Hacettepe Üniversitesi'nden Engelli Öğrencisi İçin Basın Açıklaması!

Görme engelli olup üniversite evinden atıldığını iddia eden Merve Demirdöven hakkında çıkan haberlere Hacettepe Üniversitesi'nden cevap geldi.

banner396

Hacettepe Üniversitesi'nden Engelli Öğrencisi İçin Basın Açıklaması!

Görme engelli olup üniversite evinden atıldığını iddia eden Merve Demirdöven hakkında çıkan haberlere Hacettepe Üniversitesi'nden cevap geldi.

14 Eylül 2016 Çarşamba 16:32
Hacettepe Üniversitesi'nden Engelli Öğrencisi İçin Basın Açıklaması!
Hacettepe Üniversitesi, resmi web sayfasında çok önemli bir basın duyurusu yayımladı. 

Merve Demirdöven hakkında yapılan basın açıklamasında kurum gerekli tüm gerekçeleri ve savunmayı yapmıştır. 


İşte o basın duyurusu


''Sayın Basın Mensupları,
4 Eylül 2016 tarihinden bu yana çeşitli gazete ve internet sitelerinde engelli bir öğrencimizin Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi’nde yer alan öğrenci evlerinden ve daha sonra öğrenci yurdundan atılarak mağdur edildiğine dair içinde yanlış bilgilerin de bulunduğu haberler yapılmaktadır.

Engelli öğrencilerimize gösterdiğimiz hassasiyete ve tanıdığımız
ayrıcalıklara rağmen bu tip haberler, Üniversitemizin adının ve yönetiminin kamuoyunda olumsuz şekilde algılanmasına yol açmaktadır.

Gazetecilik meslek etiği, bir haber metninin, 
habere konu olan tarafların, tarafsız ve eksiksiz şekilde dinlenip, varsa yazılı belgeler ışığında titiz bir araştırma sonucunda oluşturulmasını gerektirir. Ancak, dört gündür haber ajansının servis ettiği ve diğer basın kuruluşlarının aynı çizgide yapmaya devam ettiği taraflı ve etik olmayan haberler, üniversitemiz yönetimi kadar üniversitemizde okuyan diğer engelli öğrencilerimiz için de üzüntü kaynağı olmuştur.

Engelli olma durumunu, kişisel çıkar için ön 
plana çıkaran bir yaklaşımı yeniden üreten medya kuruluşlarını sorumlu gazetecilik yapmaya davet ediyor ve aşağıda verilen bilgilerin dikkate alınarak tarafınızca değerlendirilmesini ve takip edilmesini rica ederiz.


Merve Demirdöven’in 22/10/2013 tarih ve 2013-88 sayılı Barınma Birimleri Yönetim Kurulu kararınca engellilik durumundan dolayı aylık barınma ücretini Beytepe Öğrenci Yurtları aylık barınma (235 TL) ücreti üzerinden ödeyerek Beytepe Öğrenci Evlerinde barınmasına karar verilmiştir. Ancak öğrenci 2015 Eylül ayından bu yana bu ücreti ödememiştir.


Aradan geçen üç ayın sonunda kendisine 4 Ocak 2016 ve ailesine 5 Ocak 2016’da borçları tebliğ edilmiş ancak konuyla ilgili hiçbir girişimde bulunmamaları nedeniyle 29 Nisan 2016 tarihinde tek kişilik Beytepe Öğrenci Evlerinden 4 kişilik öğrenci yurduna geçmesi bildirilmiştir.

Ancak bu tarih itibariyle öğrencinin Beytepe Öğrenci evlerinde bulunan
odasında düzenli olarak kalmadığı ve odasına ara ara gece geç saatlerde geldiği mevcut kamera kayıtlarıyla tespit edilmiştir. Öğrenciye odasını boşaltarak yurda geçmesi 31/05/2016 tarih 39737317-010.99/378 sayılı yazıyla bildirilmeye çalışılmış, öğrenci odasında bulunamadığı için ancak bu yazı 2 Haziran 2016 tarihinde sözlü olarak okunarak kendisine 
tebliğ edilmiştir. Ancak öğrenci hiç bir girişimde bulunmamıştır.

Bu durumda adı geçen 
engelli öğrenci, hem tek kişilik odada indirimli ücret ödeyerek kalma hakkını hiç bir ücret ödemeksizin sürdürmek isteyerek hem de engelli öğrencilere üniversite yerleşkelerinde kötü davranıldığına dair bir algı yaratarak diğer öğrenci arkadaşlarının haklarını gasp etmiştir.


Öğrenci odayı kendisine tanınan süre içinde tahliye etmediği için 20 Haziran 2016 tarihinde yurt yetkilileri ve güvenlik amirliğinden görevliler, öğrencinin eşyalarını kolileyerek öğrenci yurduna imza karşılığı teslim etmiş ve durumdan hem öğrenciyi hem de ailesini haberdar etmişler ve borçlarını ödemesi halinde tekrar öğrenci evlerinde kalabileceğini belirtmişlerdir.
Ancak öğrenci dört kişilik odada kalamayacağını bildirerek eşyalarını almaya gelmiş ve eşyaları kendisine teslim edilmiştir.


Konuyla ilgili olarak Haziran ayı içinde öğrencinin okuduğu Edebiyat Fakültesi Dekanlığı ve Tarih Bölümü de bilgilendirilmiştir. Bu arada hem öğrencinin danışmanı hem de öğrenci işleriyle yapılan görüşmeler sonucunda, öğrencinin derslerine devam etmediği, 1. Sınıftan kaldığı dersler bulunduğu ve yaz okuluna kayıt yaptırmadığı ortaya çıkmıştır. Bu durum
öğrencinin halkı bilgilendirme görevi bulunan gazetecilere de maksatlı ya da maksatsız yanlış ve yalan bilgi verdiği, gazetecilerin ise gerekli araştırmaları yapmadan haberi oluşturduğunu ve servis ettiğini göstermektedir.


Bu konuda çıkan yanlı haberler, üniversitemizde eğitim görmekte olan ve öğrenci evlerinde ve yurtlarında kalan engelli öğrencilerimiz tarafından üzüntüyle karşılanmış ve tarafımıza Merve Demirdöven’in kendisine tanınan ayrıcalığı bu şekilde “kötüye kullanarak” basına yansıtmasının engelli bireyler hakkında yanlış algı oluşmasına neden olacağını bildiren
dilekçeler ulaşmıştır. 


Üniversite yaşamı engelli ya da engelsiz tüm gençlerin farklı güçlüklerle karşılaşabildikleri bir dönem olabilmektedir. Ancak üniversitemiz yönetimi tüm öğrencilerine olanakları dahilde elverişli bir üniversite yaşamı sunabilmek için hareket etmeye gayret göstermektedir ve bunun
için düzenlemeler yapmaktadır. Sağladığımız barınma seçeneklerini kurallar dahilinde kullanmak, tüm öğrencilerimizin haklarını gözetecek şekilde mağduriyetlerin engellenmesi için bir gerekliliktir. Dolayısıyla, barınma bedelini düzenli yatırmak ve barınma seçeneklerimizde uygulanan kurallara uymak yönünde, olumlu adımlar atması durumunda öğrencimiz Merve Demirdöven’in öğrenci evlerinde konaklamasını sağlamak için gereken
yapılabilecektir. Bu tip haberler oluşturulurken, kamuoyunu daha sağlıklı bilgilendirmek bakımından meslek etiğine uygun şekilde davranmak, dayanaksız mağduriyet haberlerin önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.

Saygılarımızla,
Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü''


Kpsscafe.com.tr
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 14.09.2016 16:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394