Kamuya 47 bin geçici personel...

2013'te azami 47 bin geçici personel istihdam edilecek Kamu kurum ve kuruluşlarında, 2013'te azami 47 bin geçici personel istihdam edilecek.

banner396

Kamuya 47 bin geçici personel...

2013'te azami 47 bin geçici personel istihdam edilecek Kamu kurum ve kuruluşlarında, 2013'te azami 47 bin geçici personel istihdam edilecek.

28 Aralık 2012 Cuma 12:56
Kamuya 47 bin geçici personel...

2013'te azami 47 bin geçici personel istihdam edilecek

Kamu kurum ve kuruluşlarında, 2013'te azami 47 bin geçici personel istihdam edilecek.

 

Bakanlar Kurulu'nun bugünkü Resmi Gazetede yayımlanarak, 1 Ocak 2013'ten geçerli olmak üzere yürürlüğe giren...


2013'te azami 47 bin geçici personel istihdam edilecekKamu kurum ve kuruluşlarında, 2013'te azami 47 bin geçici personel istihdam edilecek.


 


Bakanlar Kurulu'nun bugünkü Resmi Gazetede yayımlanarak, 1 Ocak 2013'ten geçerli olmak üzere yürürlüğe giren ''Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki Geçici Mahiyetteki İşleri Yürütmek Üzere Geçici Personel İstihdamı ve BuPersonele Ödenecek Ücretler Hakkında Kararı''yla, özelleştirme uygulamalarının ardından işsiz kalıp, tekrar kamuya dönen geçicipersonelin istihdam koşulları düzenlendi.


 


Buna göre, bu yıl geçici mahiyetteki işleri yürütmek üzere kamu kurum ve kuruluşlarında azami 47 bin kişi istihdam edilecek ve bunların istihdam süresi, 11 ay 28 günü geçmeyecek.


 


Bu karar uyarınca istihdam edilecek yükseköğrenim mezunu geçici personele 21 bin 250, lise ve dengi okul mezunlarına 19 bin 275, ilköğretim mezunlarına (ilkokul veya okuryazar dahil) 17 bin 275 gösterge rakamının memur maaş katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar aylık brüt ücret ödenebilecek.


 


Geçici personele, bu ücretler dışında herhangi bir ödeme yapılmayacak, sözleşmelere de bu yönde bir hüküm konulamayacak.


 


Ödemeler, görevin yapılmasını müteakip her ayın 15'inde yapılacak. Hizmet sözleşmesinin sona erdirilmesi halinde kıst olarak hesaplanan ücret, ayrılma tarihini takip eden ayın başında ödenecek.


 


Geçici personel ücretleri, sosyal güvenlik mevzuatına göre kişiden yapılacak kesintiler ile gelir ve damga vergisi dışında herhangi bir kesintiye tabi tutulmayacak.


 


Karar uyarınca geçici personelin çalışma saat ve sürelerinin belirlenmesinde, çalıştıkları kurumdaki devlet memurları için geçerli süreler dikkate alınacak.


 


Çalıştıkları her ay için azami 2 gün ücretli izin verilebilecek olan geçici personel, bu izinlerini, sözleşme dönemi içinde toplu olarak da kullanabilecek.


 


Geçici personel, yıl içinde resmi tabip raporu ile kanıtlanan hastalıklar için yılda 30 günü geçmemek üzere ücretli hastalık izni verilebilecek.


 


Geçici personelin isteği üzerine eşinin doğum yapması, kendisinin veya çocuğunun evlenmesi; eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba veya kardeşinin ölümü halinde, her olay için 7 gün ücretli mazeret izni verilecek.


 


Geçici kadın personel, doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süreyle aylıklı izin kullanacak. Çoğul gebelik halinde, doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenecek. Ancak sağlık durumu uygun olduğu takdirde, tabibin onayı ile geçici personel, isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilecek. Bu durumda çalışılan süreler, doğum sonrası sürelere eklenecek.


 


Doğum izni sebebiyle SGK tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödeneği, geçici personelin ücretinden düşülecek.


 


Geçici personele, çocuklarını emzirmeleri için doğum sonrası izin süresinin bitiminden itibaren ilk 6 ayda günde 3, ikinci 6 ayda günde 1,5 saat süt izni verilecek. Süt izni saatlerini anne seçecek.


 


Geçici personel, istihdam edildiği sürece dışarıda kazanç getirici bir başka iş yapamayacak.


 


Memurlar için suç sayılan fiil ve hareketler ile yaptırımlar, geçici personel için de geçerli olacak.


 


Karar uyarınca istihdam edilecek geçici personel için 2012'deki vizeli mevcut tip sözleşme örnekleri, yeni bir vize yapılmasına gerek kalmaksızın kullanılmaya devam olunacak. Ancak bu karar uyarınca ilk defa geçici personel istihdam edecek olan kamu idarelerinin, geçicipersonele ilişkin tip sözleşme örneklerini Maliye Bakanlığı'na vize ettirmeleri zorunlu olacak. Vize işlemi yapılmadan sözleşme yapılmayacak ve herhangi bir ödemede bulunulmayacak.


 


GEÇİCİ PERSONEL ALACAK KURUMLAR


Kararda, 2013 içinde geçici personel istihdam edecek kuruluşlar ile personel sayıları da şu şekilde belirlendi:


 


KURUM ADI ADEDİ


Avrupa Birliği Bakanlığı 50


 


Adalet Bakanlığı 4.500


 


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 750


 


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 100


 


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 200


 


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 600


 


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 50


 


Gençlik ve Spor Bakanlığı 50


 


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 3.500


 


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 300


 


İçişleri Bakanlığı 4.500


 


Kültür ve Turizm Bakanlığı 1.000


 


Maliye Bakanlığı 1.500


 


Milli Eğitim Bakanlığı 15.000


 


Milli Savunma Bakanlığı 50


 


Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1.000


 


Sağlık Bakanlığı 1.000


 


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 500


 


Danıştay Başkanlığı 100


 


Yargıtay Başkanlığı 150


 


Devlet Personel Başkanlığı 50


 


Gelir İdaresi Başkanlığı 800


 


Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı 1.500


 


Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığı 2.500


 


Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü 100


 


Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 250


 


Karayolları Genel Müdürlüğü 250


 


Orman Genel Müdürlüğü 1.500


 


Spor Genel Müdürlüğü 150


 


Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 1.250


 


Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu 250


 


Üniversiteler 3.500


 


TOPLAM: 47.000 


 


 


AA

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 28.12.2012 12:56
Anahtar Kelimeler:
kamuya bin geçici personel
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394