İstanbul Arel Üniversitesi Eğitim Öğretim ve Sınav Yönetmeliği Değişti

Bugün ki Remi Gazetede İstanbul Arel Üniversitesi eğitim öğretim ve sınav yönetmeliğinin değişmesine dair yönetmelik yayımlandı.

banner396

İstanbul Arel Üniversitesi Eğitim Öğretim ve Sınav Yönetmeliği Değişti

Bugün ki Remi Gazetede İstanbul Arel Üniversitesi eğitim öğretim ve sınav yönetmeliğinin değişmesine dair yönetmelik yayımlandı.

04 Nisan 2016 Pazartesi 08:47
İstanbul Arel Üniversitesi Eğitim Öğretim ve Sınav Yönetmeliği Değişti
Bugün ki Remi Gazetede İstanbul Arel Üniversitesi eğitim öğretim ve sınav yönetmeliğinin değişmesine dair yönetmelik yayımlandı. 

4 Nisan 2016 tarihli Resmi Gazetenin yönetmelikler bölümünde bugün sadece bir yönetmelik yayımlandı. Yayımlanan yönetmelik ise İstanbul Arel Üniversitesi Önlisans ve Lisans eğitim - öğretim ve sınav Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair Yönetmeliğidir. Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik toplamda 11 maddeden oluşmaktadır. Ayrıca bu maddeler eski yönetmelikte bulunan maddelerin yeni hallerini yansıtmaktadır. Yayımlanan yönetmeliğin ilk 3 maddesi şu şekilde;

MADDE 1 – 16/5/2013 tarihli ve 28649 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İstanbul Arel Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 9 uncu maddesinin sekizinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. 
“(8) Üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrencilere, Senato tarafından belirlenen dersler için muafiyet sınavı açılabilir. Muafiyet sınavında başarılı olanlar, bu derslerden kendi istekleri ile almış oldukları başarı notu ile muaf tutulurlar ve alınan harfli başarı notu dersin ait olduğu dönemin not ortalamasına dahil edilir.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 10 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. 

“MADDE 10 – (1) Bir öğrencinin bir yarıyıldaki normal çalışma yükü 30 AKTS, azami çalışma yükü 45 AKTS, son sınıf öğrencisi olup mezuniyet aşamasına gelen öğrencilerin ders yükü ise azami 55 AKTS’dir. Yatay geçiş ve dikey geçiş ile gelen öğrenciler dışında ders muafiyeti elde eden öğrencilerin çalışma yükleri 30 AKTS’yi geçemez.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. 

“MADDE 13 – (1) Daha önce başka bir yükseköğretim kurumuna devam ederek bazı derslerden geçer not alan öğrenciler, ÖSYM tarafından yapılan sınav ile yeni kabul edildikleri bölümün programında yer alan aynı derslerden muaf sayılabilirler. Bu öğrenciler, muaf olmak istedikleri dersler için, daha önceki yükseköğretim kurumlarından almış oldukları derslerin içerikleri, öğrenme çıktıları, ölçme ve değerlendirme yöntemleri, çalışma yükü, AKTS kredisi ve başarı notunu gösteren resmi transkript ve muaf olmak istedikleri dersleri belirtir bir dilekçeyle, bağlı bulundukları dekanlığa/müdürlüğe, en geç eğitim-öğretimin başladığı ilk hafta içerisinde başvurabilir. Derslerden muafiyet kararı, İlgili Yönetim Kurulunca verilir.  Bu şekilde muaf olunan dersler için  öğrencinin daha önce almış olduğu not, Üniversitenin not dönüşüm tablosuna göre dönüştürülerek sisteme işlenir ve genel not ortalaması hesabında kullanılır. İngilizce hazırlık programına devam eden öğrencilerin, muafiyet başvurusunu birinci sınıfa başlarken yapmaları gerekir.

(2) Üniversitenin eğitim-öğretim programlarına ÖSYM tarafından yerleştirilmiş olan öğrencilerin, yerleştirilmiş oldukları programların yeterlikleri ile ilişkili olarak, yükseköğretim kurumları dışında resmi ve/veya resmi olmayan kurumlar aracılığı ile kazanmış oldukları yeterlikler, ilgili program kapsamında yer alan dersler ile derslerin öğrenme çıktıları ve kredileri ile ilişkilendirilebilir. Bu yeterliklerini veya bu yeterlikleri kazanma süreçlerini belgelendiren öğrenciler, yeterliklerinin ilişkilendirilmiş olduğu dersler için düzenlenecek yeterlik sınavlarından da başarılı olmak koşulu ile tamamen veya kısmen muaf tutulabilirler. Bu şekilde muaf olunan derslerden alınan not Üniversitenin not dönüşüm tablosuna göre dönüştürülerek değerlendirilir ve genel not ortalaması hesabında kullanılır.

(3) Ders muafiyeti, önceden kazanılmış yeterliklerin tanınması ve intibak işlemleri, 24/4/2010 tarihli ve 27561  sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumlarında  Önlisans  ve  Lisans  Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transfer Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik ile ilgili diğer mevzuat hükümlerine göre yapılır.”

4 Nisan 2016 tarihli olan Resmi Gazetede yayımlanan yönetmeliğin devamı için tıklayınız. >>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 04.04.2016 08:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394