Dershaneler ile İlgili Cumhurbaşkanına Tarihi Çağrı

Sayın Cumhurbaşkanım,   İmzanıza sunulan tasarıda öngörülen tüm eğitim yöneticilerinin görevden alınması hukuken de eğitim açısından da yanlış ve sakat bir düzenlemedir.

Dershaneler ile İlgili Cumhurbaşkanına Tarihi Çağrı

Sayın Cumhurbaşkanım,   İmzanıza sunulan tasarıda öngörülen tüm eğitim yöneticilerinin görevden alınması hukuken de eğitim açısından da yanlış ve sakat bir düzenlemedir.

11 Mart 2014 Salı 23:15
Dershaneler ile İlgili Cumhurbaşkanına Tarihi Çağrı

Sayın Cumhurbaşkanım,

 

İmzanıza sunulan tasarıda öngörülen tüm eğitim yöneticilerinin görevden alınması hukuken de eğitim açısından da yanlış ve sakat bir düzenlemedir. Cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir dönemde böyle bir toplu görevden aşınma yaşanmamıştır....

Sayın Cumhurbaşkanım,


 


İmzanıza sunulan tasarıda öngörülen tüm eğitim yöneticilerinin görevden alınması hukuken de eğitim açısından da yanlış ve sakat bir düzenlemedir. Cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir dönemde böyle bir toplu görevden aşınma yaşanmamıştır. 15 yıldır sınavla göreve gelen idarecilerin tüm emekleri bir çırpıda boşa çıkarılarak sayısız yargı kararı ıskat edilmeye çalışılmaktadır. On binlerce bireysel davayla AYM’nin çalışamaz duruma gelmesi ve olası –bizce kesin- iptal kararlarıyla geri dönüşlerde yaşanacak kaos ortamının şimdiden önlenmesi size bağlı.


 


Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin bu düzenlemeyi etraflıca düşünerek hazırlamadıkları çok açık. İstişare etmeden, değişik kesimlerin görüşleri alınmadan atılacak bu adım eğitim kurumlarının hafızasını ve kültürünü bütünüyle bitirecektir.


 


Çalışmasından memnun olunmayan yöneticilerin somut verilere dayalı olarak görevden alınması gibi legal bir yol dururken tümüyle eğitim yöneticilerini görevden almak ancak ilkel kabilelere özgü bir yönetim anlayışı olur.


 


Sayın Cumhurbaşkanım, 


 Bir başka önemli husus da dershaneler konusudur ki dershanelerle ilgili öngörülen düzenleme buram buram siyasi kaygılar taşımaktadır. Konu oldukça sarih olduğu için bir cümleye sığdırmak isterim ki dershanelerin kapatılmasının tek yolu ‘dershanelerin KAPANMASIDIR.’ Dershanelere ihtiyaç duyulmayacak bir eğitim ortamı tüm ülke çocuklarına eşit şartlarda sunulduğunda bu sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır. 


Sayın Cumhurbaşkanım,


 


Bu torba yasa o kadar aceleye getirilmiştir ki hukuki sonuçları hiç hesaplanmadan ii milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürlerinin özlük hakları geriye götürülerek ‘eğitim uzmanlığı’ kadrolarına indirilmiştir. Binlerce bireysel başvuruyla AYM’ler tıkandığında ve kazanılan davalar neticesinde kayıplar tazmin edildiğinde bunun hesabını kim verebilecek.


 


Bu ve buna benzer hususları hukukçularınıza dikkatle incelettiğinizde işin vahametini net olarak göreceksiniz. Yukarıda saydığım hususları tekrar görüşülmek üzere meclise iade etmekle MEB’in tarihi hatalar yapmasının önüne geçeceksiniz. 


Saygılarımla...


 
 


 


Oğuz AVŞAROĞLU


personelmeb.net 

Son Güncelleme: 11.03.2014 23:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.