Flaş Haber
Kapat

Beş yeni üniversite kurulacak

Meclis'e sunulan kanun teklifine göre 5 yeni üniversite kurulması ve 3 üniversitenin ismininde değiştirilmesi isteniyor.

Beş yeni üniversite kurulacak

Meclis'e sunulan kanun teklifine göre 5 yeni üniversite kurulması ve 3 üniversitenin ismininde değiştirilmesi isteniyor.

26 Mart 2015 Perşembe 17:15
Beş yeni üniversite kurulacak

Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkikatı Kanunun'da değişiklik yapılarak 3 üniversitenin adının değiştirilmesini ve 5 yeni üniversite kurulması için Kanun Yeklifi verdi.

Kanun Teklifinin Tam Metni:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Millî Eğitim Bakanlığı'nea hazırlanan ve Başkanlığınıza arzı Bakanlar Kurulu'nca 16/3/2015 tarihinde kararlaştırılan "Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda

Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" ile gerekçesi ilişikte gönderilmiştir.

Gereğini arz ederim.

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI TEŞKİLATI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TASARISI

MADDE 1- 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumlan Teşkilatı Kanununun ek 74 üncü maddesinin başlığında ve birinci fıkrasında yer alan "Acıbadem Üniversitesi" ibareleri "Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi" şeklinde, ek 110 uncu maddesinin başlığında ve birinci fıkrasında yer alan "Yeni Yüzyıl Üniversitesi" ibareleri "İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi" şeklinde ve ek 142 nci maddesinin başlığmda ve birinci fıkrasında yer alan "Gedik Üniversitesi" ibareleri "İstanbul Gedik Üniversitesi" şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- 2809 sayılı Kanuna aşağıdaki ek maddeler eklenmiştir.

"Antalya AKEV Üniversitesi

EK MADDE 158- Antalya'da Antalya Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip Antalya AKEV Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulmuştur.

Bu Üniversite, Rektörlüğe bağlı olarak;

a)   İnsani Bilimler Fakültesinden,

b)   Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinden,

c)   İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden,

ç) Sanat ve Tasarım Fakültesinden,

ç)   Meslek Yüksekokulundan,

d)  Sosyal Bilimler Enstitüsünden,

e) Fen Bilimleri Enstitüsünden,

oluşur.

Beykoz Üniversitesi

EK MADDE 159- İstanbul'da Türkiye Lojistik Araştırmaları ve Eğitim Vakfı tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip Beykoz Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulmuştur.

Bu Üniversite, Rektörlüğe bağlı olarak;

a)   İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesinden,

b)   Sanat ve Tasarım Fakültesinden,

c)   Sosyal Bilimler Fakültesinden,

ç) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinden,

ç)   Yabancı Diller Yüksekokulundan,

d)  Sivil Havacılık Yüksekokulundan,

e) Meslek Yüksekokulundan,

f)   Lisansüstü Programlar Enstitüsünden,

ğ) 17/7/2008 tarihli ve 2008/13959 sayılı Bakanlar Kurulu Karan ile kurulmuş bulunan ve bu Kanun ile tüzel kişiliği sona erdirilerek Rektörlüğe bağlanan Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulundan,

oluşur.

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi

EK MADDE 160- İstanbul'da Plato Vakfı tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip İstanbul Ayvansaray Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulmuştur.

Bu Üniversite, Rektörlüğe bağlı olarak;

a)   Güzel Sanatlar, Tasan m ve Mimarlık Fakültesinden,

b)   Mühendislik Fakültesinden,

c)  İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesinden, ç) Uygulamalı Bilimler Yüksekokulundan,

ç)   Sosyal Bilimler Enstitüsünden,

d)  Fen Bilimleri Enstitüsünden,

e)  21/4/2009 tarihli ve 2009/14944 sayılı Bakanlar Kurulu Karan ile kurulmuş bulunan ve bu Kanun ile tüzel kişiliği sona erdirilerek Rektörlüğe bağlanan Plato Meslek Yüksekokulundan,

oluşur.

