Meslek Okulu Öğrencilerine Müjde!

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bursa’daki programı kapsamında mesleki eğitim alanında düzenlenen iş birliği protokolü imza törenlerine katıldı. Okul ziyaretlerinde bulunan Selçuk, eğitim yöneticileriyle bir araya geldi.

EĞİTİM HABERLERİ 09.02.2019, 20:08 09.02.2019, 21:04
Meslek Okulu Öğrencilerine Müjde!

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, programı kapsamında ilk olarak Bursa Valiliğini ziyaret etti. Daha sonra Bursa Ticaret ve Sanayi Odasında, "Mesleki Teknik Eğitimin Yaygınlaştırılması İş Birliği Protokolü"nün imza törenine katılan Bakan Selçuk, burada yaptığı konuşmada, artık ´Mesleki ve teknik eğitim önemlidir.´ demekten vazgeçtiklerini belirterek, bunun ötesinde icraat anlamında bir dönemi şahlandırmak istediklerini ifade etti. Mesleki ve teknik eğitimin ilerleyen günlerde zihniyet olarak büyük bir dönüşüm içine gireceğini vurgulayan Selçuk, bu konuyu hep beraber yücelteceklerini anlattı. Dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmelerin, mesleki ve teknik eğitimden anladıkları içeriği de dönüştürmeleri ve yeni bir paradigmayla meseleyi farklı bir şekilde omuzlamaları gerektiğini gösterdiğini kaydeden Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Benim Millî Eğitim Bakanlığına gelişimin eğer iki-üç amacı varsa bunlardan başta geleni de Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde mesleki ve teknik eğitimdir. Bu konu Türkiye´nin sadece eğitimiyle alakalı bir mesele olmanın çok ötesinde ekonomisinin ve demokrasisinin gelişimi için hayati derecede bir önem taşıyor. Önümüzdeki günlerde meslek okullarında okuyan çocuklarımız için çok farklı müjdelerimizin olduğunu izleyeceksiniz, göreceksiniz. Bu anlamda mesleki ve teknik eğitime dair olan projelerimizin sadece Bursa’da değil, tüm Türkiye´de ilerleyeceğini göreceksiniz. Bursa, ihracat, gelenek, tarihsellik açısından çok özel bir yere sahip. Eğer mesleki ve teknik eğitim Türkiye´de yeni bir dönemi çok güçlü bir şekilde başlatacaksa Bursa´nın katkısı bunda çok büyük olacak."

Mesleki ve teknik eğitimle ilgili mesafe almayı, dünya ile rekabet etmek için daha da güçlü bir altyapıya kavuşmayı hep birlikte başaracaklarını belirten Selçuk, "Biz işin içine girdikçe bunu çok rahatlıkla yapabileceğimizi görüyoruz. Desteklerinizi, dualarını bekliyoruz. Eğer buradaki çalışmanın sonunda ortaya çıkacak ürünleri de hep birlikte takip edersek, sadece bir protokol imzalamanın ötesinde bunların etki analizlerini de izleme fırsatı bulursak o zaman çok daha değerli kılacağız. Bu örneği de inşallah Türkiye´nin diğer şehirlerine model olarak göstereceğiz." diye konuştu. Konuşmaların ardından Milli Eğitim Bakanı Selçuk ile BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, Mesleki Teknik Eğitimin Yaygınlaştırılması İş Birliği Protokolü´nü imzaladı.

Bursa´da, Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret eden Bakan Selçuk, okulun konferans salonunda düzenlenen "Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü"nün imza törenine de katıldı. Törende konuşan Selçuk, Türkiye´nin mesleki ve teknik eğitim anlamında büyük bir yükselişe geçeceğini söyledi. Bakanlık olarak birçok konuyla ilgilendiklerini, pek çok şeyin daha iyi yapılabilmesi için uğraştıklarını belirten Selçuk, "Şimdiye kadar çok güzel işler yapıldı. Ben eğitimde sürekli olumsuz bir bakış açısının doğru olmadığını düşünüyorum. Yani ´Türkiye´nin eğitim sistemi sıfır noktasında, hiçbir şey yapılmıyor, hiçbir şey başarılamıyor.´ Bunun çok doğru olduğunu düşünmüyorum. Türkiye birçok iş yaptı ve 1, 2, 3 diye yapılan işlerin üzerine biz 4, 5, 6 diyoruz. Sadece Türkiye´nin kendi içinde memnun olmasını yeterli bulmuyoruz. Türkiye´nin küresel rekabete hazır olup olmadığını temel ölçüt olarak almak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

