Nabi Avcı'ya Fatih Projesi ile İlgili Gensoru Önergesi Verildi

Yıllardır adı skandallarla anılan ve bir türlü bitirilemeyen Fatih Projesi konusunda Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI hakkında gensoru önergesi verildi.

banner396

Nabi Avcı'ya Fatih Projesi ile İlgili Gensoru Önergesi Verildi

Yıllardır adı skandallarla anılan ve bir türlü bitirilemeyen Fatih Projesi konusunda Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI hakkında gensoru önergesi verildi.

23 Mart 2015 Pazartesi 10:20
Nabi Avcı'ya Fatih Projesi ile İlgili Gensoru Önergesi Verildi
 Yıllardır adı skandallarla anılan ve bir türlü bitirilemeyen Fatih Projesi konusunda Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI hakkında gensoru önergesi verildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına;

Millî Eğitim Bakanlığı 2010 yılında Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH Projesi) adı altında bir projeye başlamıştır. Millî Eğitim Bakanlığının ilk açıklamalarında projenin 2014 yılında bitirileceği belirtilmiştir. Gelinen bu noktada, FATİH Projesi’nin ortalama yüzde 92,4’ü bitirilememiştir. Ayrıca, FATİH Projesi’nin birçok aşamasında yolsuzluk yapıldığına dair belge ve bilgiler ortaya çıkmıştır. Bu nedenle Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı hakkında Anayasa’nın 98’nci ve 99’uncu, TBMM İçtüzüğü’nün 106’ncı maddeleri uyarınca gensoru açılmasını arz ederiz.

Fatma Nur Serter, Ensar Öğüt, Bihlun Tamaylıgil, Mehmet Hilal Kaplan, Ali Rıza Öztürk, Binnaz Toprak, Mehmet Şeker, Uğur Bayraktutan, Mehmet Haberal, Ali Serindağ, Hurşit Güneş, Orhan Düzgün, Müslim Sarı, Ali Haydar Öner, İzzet Çetin, İhsan Özkes, Bülent Kuşoğlu, Ali Demirçalı, Sezgin Tanrıkulu, Oğuz Oyan, Muharrem İnce, Tufan Köse Gerekçe: FATİH Projesi, eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullarımızdaki teknolojiyi iyileştirmek amacıyla 2010 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılmıştır.

FATİH Projesi, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülmekte olup Ulaştırma Bakanlığı tarafından desteklenen bir projedir. Proje başlarken dört yılda tamamlanması planlanmış, sonra bu süre beş yıla, daha sonra ise yedi yıla çıkarılmıştır.

FATİH Projesi kapsamında öğrencilere tablet bilgisayarlar dağıtılacağı, tablet bilgisayar dağıtılan öğrencilere kesinlikle ders kitabı verilmeyeceği belirtilmiştir. FATİH Projesi’ne 8 milyar 500 milyon TL bütçe ayrılmıştır.

Fatih Projesi kapsamında bazı okulların alan ağı altyapı işleri yapılmıştır. Bu okullarda yapılan kablolama işlerinde ihale teknik şartnamesine uygun olmayan malzemelerin kullanıldığı, bu nedenle sistemin bilgi depolama, İnternete ulaşma vb. konularda yetersiz kaldığı ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra etkileşimli tahtaların arızalı olduğu, tablet bilgisayarlarla bağlantı kuramadığı, bu durumun Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Sistemleri Grup Başkanı tarafından tespit edildiği ancak, projenin iptal olmaması için 84.921 arızalı etkileşimli tahtanın satın alındığı bilinmektedir.

Fatih Projesi’nin bitiriliş tarihi olarak taahhüt edilen zamanın sonuna yaklaşılmasına rağmen, sadece ortalama yüzde 7,6’sının tamamlanabilmesi, yerli sanayinin projeye dâhil edilememesi, etkileşimli tahtaların tamamının arızalı olması, alan ağı altyapı işlerinde usulsüz ve eksik malzemelerin kullanılması, etkileşimli tahtalarla tablet bilgisayarların iletişim kuramaması, birçok yolsuzluk olayının yaşanması ve yolsuzluklara sessiz kalınması nedeniyle Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı hakkında Anayasa’nın 98’nci ve 99’uncu, TBMM İçtüzüğü’nün 106’ncı maddeleri uyarınca gensoru açılması gerekmektedir.

