Günlüoğlu'na Üniversitelilerden Tepki!

  Yeşilay Cemiyeti Mardin Şube Başkanı Lütfü Günlüoğlu’nun, Artık kız- erkek gençlerimiz özgürlük ve medeniyet adına el ele, kol kola, sarmaş dolaş, uluorta gezmeye, gün ortasında herkesin önünde hayasızca sevişmeye başladı.

banner396

Günlüoğlu'na Üniversitelilerden Tepki!

  Yeşilay Cemiyeti Mardin Şube Başkanı Lütfü Günlüoğlu’nun, Artık kız- erkek gençlerimiz özgürlük ve medeniyet adına el ele, kol kola, sarmaş dolaş, uluorta gezmeye, gün ortasında herkesin önünde hayasızca sevişmeye başladı.

01 Kasım 2012 Perşembe 12:37
Günlüoğlu'na Üniversitelilerden Tepki!

 

Yeşilay Cemiyeti Mardin Şube Başkanı Lütfü Günlüoğlu’nun, "Artık kız- erkek gençlerimiz özgürlük ve medeniyet adına el ele, kol kola, sarmaş dolaş, uluorta gezmeye, gün ortasında herkesin önünde hayasızca sevişmeye başladı. Büyükşehirler Ankara, İstanbul...


 Yeşilay Cemiyeti Mardin Şube Başkanı Lütfü Günlüoğlu’nun, "Artık kız- erkek gençlerimiz özgürlük ve medeniyet adına el ele, kol kola, sarmaş dolaş, uluorta gezmeye, gün ortasında herkesin önünde hayasızca sevişmeye başladı. Büyükşehirler Ankara, İstanbul ve İzmir’deki gençler arasındaki hayasızlık manzaraları Mardin’de de sık sık görülmeye başlandı. Gençlerimiz her geçen gün bu işi ilerletmeye başladı. Artık bir kısım gençlerimiz kız- erkek parklarda, çimenler ya da banklar üzerinde uzanarak işi öpüşerek sevişmeye kadar götürdü" şeklindeki sözleri, kentte büyük tepkilere yol açtı.


 


Akademisyenler, üniversite öğrencileri, Eğitim-Sen yetkilileri ile bazı siyasi parti ve sivil temsilcileri Günlüoğlu’na tepki gösterirken, bazı muhafazakar sivil toplum örgütü temsilcileri ise destek açıklaması yaptı.


 


"MANEVİ ÇÖKÜNTÜ, ÖĞRENCİLERİN ÖPÜŞMESİ DEĞİL, SOSYAL ADALETSİZLİKTİR"


 


Eğitim- Sen Şubesi Üniversite Temsilcisi Ayşe Küçükkırca, öğrencilerin kente ahlaksızlığı getirdiği yönündeki açıklama ve suçlamalara son verilmesini isteyerek, şunları söyledi: "Öğrencilerimize ve onların üzerinden topluma dayatılan her türlü zora karşı olduğumuzun altını çiziyoruz. Kente ahlaksızlık getiren ve manevi çöküntü oluşturan unsurlar, öğrencilerin öpüşmesi değil, sosyal adaletsizliklere olan duyarsızlıktır. Nasıl ki öğrenciler namaz kılmakta, başlarını örtmekte özgürlerse, tercihlerinde, sevgilerini ve kızgınlıklarını istedikleri şekilde göstermekte de özgürdürler. Öğrencilerin kentte bir külfet ve yozlaşma unsuru olarak ötekileştirilmelerinin yerine, onların kentle etkileşim içinde kendilerine bir yaşam alanı oluşturarak kent yaşamını sosyal, kültürel ve siyasi açılardan canlı tuttuklarını unutmamak gerekir. Üniversite kurumu her ilde olduğu gibi Mardin’de de gençler aracılığıyla yenilik, dönüşüm, özgürlük ve demokrasinin çıkış noktalarından biri olmuştur. Eğitim-Sen Mardin Şubesi, üniversite temsilciliği olarak genç bireylerin her konuda kendi kararlarını verebilmelerini savunmaktayız. Cinsel özgürlük, ekonomik özgürlük, siyasi ifade özgürlüğü, din ve vicdan özgürlüğü bu özgürlüklerden yalnızca bir kaçıdır."