İş garantili meslek liseleri

Selçuk, ekip arkadaşlarıyla mesleki ve teknik eğitime zamanın ruhuna, dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmelere uygun bir şekilde yeni bir mantaliteyle, yeni bir paradigmayla bakmaya gayret ettiklerini anlattı. Mesleki ve teknik eğitim konusunda iş dünyasından yoğun talep geldiğine dikkati çeken Selçuk, şöyle devam etti: "Biz bir adım attığımızda çevremizdeki iş dünyasından insanlar, iş insanları, akademik dünya, öğretmenlerimiz, sevgili meslektaşlarım hepsi koşar adım bize geliyorlar ve inanın yetişemiyoruz. Mesleki ve teknik eğitimdeki taleplere yetişemiyoruz. ´Önümüzdeki süreçte biz de bu yeni modelde okullar kurmak istiyoruz, biz de destek olmak istiyoruz, iş garantili meslek liseleri ihdas etmek istiyoruz´ biçiminde çok büyük bir talep var Türkiye´de. Bu talebin artarak devam edeceğini ve buradaki klipte (törende izletilen meslek liseleri tanıtım filmi) izah edilen biçimde bir ülke motivasyonu ortaya çıkacağını düşünüyorum. Bu motivasyon, bizim dış ticaret açığımız dikkate alındığında, sektörlerin bugün yüksek teknoloji seviyesi dikkate alındığında ne kadar büyük bir öneme haiz olduğunu da gösteriyor. Bizim meslek okullarımızın sanayi toplumunun gerektirdiği daha mekanik ve orta ölçekli bir teknolojiyle yürümesinin mümkün olmadığını, bizim yüksek teknolojiye dair yeni bir hikaye oluşturmamız gerektiğini de gösteriyor. Bu hikayeyi hep birlikte yazacağız. Bu çatının sadece teknik bir çatı olduğunu düşünmüyorum. Buranın manevi bir hazzı var. Burada emek var. Burada insanların onlarca yıldır, 100 yıldır, 150 yıldır bir ülkenin kalkınmasına nasıl omuz verdiklerinin hikayesi var. Dolayısıyla bu çatının bütün Türkiye´de var olan bu motivasyonu yükseltmede önemli bir rolü olacağını da ayrıca düşünüyorum."

"Biz bunu yapabiliriz"

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bursa´da iş dünyası ile yapacakları iş birliğinin, Türkiye´nin diğer şehirlerine de örnek olacağını dile getirdi. Bursa´nın, üretim, ihracat ve mesleki teknik eğitim konularında en önde gelen şehir olduğuna işaret eden Selçuk, "Dolayısıyla bizim buradan Türkiye´ye bir güneş yaymamız lazım. Sizin sorumluluğunuz sadece Bursa ile bitmez. Sizin sorumluluğunuz Türkiye´yle, sizin sorumluluğunuz dünyayla devam etmeli." diye konuştu. Selçuk, Bursa´da alınacak mesafelerle sınırlı kalınmaması, bu birikimin, üretim kapasitesi ve gücünün, hayırseverlerin bu konudaki çok değerli katkılarının büyütülerek dünyaya model olunması gerektiğini belirtti.

Kendilerinin bu iş birliğini büyütmeye hazır olduğunu anlatan Selçuk, şunları kaydetti: "Bunun için zihnimiz de hazır, gönlümüz de hazır, duygumuz da hazır, düşüncemiz de hazır, bilimsel birikimimiz de hazır. Biz bunu yapabiliriz. Bu saatte bunu sıkıca, sımsıkı tutarak devam ediyoruz. Bugünkü iş birliğinde emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu gayretlerinizin farkında olduğumuzu, bunun için gönülden, yürekten müteşekkir olduğumuzu lütfen biliniz. Bu konuda çocuklarımıza yol göstericiliğinizi artarak devam ettiriniz. Bunu yaptığınız takdirde biz, birkaç sene içerisinde toplumun algı yönetimini de daha rasyonel bir hale getiririz ve toplumda taleplerin mesleki ve teknik eğitime doğru yönelmesi için çok güzel bir zemin oluştururuz."

Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü

Daha sonra, Milli Eğitim Bakanlığı ile Bilişim Sektörü İş Adamları ve Profesyonelleri Derneği (BİSİAD), Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BOSİAD), ERMETAL Otomotiv ve Eşya Sanayi Ticaret AŞ, Oyak Renault Otomobil Fabrikaları ve Peryön Güney Marmara Türkiye İnsan Yönetimi Derneği, Uludağ Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı, Rumelili Yönetici Sanayici ve İşadamları Derneği arasında "Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü" imzalandı.

İmzalanan protokol, eğitim ve öğretimi destekleyici yeni teknolojilere dayalı atölye/laboratuvar kurulması/donatılması, protokol tarafı kurumların ve üye iş yerlerinin personel istihdamında protokol kapsamındaki okullarda mezun olan öğrencilere öncelik tanınması, alan öğrencilerine gerçek üretim ortamlarında beceri eğitimi ve staj imkânları sağlanması, alan öğretmenlerine hizmet içi ve iş başı eğitimlerin verilmesi, okullara teminlik malzeme desteğinin sağlanması, öğretmen ve öğrencilere yönelik işletme gezileri, tanıtım faaliyetleri, mesleki eğitimler, yurt içi ve yurt dışı fuar ziyaretleri, kariyer günleri düzenlenmesi, başarılı öğrencilere burs verilmesi, protokol tarafı kurumlara üye olan işletmelerde çalışan personelin kalfalık/ustalık belgesi sahibi olmalarının sağlanması konularını kapsıyor.

"Eğitimi sadece okullarda yapılan bir iş olarak görmüyoruz"

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, daha sonra AK Parti İl Başkanlığı ziyaretinde yaptığı konuşmada, Bursa´nın eğitim ve öğretim kalitesi konusunda istişare etmek ve geleceğe dair birtakım perspektifler çizmek için bu kente geldiklerini belirtti. Bursa´nın eğitim anlamında özel illerden olduğunu vurgulayan Selçuk, "Çeşitli sanayi ve ticaret odası temsilcileriyle bir araya gelmek, onlarla çok sayıda protokoller hazırlamak ve mesleki teknik eğitimin kalkınması için artık sanayiyle, ticaretle, hizmet sektörüyle el ele, kol kola iş birliği içerisinde olmak için buradayız. AK Parti döneminde eğitimle ilgili yapılan birçok hizmet bugün bizim yapacağımız yeni hizmetlerin ve çalışmaların altyapısı olması bakımından çok değerlidir çünkü birçok nicel husustaki kaydettiğimiz gelişmeler, bugün niteliği ve kaliteyi önceleyen bir bakış açısıyla daha yeni, yüksek, nitelikli bir hizmete de alt yapı oluşturuyor, vesile oluyor. Bu anlamda da geçmişte de emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliriz."  diye konuştu.

"Yeni başarılara imza atmak durumundayız"

Selçuk, uluslararası standartlarda hangi aşamada olunduğu ve ne tür tedbirler alınabileceği konusunda da iş birliği yapacaklarını anlattı. Bursa´da eğitim kalitesinin yükselmesine katkı sağlayanlara teşekkür eden Selçuk, "Buradaki hizmetlerinizle sizler bizim çocuklarımızın hatta doğmamış çocuklarımızın geleceği için katkı sağlıyorsunuz. Bizim de Milli Eğitim Bakanlığı olarak eğitim dünyamızın gelişen bilimsel ve teknolojik unsurlara göre yeniden düşünmek ve zamanın ruhuna uygun olarak yeni projelere imza atma mesuliyetimiz var. Bunun son derece farkındayız." değerlendirmesini yaptı. Selçuk, ekip arkadaşlarıyla Türkiye´nin dünyada rekabet edebilecek bir konumda bulunabilmesi için eğitimde muhakkak yeni başarılara imza atmak durumunda olduklarını vurguladı.

Türk ekonomisi ve bürokrasisinin yükselmesi, yücelmesi için eğitimde yeni başarılar gerektiğini bildiren Selçuk, şunları kaydetti: "Eğitimin iktisadi hayatla bütünleşmesi, eğitimin, ekonominin gereksinimlerine duyarlı olması ve aynı zamanda da demokrasimizin gelişmesine katkı sağlaması bizim için son derece kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bu anlamda eğitimi sadece sınıflarda, okullarda yapılan bir iş olarak görmüyoruz. Bunun Türk ekonomisi ve demokrasisine de katkısını hep beraber eş zamanlı, eş güdümlü olarak değerlendiriyoruz."

