliyor. Yani 60 bin öğrenciburslu okumyor. Vakıf üniversitelerinin sayısında her geçen yıl yaşanan artışöğrenciler için önemli bir fırsat oluşturuyor. Vakıf üniversiteleri 2023'teülke ekonomisine katkısını 45 milyar TL'ye çıkarıp, 575 bin Türk ve 60 binyabancı öğrenciye ulaşmayı hedefliyor. Öğrenciler için önemli fırsatlar sunanvakıf üniversitelerini tercih edecek adaylar hangi kriterleri göz önünealmalıyız sorusunun cevabını arıyorlar.


 


İşte neden Vakıf Üniversitesi sorusuna verilecek 10 cevap


 


1)Yabancı dilde eğitim ve öğretim:


 


Hemen hemen bütün vakıf üniversitelerinde eğitim yabancıdilde yapılmaktadır. Bu da, bugünün dünyasında bir “zorunluluk” haline geleniyi yabancı dil bilgisinin (orta öğretimde yeteri kadar edinilmemiş olsa bile)asgari seviyede kazanılmasını sağlamaktadır.


 


2)Güçlü uluslararası bağlantılar


 


Vakıf üniversiteleri daha iyi eğitim programlarıgeliştirebilmek için yurt dışındaki seçkin üniversitelerle işbirliğinegitmektedirler. Bu işbirlikleri çoğunlukla vakıf üniversitelerininstandartlarını yukarıya çeken çalışmalar olmaktadır. Yurt dışındaki eğitimkurumlarıyla yürütülen değişim programları ise öğrencilerin eğitimlerinin birkısmını yurt dışında almalarına imkan tanımaktadır.


 


3)Saygın akademik kadro


 


Akademik kariyerlerinin zirvesine çıkmış birçok değerliöğretim üyesi sunduğu imkanlardan dolayı vakıf üniversitelerini tercihetmektedir. Bu imkanlar sadece maddi imkanlar değil, aynı zamanda bilimselgelişimin olmazsa olmazı olan özgür çalışma ortamlarıdır.


 


4)Çift diploma imkanları


 


Hem üniversite içerisinde farklı bölümlerle, hem de yabancıüniversitelerle yapılan ortak programlar sonucu o üniversitelerin ilgiliprogramlarıyla çift diploma sahibi olabilme imkanı yükseköğretimde öğrencilereeğitim çeşitliliği sağlamaktadır. Üniversiteye girişte sağlıklı karar verememişöğrenciler için, bu alandaki geniş imkanlar kariyer planlarının yenidençizilebilmesini sağlamaktadır.


 


5)Uygulamaya dayalı eğitim


 


İmkanlarının genişliği sayesinde değişik programlardaverilebilen uygulamalı eğitimler vakıf üniversitelerini eğitimin etkinliğinoktasında bir adım daha öne çıkarmaktadır.


 


6)Üniversite sonrası kariyer için özel çaba


 


Vakıf üniversiteleri için mezunlarının ileride başarılıkariyer sahibi olmaları önemlidir. Zira bu başarılar o üniversitelerin en büyükreferanslarıdır. Bu yüzden vakıf üniversiteleri, öğrencilerinin üniversitesonrası kariyerleri için de özel çaba sarf etmektedir.


 


7)İnovasyon ve teknoloji kullanımı


 


Üniversite kaynaklarını doğru kullanmaları sayesinde vakıfüniversiteleri, yüksek öğrenim kurumlarının erişiminde sıkıntılar yaşadıklarıteknolojik imkanları gayet yaygın bir şekilde öğrencilerinin kullanımına sunmuşlardır.Ayrıca son 10 yıl içerisinde yükseköğretim konusundaki birçok inovatif girişimyine bu yaklaşımın bir sonucu olarak vakıf üniversiteleri sayesindesağlanmıştır.


 


8)İş dünyası ile güçlü ilişkiler


 


Uzun yıllardır hem iş dünyası hem de üniversite tarafındanyüksek sesle dile getirilmesine karşın bir türlü hakkıyla hayata geçirilemeyenüniversite – iş dünyası birliktelikleri vakıf üniversiteleri sayesinde daharahat imkan buldu. Özellikle üniversitelerin kurucu vakıflarının destekçisişirketler tarafından sağlanan imkanların yanında, üniversiteler tarafındangeliştirilen ortak eğitim ve araştırma programları bu iş birliğinin hızlagelişmesini sağlamıştır.


 


9)Yaşam boyu eğitim


 


Gitgide önemi daha da artan üniversite sonrası eğitimprogramlarının sayıları vakıf üniversiteleri sayesinde hızla yükseldi. İşhayatında veya kişisel becerilerin geliştirilmesinde doğan profesyonel eğitimihtiyacının karşılanmasında bu programlar önemli bir rol üstlenmektedir.


 


10)Sosyal sorumluluk konusunda hassasiyet


 


Türkiye’nin gündemine son 10 yılda çok güçlü bir şekildegiren sosyal sorumluluk çalışmaları konusunda vakıf üniversiteleri önemli birimkan zenginliğine sahiptirler. Bu tür projeleri hayata geçirebilecekortaklıklar, yürütecek kurumsal yapılar ve yayacak genç gönüllüler hep vakıfüniversitelerinde vardır. Bu imkanlarla vakıf üniversiteleri birçok sosyalsorumluluk projesinin hayata geçirilmesinde öncü olmuşlardır.


 


www.vub.org.tr

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 18.09.2012 14:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394