Mesleki ve Teknik Eğitimin Sorunları Belirlendi

  Mesleki ve teknik eğitimin durumunun ve sorunlarının belirlenmesi için yapılan çalıştayın sonuç raporu tamamlandı.

banner396

Mesleki ve Teknik Eğitimin Sorunları Belirlendi

  Mesleki ve teknik eğitimin durumunun ve sorunlarının belirlenmesi için yapılan çalıştayın sonuç raporu tamamlandı.

28 Aralık 2012 Cuma 18:04
Mesleki ve Teknik Eğitimin Sorunları Belirlendi

 

Mesleki ve teknik eğitimin durumunun ve sorunlarının belirlenmesi için yapılan çalıştayın sonuç raporu tamamlandı. Buna göre, mesleki eğitimin en önemli sorunlarının başında  sektörle işbirliği yetersizliği, öğretmen ve öğrencilerin kalitelerinin  geliştirilmesi...


 Mesleki ve teknik eğitimin durumunun ve sorunlarının belirlenmesi için yapılan çalıştayın sonuç raporu tamamlandı. Buna göre, mesleki eğitimin en önemli sorunlarının başında  sektörle işbirliği yetersizliği, öğretmen ve öğrencilerin kalitelerinin  geliştirilmesi ile mesleki eğitimin toplumsal algıları yer aldı. Raporda,  sorunların çözümüne yönelik öneriler de sunuldu.


 


Milli Eğitim Bakanlığı’nca düzenlenen Mesleki ve Teknik Eğitim Çalıştay’ı  sonuç raporu hazırlandı.


 


Çalışma gruplarının oluşturulduğu çalıştayda mesleki ve teknik eğitimin  durumu, yön veren kurum ve kuruluşların tutumları, staj uygulamaları, finansmanı,  yaygın ve informal öğrenme, öğrenci profili ve toplumsal algılar konularında  sorunlar belirlendi.


 


Buna göre, mesleki ve teknik eğitimdeki sorunların arasında sektörle  işbirliği yetersizliği yer aldı. Bununla birlikte özel sektörün mesleki eğitime  yeterince destek vermediği, sanayinin ihtiyacı olan nitelikte insanın yetişmediği  gibi sorunlar tespit edildi. Tespit edilen diğer sorunlar şöyle sıralandı:


 


”Eğitim programları ve mesleki yönlendirmede eksiklikler, kurumsal  yapıdan kaynaklı sorunlar, öğretmen yetiştirmeden kaynaklı sorunlar, iş piyasası  ihtiyaç ve beceri analizinin yapılmaması, kalite güvencesinin eksikliği, eğitici,  kariyer ve rehberlik konularında eksiklik, beceri ve staj eğitiminde yetersizlik,  öğretim programlarında eksiklikler, işletmelere verilen teşvikler, eğitici  kaynaklı sorunlar, mevzuat dağınıklığı ve bürokrasi çokluğu, tanıtım eksikliği,  akademik başarı düzeyi düşük öğrenci profili, yetersiz rehberlik hizmetleri ile  yaygın ve örgün eğitimde uygulanan programlarda yeterlilikte uyumsuzluk.”


         


Yabancı dil eğitimi


Raporun çözüm önerilerinde ise açılacak eğitim programlarının  belirlenmesi, stajları tasarımı ve uygulanması gibi süreçlere ilişkin karar verme  konusunda paydaşların da yer alacağı bir mekanizmanın oluşturulmasının önemine  değinildi.


 


Eğitim kalitesinin artırılması, mesleki rehberlik ve yönlendirmenin  ilgili bilgi ve donanıma sahip uzmanlarca yapılmasının gerekliliği bildirildi.


 


Mesleki ve teknik eğitim veren kurumlara mali ve idari esneklik  kazandırılması gerektiği belirtilen raporda, öğretmen ihtiyacının da ilgili  yüksek öğretim programları mezunlarına lisansüstü eğitim verilerek  karşılanmasının önemi kaydedildi.


 


Mevcut öğretmenlerin yeni teknolojilere ayak uydurabilmeleri için  Bakanlık tarafından belli aralıklarla hizmet içi eğitim verilmesinin önemi  vurgulanan raporda, dört yıllık eğitimin 3. senesinde 2 gün okul 3 gün işletme  sisteminin oluşturulması, 4. yılda öğrencilerin sene boyunca işletmelerde eğitim  görmelerinin gerektiği belirtildi. Mesleki ve teknik eğitimde kalite güvencesinin  sağlanması gerektiği kaydedilen raporda, staj imkanın sağlayan işletmelere aldığı  öğrenci oranında teşvik verilmesi talep edildi. Her meslek için dil seviyesinin  belirlenmesi ve yabancı dil eğitiminin geliştirilmesi de çözüm öneriler arasında  yer aldı.


         


Mesleki eğitimdeki öğrenci profili


Milli Eğitim, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ve Maliye bakanlıklarıyla sanayi  ve ticaret odalarınca mesleki ve teknik eğitime yönelik etkili tanıtım  yapılmasının gerekliliği belirtilen raporda, ücret politikalarının mesleki ve  teknik okul mezunlarının lehine düzenlenmesinin gerekliliği ifade edildi. Bu  kişilerin asgari ücret dışında tutulması, asgari ücret uygulamasının nitelikli  eleman için uygulanmaması gerektiği de kaydedildi.


 


milliyet egitimajansi

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 28.12.2012 18:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394