İyi Bir Erasmus Projesi Nasıl Hazırlanır?

Avrupa Birliğinden hibe alabilmek için hazırlanan Erasmus + projelerine başlamadan önce iyi bir ekip oluşturulması gerekiyor. Peki İyi Bir Erasmus Projesi Nasıl Hazırlanır?

İyi Bir Erasmus Projesi Nasıl Hazırlanır?

Avrupa Birliğinden hibe alabilmek için hazırlanan Erasmus + projelerine başlamadan önce iyi bir ekip oluşturulması gerekiyor. Peki İyi Bir Erasmus Projesi Nasıl Hazırlanır?

29 Aralık 2015 Salı 08:25
İyi Bir Erasmus Projesi Nasıl Hazırlanır?
 Avrupa Birliği Eğitim Politikası gereği her üye ülke eğitim fonuna yıllık belirli miktarlarda para yatırır ve bu paralar bir şekilde hibe projelerle o ülkeye geri döner. Tabi proje hazırlanırsa. Türkiye bu yolda çok aşama kat etti ve artık proje hazırlama konusunda epey bir tecrübeli sayılır. Ancak yine de bu projelere ilk kez başvuracak okullar ve öğretmenler nasıl başlayacaklarını, nasıl bir ekip oluşturacaklarını, konu belirlemeyi, proje ortağı bulmayı ve ilgili yasal prosedürleri tam olarak bilemiyor.

Avrupa Birliğinden hibe alabilmek için hazırlanan Erasmus + projelerine başlamadan önce iyi bir ekip oluşturulması gerekiyor. Okullarda bu işe gönüllü bir ekip her zaman daha başarılı olmaktadır. Okul müdürünün zoraki dayatması ile kurulan ekipler hata yapmaya mahkumdur. Okullarda kurulacak bu ekiplerde 1 kişi mail ile yazışmaları takip etmeli, 1 veya 2 kişi İngilizce metinleri hazırlamalı, 1 kişi de koordinasyonu sağlamalı. Yani 3-4 kişilik bir ekip başlangıç için yeteli olacaktır. Ekipteki herkesin en az orta düzeyde İngilizce bilmeleri çok büyük avantaj sağlar.

Gönüllü ekip işe beyin fırtınası ile başlamalı. Öncelikle iyi bir fizibilite çalışması ile Ulusal Ajans web sitesinden eski kabul edilmiş proje başlıklarını incelemeliler. Eğer koordinatör ülke olmak istiyorlarsa biraz daha emek gerekir. Ancak başlangıç için hazır bir projeye ortak olmak daha iyidir. En azından ilk projede biraz tecrübe kazanılabilir. Sonraki projelerde koordinatör olunabilir.

Projeye ortak bulabilmek için en geniş platform E-twinning sistemidir. www.etwinning.net adresine üye olup, profil bilgilerinizi yabancı dilde doldurmanız gerekiyor. Profil bilgilerinizde, adınız soyadınız, mail adresiniz, okul türünüz ve adresiniz yer almalı. Daha sonra kendinizi, okulunuzu, öğrenci türünüzü, eğittiğiniz yaş grubunuzu ve yaşadığınız bölgeyi anlatan kısa bir tanıtım yazısı yazmanız gerekiyor.

E-twinning siteminde hazır projelerde bulunmakta. Projeyi hazırlayan ülkenin öğretmeni ile iletişime geçip, o projeye ortak da olabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey, proje konusunun çalıştığınız okula uymasıdır. Örneğin hazırlanan proje müzik eğitimi vere bir okula ait olabilir, siz de normal bir ilkokul, ortaokul veya lisede çalışıyorsanız, gerekli alt yapınız olmadığı için böyle bir projede yapabilecekleriniz de sınırlıdır.

Hazır projelerden birkaç tanesine mesaj atabilirsiniz. E-twinning siteminde mesajlaşmak mümkün. Kişilerin mail adresi görünüyorsa mailden de ulaşabilirsiniz. Yazışmaları, iletişimi düzenli takip edecek bir kişi ekibin olmazsa olmazı. Bazen öyle kritik bir an geliyor ki; aynı anda birkaç kişi ile yazışmak ve orta yolu bulmak zorunda kalabiliyorsunuz. O yüzden yazışmalar tek elde toplanmalı ve kontrol edilmelidir. En iyisi de diğer mailler ile karışmaması için, başlayacağınız projeye ait yeni bir mail adresi almanız.