İstanbul Rumeli Üniversitesi

EK MADDE 161- İstanbul'da Balcı Vakfı tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip İstanbul Rumeli Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulmuştur. Bu Üniversite, Rektörlüğe bağlı olarak;

a)  Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinden,

b)  İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesinden,

c)  Sanat ve Tasarım Fakültesinden, ç) Meslek Yüksekokulundan,

ç)  Sosyal Bilimler Enstitüsünden,

d) Fen Bilimleri Enstitüsünden, oluşur.

Semerkand Bilim ve Medeniyet Üniversitesi

EK MADDE 162- İstanbul'da Hacegan Vakfı tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip Semerkand Bilim ve Medeniyet Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulmuştur.

Bu Üniversite, Rektörlüğe bağlı olarak;

a)   Tıp Fakültesinden,

b)   Sağlık Bilimleri Fakültesinden,

c)   Diş Hekimliği Fakültesinden, ç) Eczacılık Fakültesinden,

ç)   Sağlık Meslek Yüksekokulundan,

d)  Sağlık Bilimleri Enstitüsünden, oluşur."

MADDE 3- 2809 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici maddeler eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 46- Bu Kanun ile tüzel kişiliği sona erdirilerek Beykoz Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanan Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulunda halen öğrenimlerini sürdüren öğrenciler ve öğretim elemanları ile Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulunun mal varlığı adı geçen Üniversiteye devredilir.

GEÇİCİ MADDE 47- Bu Kanun ile tüzel kişiliği sona erdirilerek İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanan Plato Meslek Yüksekokulunda halen öğrenimlerini sürdüren öğrenciler ve öğretim elemanları ile Plato Meslek Yüksekokulunun mal varlığı adı geçen Üniversiteye devredilir."

MADDE 4- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

GENEL GEREKÇE

Tasarı ile; Acıbadem Üniversitesinin adımn Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi, Yeni Yüzyıl Üniversitesinin adının İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi ve Gedik Üniversitesinin adının İstanbul Gedik Üniversitesi şeklinde değiştirilmesi amaçlanmıştır.

Diğer taraftan; İstanbul'da Türkiye Lojistik Araştırmalan ve Eğitim Vakfı tarafından Beykoz Üniversitesinin, Plato Vakfı tarafından İstanbul Ayvansaray Üniversitesinin, Balcı Vakfı tarafından İstanbul Rumeli Üniversitesinin ve Hacegan Vakfı tarafından Semerkand Bilim ve Medeniyet Üniversitesinin kurulması ile Antalya'da Antalya Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından Antalya AKEV Üniversitesinin kurulması öngörülmüştür.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Madde ile; Acıbadem Üniversitesinin adımn Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi, Yeni Yüzyıl Üniversitesinin adımn istanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi ve Gedik Üniversitesinin adımn İstanbul Gedik Üniversitesi şeklinde değiştirilmesi öngörülmektedir.

MADDE 2- Madde ile; İstanbul'da Türkiye Lojistik Araştırmaları ve Eğitim Vakfı tarafından Beykoz Üniversitesinin, Plato Vakfı tarafından İstanbul Ayvansaray Üniversitesinin, Balcı Vakfı tarafından İstanbul Rumeli Üniversitesinin ve Hacegan Vakfı tarafından Semerkand Bilim ve Medeniyet Üniversitesinin kurulması ile Antalya'da Antalya Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından Antalya AKEV Üniversitesinin kurulması öngörülmüştür.

MADDE 3- Madde ile; tüzel kişiliği sona erdirilerek Rektörlüğe bağlanan Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu ile Plato Meslek Yüksekokuluna ilişkin geçiş hükümleri düzenlenmiştir.

MADDE 4- Yürürlük maddesidir.

MADDE 5- Yürütme maddesidir.
Son Güncelleme: 26.03.2015 17:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.