2014 yılında Nabi AVCI kendini bu şekilde savundu

Eğitimde Fatih Projesi harcama kalemlerinde usulsüzlük iddialarının tamamen asılsız olduğunu belirten Avcı, Bakanlığın yaptığı harcamaların, planlanan bütçe dahilinde, proje gereksinimleri ve faaliyet planı çerçevesinde, ilgili tüm mevzuat hükümleri kapsamında gerçekleştirildiğini ifade etti.

Bakanlığın birimlerinde yürütülen faaliyet alanlarında meydana gelen yoğunluk ve ihtiyaçlara bağlı olarak personelin birimlerinde değişiklik yapılabildiğini kaydeden Avcı, "Bakanlığımızca yürütülmekte olan Eğitimde Fatih Projesi ihtiyaçları doğrultusunda, Bakanlığımız ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın ilişkili kuruluşu olan TURKSAT A.Ş. arasında, 2011 yılında bilişim ve iletişim teknolojileri konusunda danışmanlık hizmetinin temini amacıyla bir sözleşme yapılmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında görevlendirilen personelden, bilişim ve iletişim teknolojileri danışmanlık ve destek hizmeti alınmakta olup bahsedilen hizmetin temini çerçevesinde sınırlı sürelerle, farklı nitelikte personel görevlendirilmekte, gerektiğinde hizmetine ihtiyaç duyulmayan personel görevlendirmeleri yapılmamaktadır" dedi.

Avcı, Bakanlığının, doğrudan temin yöntemiyle avukatlık hizmeti alabildiğini belirtti. Nabi Avcı, alımı yapılan hukuk danışmanlık hizmetinin ihale yolu ile temin edildiğini, bu hizmetin en az 5 yıl deneyimli 3 kişi ve toplamda en az 4 kişiden oluşacak bir kadroyla yürütüldüğünü, söz konusu hukuki danışmanlık hizmeti için, sözleşmenin yürürlük süresi olan 1 yıl için ödenecek tutarın 955 bin lira olduğunu bildirdi.

 -Herhangi bir sapma yok"
 Fatih Projesi takviminde şu ana kadar gelinmesi gereken aşamaların tamamlandığını, herhangi bir sapma olmadığını belirten Avcı, şunları kaydetti:

 "Bu güne kadar, ülke genelinde öğrencilere toplam 51 bin 467, öğretmenlere toplam 11 bin 333 adet tablet bilgisayar dağıtılmıştır. 84 bin 921 dersliğin alt yapı işleri tamamlanmış, 3657 okulda 84 bin 921 sınıf etkileşimli tahta ile donatılmıştır. Ayrıca hizmet içi eğitim faaliyetleri çerçevesinde, 30 saatlik teknoloji kullanım kursu kapsamında 102 bin 501 öğretmen, 8 saatlik etkileşimli tahta kullanım semineri kapsamında da 71 bin 491 öğretmene eğitim verilmiştir.

Hali hazırda, 13 bin okul için yerel alan ağı altyapı ihalesi ile 675 bin tablet bilgisayar ihaleleri sözleşme aşamasında olup, 374 bin 367 adet etkileşimli tahta, 10 milyon 600 bin tablet bilgisayar ve 41 bin 996 adet çok fonksiyonlu yazıcı için ihale çalışmalarına başlanılmış, değerlendirme süreçleri devam etmektedir. Proje kapsamında bu güne kadar yapılmış harcama ile ilgili usulsüz harcama yapıldığı yönlü tüm söylemler asılsız, gerçekle ilgisi olmayan hayali durumlardır. Dolayısı ile yargıya taşınabilecek bahsetmek de mümkün değildir.
Büyük bir hassasiyetle ülke kaynaklarının ve kamu maliyesi imkanlarının etkin ve verimli kullanımına dikkat edilen ve her aşaması ilgili tüm mevzuat hükümleri çerçevesinde yürütülen proje kaynaklarının heba edildiği iddiası da asılsızdır."
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 23.03.2015 10:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394