 


"ÖZGÜRLÜK, BİREYİN KENDİ İRADESİ İLE YAPTIKLARINA SAYGI DUYMAKTIR"


 


Mardin Artuklu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü öğretim üyesi Mehmet Dinç, Mardin’in hoşgörü kenti olduğunu hatırlatarak, "Dört dilin, üç inancın ve farklı etnik yapıda insanları birarada barındıran ve ’Hoşgörü kenti’ olarak adlandırılan Mardin’de üniversite, bilimsel ve demokratik eğitimin yapıldığı yerdir. Bahsi geçen talihsiz beyanda olduğu gibi, Mardin bir tehlike ile karşı karşıya değil, her gün daha fazla gelişim ve ilerici bir rotaya doğru girdiği inancındayız. Özgürlük, kime, nerede, ne yapacağını söylemek değil, bireyin kendi iradesi ile yaptıklarına saygı duymayı gerektirir. Bu konu bağlamında, yapılan talihsiz beyanların, üniversitenin gelişimi ve öğrencilerin özgürlükleri konusunda sorgulanamayacak kadar küçük bir etki yarattığını da buradan kamuoyuna saygıyla duyururuz" diye konuştu.


 


"ÖNYARGILARI YIKMAK ATOMU PARÇALAMAKTAN DAHA ZORDUR"


 


Artuklu Üniversitesi öğrencisi Nesrin Kapazan da Albert Einstein’ın bir sözü ile Yeşilay Şube Başkanı Günlüoğlu’na tepki göstererek, "Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan daha zordur. Günlüoğlu’nun bu söylemi üniversite öğrencileri ve kadim Mardin halkları arasında kin, nefret ve düşmanlığa sebebiyet verecek bir söylemdir. Zerre kadar doğruluk payı olmayan bu açıklama ile üniversite öğrencileri hedef gösterilmiştir. Tek bir üniversiteli öğrencinin sözlü veya fiziki saldırıya uğraması halinde bunun sorumlularının kim olacağı bariz bir şekilde ortadır. Günlüoğlu açıklamasında, ’el ele, kol kola, sarılarak, dudak dudağa’ fillerini zinaya kadar götürmüş. 22 yaşındayım bu sıralamayı bu kadar iyi bilmiyorum" diye konuştu.


 


"N.Ç.’YE TECAVÜZ EDENLER ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ MİYDİ?"


 


Antropoloji Bölümü öğrencisi Hüseyin Dağ ise Mardin’de onlarca kişinin tecavüzüne uğrayan N.Ç. adlı kızı örnek olarak göstererek, şöyle konuştu: "Ey Günlüoğlu; Sen medeniyetler şehri olan bu şehirde, medeniyetin eşiğinden bile geçememişsin, görünen köy uzakta değildir. Öyle bahsettiğin gibi İzmir, Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlere bakmaya gerek yok. Burada Mardin’de yanı başımızda N.Ç. adlı kız çocuğuna onlarca kişi tecavüz etti. Ve bu kişilerden hiçbiri üniversite öğrencisi değildi. Hepsi bir yerlerde müdür ve yöneticiydi. Yıllardır bölgemizde savaşanlar varken, buna güz yumup, sessiz kalınıp, sevişenlerin senin gözüne batması ayrı bir ironidir. Üniversite öğrencilerine yönelik bu açıklama ortaçağ zihniyetinin özlemini dile getiren bir açıklamadır. Mardin Artuklu Üniversitesi, Nisibis Akademisi’nin temelleri üzerinde kurulmuş kısa zamanda Mardin’de kısa sürede çağ atlatmış bir üniversitedir."


 


Artuklu Üniversitesi Öğrenci Temsilcisi Narin Temel de Mardin’in örf ve adetlerini çok iyi bildiklerini belirterek, Günlüoğlu’nu iddialarını kanıtlamaya çağırdı.


 


DHA

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 01.11.2012 12:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394