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

Yorumlar (7)
bababab 11 ay önce
ulan sunu okumak 2 satimi aldiiii yuhhhhh
Komodo ejderi 11 ay önce
Çocuklarınızı meslek lisesinden uzak tutun içerisi insanlık nedir bilmeyen ayılarla dolu
Esra 11 ay önce
Hep öyle derler bizde meslek lisesinden mezun olup kaç yıldır işsiz bekleriz aklı olan göndermesin
ıceman 11 ay önce
meslek lisesi okunmaz çocuklarınızı yollamayın.
Arin 11 ay önce
Öğretmen atamaları düşük çok mezun var diyorsunuz hala her branja formasyon veriyorsunuz
Mehmet 11 ay önce
Sayın bakanım meslek liseli öğrencilerin gitmesi gereken meslek yüksekokularina neden Anadolu liseli öğrenciler dolduruyor
Mehmet 11 ay önce
Sayın bakanım mesleki teknik liselerde meslek dersleri verildiğinde 4 meslek yüksekokullarina kazanamıyorlar 2018 YÖK atlasında çıkan analizde meslek liselerinin oranı yüzde 3 veya4 örnek olarak sağlık meslek liseli bir öğrenci nın dersleri yeni doğan doğum öncesi antipatik uygulama sistem hastalıkları daha buna benzer bir sürü ders bu çocuklarin gitmesi gereken sağlık meslekokularina Anadolu liseliler dolduruyorsa bu çocuklarin bu dersleri görmelerini anlamı ne üniversiteler Anadolu lisesi müfredat8na göre soru hazırlıyor bunun gözden geçirilmesini isterim saygılarimla
kapalı
Günün Anketi Tümü
2019/2 KPSS Tercihinde Bulunacak mısınız?
2019/2 KPSS Tercihinde Bulunacak mısınız?
Namaz Vakti 10 Aralık 2019
İmsak 06:22
Güneş 07:53
Öğle 12:46
İkindi 15:10
Akşam 17:30
Yatsı 18:55
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 14 30
2. Beşiktaş 14 27
3. Trabzonspor 14 26
4. Başakşehir 14 26
5. Fenerbahçe 14 25
6. Galatasaray 14 23
7. Alanyaspor 14 22
8. Göztepe 14 20
9. Malatyaspor 14 20
10. Denizlispor 14 18
11. Çaykur Rizespor 14 17
12. Gaziantep FK 14 17
13. Gençlerbirliği 14 14
14. Konyaspor 14 14
15. Kasımpaşa 14 12
16. Antalyaspor 14 12
17. Kayserispor 14 10
18. Ankaragücü 14 9
Takımlar O P
1. Hatayspor 14 30
2. Akhisar Bld.Spor 14 25
3. Erzurum BB 14 24
4. Bursaspor 14 23
5. Ümraniye 14 22
6. Keçiörengücü 14 22
7. Menemen Belediyespor 14 22
8. Fatih Karagümrük 14 20
9. Balıkesirspor 14 19
10. Giresunspor 14 19
11. Adana Demirspor 14 18
12. Altay 14 17
13. İstanbulspor 14 15
14. Altınordu 14 13
15. Osmanlıspor 14 11
16. Boluspor 14 11
17. Adanaspor 14 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 16 46
2. Leicester City 16 38
3. Man City 16 32
4. Chelsea 16 29
5. M. United 16 24
6. Wolverhampton 16 24
7. Tottenham 16 23
8. Sheffield United 16 22
9. Arsenal 16 22
10. Crystal Palace 16 22
11. Newcastle 16 22
12. Brighton 16 19
13. Burnley 16 18
14. Everton 16 17
15. Bournemouth 16 16
16. West Ham 16 16
17. Aston Villa 16 15
18. Southampton 16 15
19. Norwich City 16 11
20. Watford 16 9
Takımlar O P
1. Barcelona 15 34
2. Real Madrid 15 34
3. Sevilla 16 31
4. Real Sociedad 16 27
5. Getafe 16 27
6. Athletic Bilbao 16 26
7. Atletico Madrid 16 26
8. Valencia 16 26
9. Granada 16 24
10. Osasuna 16 23
11. Real Betis 16 22
12. Levante 16 20
13. Villarreal 16 19
14. Real Valladolid 16 19
15. Deportivo Alaves 16 18
16. Eibar 16 15
17. Mallorca 16 14
18. Celta de Vigo 16 13
19. Leganés 16 9
20. Espanyol 16 9
Günün Karikatürü Tümü