MEB’in Son Zamanlarda Yaptığı Değişiklikler ve Sorunlara Çözüm Arayışı

MEB’in Son Zamanlarda Yaptığı Değişiklikler ve Sorunlara Çözüm Arayışı

banner396

MEB’in Son Zamanlarda Yaptığı Değişiklikler ve Sorunlara Çözüm Arayışı

MEB’in Son Zamanlarda Yaptığı Değişiklikler ve Sorunlara Çözüm Arayışı

05 Şubat 2015 Perşembe 09:36
MEB’in Son Zamanlarda Yaptığı Değişiklikler ve Sorunlara Çözüm Arayışı
Takip edemeyen olmuştur diye burada bir değişiklikler derlemesi yapayım dedim. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2014’ün son günlerinden başlayıp 2015 yılının ilk günlerinde yaptığı değişikliklere ve bunların amaçlarına, ne anlam ifade ettiğine bir bakalım. Kronolojik bir sıra takip edeceğiz.

29 Aralık 2014: MEB Aday öğretmenlerin adaylık eğitimlerini kaldırdı. Temel Eğitime devam eden aday öğretmenlerin, eğitimleri iptal edildi ve bundan böyle Aday Öğretmenler Performans Değerlendirme Ölçeği’ne göre adaylık kaldırma işlemleri yapılacak. 

Temel Eğitim ve Hazırlayıcı Eğitim teorik olarak veriliyordu ve başarısı yazılı sınavlar ile ölçülüyordu. Bundan böyle çeşitli değişkenlerin ölçüleceği Performansa dayalı bir uygulama getiriliyor. Bu da akıllara “acaba bu uygulamayı zamanla tüm öğretmenlere de yayacaklar mı” sorusunu getiriyor.

30 Aralık 2014: MEB 2015 yılı çalışma takvimini yayınladı ama Rotasyona bu takvimde yer vermedi. Çeşitli spekülasyonlar yapıldı ancak işin doğrusu şöyle idi: Yönetmelik tamamlanmadan yapılacak bir işleme takvimde yer vermek yeni bir dava konusu olabilirdi. Rotasyondan vazgeçildiği söylendi ancak daha sonraki günlerde MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN rotasyonun yapılacağını yeniden belirtti. Hatta Şubat ayının ilk haftası bu iş kesinleşecek gibi.

01 Ocak 2015: Liselilere 1. Yarıyıl için de ortalama yükseltme sınavı getirildi. Normalde sadece sene sonunda girebildikleri ortalama yükseltme sınavları bundan böyle notu zayıf olan öğrenciler zorunlu, ortalamasını yükseltmek isteyen öğrenciler gönüllü olmak şartı ile ara dönemde de yapılabilecek. Sene sonunda diploma notları ÖSYM’ye bildirildiği için, gecikmeler meydana geliyordu. Bu gecikmeleri önlemek için atılmış bir adım. Ancak sene sonundaki ortalama yükseltme sınavlarını da erkenden yaparlarsa bu yenilik işe yarayacak.

01 Ocak 2015: Özel okula dönüşmek istemeyen dershaneler 2015 yılının ilk gününden itibaren hiçbir şekilde reklam yapıp yeni dönem için kayıt alamayacak. Dershane dönüşümlerini sağlam bir şekilde yürütmek isteyen MEB, henüz hangi yeni yapılanmalara izin verilip verilmeyeceğini belirlemedi; ama dershane adı altında hiçbir girişimin olmayacağı çok açık. Liselerin son sınıfındaki öğrenciler ile önceki yıllarda mezun olan öğrencilere nasıl bir uygulama yapılacağı konusunda, yetiştirme kurslarında yapılacak iyileştirmeler ile problemin çözüleceği ifade ediliyor.

05 Ocak 2015: Beş yıldan beş yıla verilen mal bildirimleri bundan böyle iki yılda bir verilecek. Devlet memurlarının mal varlıklarını incelemek amacıyla, kayıtların güncel olabilmesi için mal bildirimi her iki yılda bir yenilenecek.

11 Ocak 2015: Özel okullarda okuyan öğrencilerin burslardan yararlanma kriterleri değiştirildi. Bundan böyle şu kriterler rol oynayacak: Okul başarıları kriteri içeriğinde, not ortalaması 85-100 arası olan öğrenciye 20 puan, Ülkemizi uluslar arası olimpiyatlarda temsil etmesi 15 puan, Ulusal ve il seviyesindeki yarışmalarda aldığı dereceler 5-10 puan alınacak. Ailenin toplam geliri kriteri içeriğinde, geliri 750 liradan az olan ailenin çocuğuna 10 puan, ailede okuyan diğer çocuklar varsa 4-8 puan, anne-babanın vefatı 10 puan, harp ve vazife malulü ebeveynler için 10 puan verilecek. Ayrıca disiplin cezası almışsa 10 puan silinecek.

24 Ocak 2015: Milli Eğitim Bakanlığı ülke çapında belirlediği 50 kadar gözde okula müdürlerin bizzat Bakanın kendisi tarafından atanacağını bildirdi. İçlerinde birçok Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve Anadolu Lisesinin olduğu gözde okulların müdürleri bundan böyle Milli Eğitim Bakanı tarafından atanacak. Eğer başka bir anlam ifade etmiyorsa bu da performans sistemine geçişin bir işareti.

28 Ocak 2015: Evli olan ancak farklı illerde çalışan öğretmenler için birbirlerinin çalıştıkları illerde atanabilecekleri açık kadro olmaması halinde, her ikisini de orta bir ilde buluşturma formülünü geliştiren MEB eş durumu özür grubu atamalarını da kriz olmaktan çıkaracak.


28 Ocak 2015: MEB öğretmen olmada aranan 40 yaş şartını kaldırdı. Böylece darbe dönemlerinde herhangi bir sebepten ötürü meslekten ihraç edilmiş ve ciddi mağduriyet yaşamış öğretmenlerin yeniden atanabilmesi yönünde mutlu bir gelişme oldu.

29 Ocak 2015: Yaşanan onlarca okul servisi kazasından sonra MEB servis şoförü olmaya yaş sınırı koydu ve artık bundan böyle servis şoförü olabilmek için en az 30 yaşında olmak şartı getirildi. 30 yaş gerçekten şoförlük için tecrübe kazanılmış olabilecek bir yaş. MEB’i bundan ötürü kutluyorum.

29 Ocak 2015: TEOG’ta bilindiği gibi iki grup tercih yapılıyordu. Öğrenciler ilk grupta puanları ile gitmek istedikleri okulları il sınırlaması olmaksızın yapıyorlardı. İkinci grupta ise evlerine yakın olan okul türlerini sıralıyorlardı. Bu 2014 yılında çok ciddi sıkıntılar yaratmıştı. Kriz sayılabilecek seviyede bir problem cereyan etmiş ve neredeyse 2014-2015 öğretim yılının ortalarına kadar yerleştirme işleri sonuçlanmamıştı. MEB TEOG’ta iki grup tercih uygulamasını kaldırdı. İlk grupta puan ile yapılan tercihte 15 okul tercih hakkını 25 okula çıkartıp, bu probleme bir de bu çözümü uygulayacaklar.

Tüm bu yenilik ve değişikliklerin MEB’in yine de problemlerin farkında olduğunu ve çözüm üretmek için çalıştığını gösteriyor. Allah Kolaylık Versin.

Memet KAYMAZ / www.kpsscafe.com.tr

NOT: Kpsscafe.com tarafından hazırlanan bu haber/köşe yazısı  "www.kpsscafe.com.tr”  şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 05.02.2015 09:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394