Herhangi bir projeye ortak olmayı kararlaştırdığınızda işin teknik kısmında İngilizce şart. Çünkü Ulusal Ajans sitesinden sizi adım adım yönlendirdikleri sitelerin içeriği tamamen İngilizce. Alacağınız başvuru numarasını, hem koordinatör okula ileteceksiniz, hem de bundan sonra yapacağınız tüm başvurularda kullanacaksınız. O yüzden sağlam bir ajanda tutmalısınız.

Projenin içeriğinde ortaklara veya koordinatöre vereceğiniz bazı ipuçlarından bahsedelim. Öncelikle dil kesinlikle kusursuz olmalı. Orta seviyede bir yabancı dil ile bu iş yürümez. İçerikte Avrupa Birliği değerlerine mutlaka değinilmelidir. Avrupa Birliğinin projelerde görmek istediği değerler, Avrupalılaşma, kültürel entegrasyon, diller ve dinler arası diyalog, öğrencilerin yeni yaşam şekilleriyle tanışması, Avrupa Birliği’nin tanıtımı, göçmen politikaları, okul terkinin önlenmesi, dezavantajlı gruplarla çalışma gibi içeriklerdir.

Dezavantajlı grupları içeren projelerin kabul edilme şansı, eğer teknik bir hata yapılmamışsa, çok yüksektir. Örneğin otistik çocuklar, zihinsel engelli çocuklar, down sendromlu öğrenciler, rengi, dili, dini veya yaşadığı bölge yüzünden dışlanan çocuklar, okul terki yaşayan çocuklar bu grupta değerlendirilebilir.

Güncel olarak hazırlanabilecek diğer bir konu da göçmen veya mültecileri ilgilendiren konular. Bilindiği gibi son düzlükte, Avrupa Birliği’nde birçok ülke sınırlı sayıda mülteci kabul edeceğini açıklamıştı. İşte bu ülkelerdeki mültecilerin kültürel uyumu veya sosyal entegrasyonu içi hazırlanacak projeler bu yılın gözdesi olacaktır. Tüm Avrupa biraz da tedirgin olduğu için bu projeler hemen dikkat çekecek ve ülkenin göçmen politikasına da katkı sağlayacaktır. Hatta bu tarzda bir proje çok yüksek bütçeli olarak hazırlanabileceği için, popülaritesi yüksek, medyanın ilgiyle takip ettiği güncel bir proje olabilir. Göçmenlerin eğitim, sağlık, barınma, güvenlik ve sığınılan ülkenin dilini öğrenme gibi problemlerinin çözümüne katkı sağlayacak bir projenin geri döneceğini düşünmüyorum.

Yapılan hatalara değinecek olursak. Ortada henüz kabul edilmiş bir proje yokken okullarda yurt dışına çıkma tartışmaları yaşanmaktadır. Genellikle de tartışmayı, projeye pek emek vermeyen kişiler başlatmaktadır. Bu durumda okul idaresinin tavrı net olmalıdır. Zaten proje felsefesinde tüm okula ait olma bulunmaktadır. Diğer bir hata da öğrenci seçme konusundadır. Genelde şikayet ile karşı karşıya kalındığından, öğrenci seçme işi kesinlikle objektif kriterlere göre yapılmalı ve belgelendirilmelidir.

İşin yarısında görevli bir öğretmenin tayini çıkabileceği için, projeye birden fazla kişinin hâkim olması ve projedeki tüm ortakları tanıyıp, onlarla iletişim kurabilmesi önemlidir. Bu kilit özellikteki kişilerin yurt dışı hareketliliklerinde mutlaka bulunması ve her aşamayı kontrol edebilmesi önemlidir.NOT: Kpsscafe.com.tr tarafından hazırlanan bu haber  “www.kpsscafe.com.tr” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.
Son Güncelleme: 29.12.2015 01:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Özlem durmaz 2 yıl önce

Teşekkür ederim. Oldukça faydalı bir yazı.

Avatar
A. Polat 1 yıl önce

Çok teşekkürler...

Avatar
yasemin k. 2 ay önce

çok tesekkürler,elinize sağlık...