DES:'Öğretmenler 5 Ekim Dünya Öğretmenler Gününü Yoksulluğun Gölgesinde Kutluyor!'

  5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla basın açıklaması yapan Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Küreselleşmeyle birlikte hemen her ülkede izlenmeye başlayan neo-liberal ekonomik politikalar nedeniyle öğretmenlerin ciddi maddi.

banner396

DES:'Öğretmenler 5 Ekim Dünya Öğretmenler Gününü Yoksulluğun Gölgesinde Kutluyor!'

  5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla basın açıklaması yapan Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Küreselleşmeyle birlikte hemen her ülkede izlenmeye başlayan neo-liberal ekonomik politikalar nedeniyle öğretmenlerin ciddi maddi.

04 Ekim 2012 Perşembe 23:13
DES:'Öğretmenler 5 Ekim Dünya Öğretmenler Gününü Yoksulluğun Gölgesinde Kutluyor!'

 

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla basın açıklaması yapan Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Küreselleşmeyle birlikte hemen her ülkede izlenmeye başlayan neo-liberal ekonomik politikalar nedeniyle öğretmenlerin ciddi maddi...


 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla basın açıklaması yapan Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Küreselleşmeyle birlikte hemen her ülkede izlenmeye başlayan neo-liberal ekonomik politikalar nedeniyle öğretmenlerin ciddi maddi sıkıntılar çektiğine tanık oluyoruz. Dünyada yaşanan sistemik değişim, teknolojik, sosyal ve siyasal gelişmelere bağlı olarak öğretmenlik mesleğinin önem ve itibar kaybına uğradığını görüyoruz. Gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye’de de olduğu üzere hemen her ülkede öğretmenlerimiz ‘5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü yoksulluğun gölgesinde kutlamaktadır” dedi.


 


 


 


ÖĞRETMENLER EK İŞ YAPMAK ZORUNDA BIRAKILMAMALI


 


Dünya ülkelerinin kahir ekseriyetinde öğretmenlerin eline “yoksulluk sınırında” bir ücret geçtiğini, öğretmenlerin büyük bölümünün geçimlerini ikinci, üçüncü işlerle sağlamaya çalıştıklarını, işportacılık, taksicilik, garsonluk gibi işlerin öğretmenlerin yaptığı ek işler açısından artık olağan görüldüğünü ve izlenen ücret politikaları nedeniyle öğretmenlerin giderek yoksullaşmaya başladıklarını söyleyen DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, öğretmenlerin ekonomik, mesleki, özlük ve demokratik sorunlar altında ezildiğini ve mesleğine küstürüldüğünü kaydetti.


 


 


 


TÜRKİYE ÖĞRETMEN POLİTİKALARINDA ÖRNEK ÜLKE OLMALI


 


Bölgesinde rol model olmaya başlayan ve küresel anlamda da sistemler ihraç etmeye başlayan Türkiye’nin öğretmen yetiştirme politikası ve öğretmenlerin mesleki, özlük, demokratik ve ekonomik hakları ile çalışma hayatı memnuniyeti konularında da örnek ülke konumunda olması gerektiğini kaydeden Gürkan Avcı, “Her zaman eğitime öncelik verdiğini söyleyen ve eğitim alanında ciddi yatırımlar ve büyük projeleri hayata geçiren Başbakan Sayın Erdoğan’dan ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Dinçer’den öğretmenlik mesleğini onurlandırmalarını ve başta ücret ve özlük politikaları olmak üzere öğretmenliği tekrar seçkin bir meslek haline getirmelerini bekliyoruz” dedi.


 


 


 


SORUN SADECE PARA DEĞİL!


 


Öğretmenlerin sorun ve taleplerinin sadece ücret merkezli düşünülmemesi gerektiğini kaydeden Gürkan Avcı, “Avrupa da siyaset hakkı verilmeyen öğretmenlerin yalnızca Türk Öğretmenleri olduğu, Türk öğretmenlerinin kamuda en düşük ücret alan kamu çalışanları olduğu gerçeği, biran önce tarihin tozlu sayfalarında yer almalıdır. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in dürüst, cesur ve karalı bir anlayışla eğitim sisteminde devrim niteliğinde yaptığı reformlar ve projeler ki çoğunu hayati buluyor ve destekliyoruz; bu reformların başarılı bir şekilde hayata geçmesi için nitelikli, birikimli ve donanımlı sağlam bir öğretmenlik ruhu oluşturulması, kararlara katılan, motivasyonu yüksek, meslek kimliğine rengini verebilen eğitim ordusuna sahip olmak adına; eğitim sisteminin ana sorunları çözüme kavuşturmalı, tüm eğitim çalışanlarının ekonomik, sosyal ve özlük durumu iyileştirilmeli ve böylece tüm eğitim bileşenlerinin mazeret üretmesinin önü kesilmelidir. Kaldı ki 2023 vizyonunu önüne koymuş Yeni ve Büyük Türkiye’nin en çok ihtiyaç duyduğu camia eğitim çalışanlarıdır.


 


 


 


24 KASIMDA İKRAMİYEMİZİ İSTİYORUZ


 


Öğretmenler Günü’nün Türkiye’de ve daha birçok ülkede acıma, merhamet, vicdan rahatlama ve vaatlerle dolu bir gün olarak geçiştirildiğini kaydeden Gürkan Avcı, “18. Milli Eğitim Şurasında, tüm öğretmenlere her 24 Kasım öğretmenler gününde bir maaş tutarında ikramiye verilmesi yönünde sendika olarak teklif sunduk ve bu önerimiz oy çokluğuyla kabul edilerek şura kararı haline geldi. Öğretmenlerimizin ikramiyelerinin 24 Kasımda kutlanacak olan ‘Öğretmenler Günü’ne yetiştirilmesini istiyoruz. Ayrıca eğitim kurumlarında yemek yemeyen eğitim çalışanlarına günlük 10 TL yemek yardımı yapılmasını istiyoruz. Servis hizmeti bulunmayan kurumlarda çalışan eğitimcilere günlük 5 TL ulaşım yardımı yapılmasını istiyoruz. Özellikle süreğen hastalığı ve rutin rahatsızlığı bulunan arkadaşlarımızın bütçesini zorlayan muayene katılım payı ve reçete bedeli katılım payı uygulamalarının da kaldırılmasını talep ediyoruz. Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması ve vergi matrahlarının yükseltilmesi gerekiyor” diyerek sözlerine son verdi.

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 04.10.2012 23:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394