Mardin Artuklu Üniversitesi Kürtçe öğretmeni yetiştiriyor

Mardin Artuklu Üniversitesi Kürtçe öğretmenliği için 500 adet Tezsiz Yüksek Lisans öğrencisi alacak.

Mardin Artuklu Üniversitesi Kürtçe öğretmeni yetiştiriyor

Mardin Artuklu Üniversitesi Kürtçe öğretmenliği için 500 adet Tezsiz Yüksek Lisans öğrencisi alacak.

28 Haziran 2012 Perşembe 20:02
Mardin Artuklu Üniversitesi Kürtçe öğretmeni yetiştiriyor

Mardin Artuklu Üniversitesi Kürtçe öğretmenliği için 500 adet Tezsiz Yüksek Lisans öğrencisi alacak. Programdan mezun olanlar Kürtçe öğretmeni olarak göreve başlayacak. Başvurular 27 Temmuz 2012 tarihinde son bulacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın önerisi üzerine, Kürtçe...


Mardin Artuklu Üniversitesi Kürtçe öğretmenliği için 500 adet Tezsiz Yüksek Lisans öğrencisi alacak. Programdan mezun olanlar Kürtçe öğretmeni olarak göreve başlayacak. Başvurular 27 Temmuz 2012 tarihinde son bulacak.Milli Eğitim Bakanlığı’nın önerisi üzerine, Kürtçe Öğretmeni yetiştirmek amacıyla Mardin Artuklu Üniversitesi Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı bünyesinde 2012-2013 öğretim yılında 500 (beş yüz) Tezsiz Yüksek Lisans öğrencisi alınacaktır. Bir yıl süreli bu programdan mezun olacak adaylar Kürtçe öğretmeni olarak atanacaktır.Tezsiz Yüksek Lisans Programına Başvuru Koşulları1. Bu ilk alımda:A) Eğitim Fakültelerinin Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ve Türkçe Öğretmenliği mezunlarıB) Fen Edebiyat Fakültesinin Türk Dili ve Edebiyatı ile Çağdaş Türk Lehçeleri bölümlerinden mezun olanlar başvurabilir. Bu bölümlerden mezun olup formasyonu olmayanlara alan dersleriyle birlikte formasyon dersleri de verilecektir. Bu iki alandaki formasyon dersleri üniversitemizin Eğitim Bilimleri Bölümü uzmanlarınca verilecektir.2. ALES sözel puanından en az 55 (elli beş) puan almak,3. Lisans not ortalamasının en az 60 (altmış) olması, (Bu şart mevcut Lisansüstü Yönetmeliğimize göredir. Bu şartın kaldırılması için YÖK’e teklifte bulunulmuş, teklifin sonucu bilahare duyurulacaktır.)4. Lisans öğrenimini yurt dışında yapmış adayların Yükseköğretim Kurulu’nca verilen denklik belgesini dilekçelerine eklemeleri,5.Müracaatlar şahsen veya noter vekaleti ile Enstitüye yapılması gerekmektedir.6.Kürtçenin Kurmanci veya Zazaki lehçelerinden birini bilmek (eğitim bu iki lehçeden sınıflarda karma olarak yapılacak).Başvuru İçin Gerekli Belgeler1. Başvuru dilekçesi (Enstitüden temin edilecek),2. Lisans diploması veya mezuniyet belgesinin fotokopisi,3. Lisans not ortalamasını gösteren transkript belgesinin fotokopisi,4. ALES sonuç belgesinin fotokopisi (Bu belge Kasım 2009 döneminden önce olmamalı)5. Bir adet fotoğraf.Kesin Kayıt İçin Gerekli BelgelerAğustos ayının ilk haftası duyurulacaktır.Değerlendirme ve Kayıt Tarihleri


Başvuru Tarihleri

25 Haziran - 27 Temmuz 2012

Yazılı Sınavı

28 Temmuz 2012

Sonuçların İlan Tarihi

03 Ağustos 2012

Kesin kayıt

06-31 Ağustos 2012


Yazılı Sınavın NiteliğiTürkçeden Kürtçeye çeviri şeklinde olacak ve yukarıda belirtilen tarihte Rektörlük binasının alt katındaki sınıflarda yapılacaktır.NOT:-Programla ilgili herhangi bir yasal değişiklik (alan genişletme, lisans not ortalaması, ALES vb.) yapıldığı takdirde zamanında ilan edilecektir.-Başvuru sayısına göre Şubat 2013 döneminde 500 kişi daha alınacaktır.


Son Güncelleme: 28.06.2012 20:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.