AUZEF Öğrencilerinin Ara Sınav Mağduriyeti

İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi öğrencileri ara sınavlarda yaşadıkları mağduriyetlerini dile getirdiler. İşte detaylar...

AUZEF Öğrencilerinin Ara Sınav Mağduriyeti

İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi öğrencileri ara sınavlarda yaşadıkları mağduriyetlerini dile getirdiler. İşte detaylar...

17 Kasım 2015 Salı 13:43
AUZEF Öğrencilerinin Ara Sınav Mağduriyeti
 İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi öğrencileri ara sınavlarda yaşadıkları mağduriyetlerini dile getirdiler. İşte detaylar...

Hatırlayacağınız gibi İstanbul Üniversitesi’ne bağlı AUZEF bünyesinde Açık Öğretim Lisans Tamamlama Programları, Açık Öğretim Programları ve Uzaktan Eğitim Programları için ara sınavlar (Vize Sınavları) 9 Kasım 2015 tarihinde başladı. AUZEF öğrencilerin internet ortamında gireceği sınavda mağduriyet yaşamaması için önce bir deneme sınavı, ardından ’da 9 Kasım 2015 tarihinde ara sınavları başlattı. Lakin gelin görün ki öğrencilerin büyük bir çoğunluğu teknik sıkıntılar nedeniyle sınava girememek, sınavı tamamlayamamak ve sınav süresinin yetersizliği nedeniyle mağdur oldu.

İstanbul Üniversitesi AUZEF yayınladığı duyuru ile Öğrencilerin sınavlarını rahatlıkla tamamlamaları için ara sınavların, 18 Kasım 2015 Çarşamba saat 22.00’ye kadar uzatıldığını duyurdu. Yine yayınlanan duyuruda yarım kalan sınavların tamamlanması için AUZEF çözüm merkezi ile irtibata geçilmesi ve bu mağduriyetin giderileceği belirtildi.

SINAV SÜRELERİ YETERSİZ

İstanbul Üniversitesi AUZEF ara sınavlarında toplam 20 soru test usulü soruluyor ve 40 dakika süre tanınıyor. Fakat bu süre sunucularda oluşan yoğunluk nedeniyle yetersiz kalıyor. Çünkü 40 dakikalık süre ile başlayan sınav sorular arasındaki 3-4 dakikalık gecikme nedeniyle soruların daha yarısı görülmeden sona eriyor. AUZEF’in bu sorunu çözmek için yapması gereken 2 işlem var. Bunun bir tanesi sunucularını yenilemek, bir diğeri ise bir sonraki soru öğrenci tarafından görülene kadar geri sayımı durdurmak.

KESİNTİLER YAŞANIYOR

Yine İstanbul Üniversitesi AUZEF tarafından yapılan ara sınavlarda karşımıza çıkan bir diğer sorun ise; bağlantıların sık sık kopması ve tekrar bağlanıldığında sınav ekranlarının kapanıyor olması durumudur. Bazı öğrenciler bağlandığında sınava tekrar devam edebilmektedir fakat süresi sıkıntısı öğrencilerin mağduriyetine neden olmaktadır. Bu sorununda çözümü sunucular ve alt yapı ile alakalıdır.

AUZEF ÇÖZÜM MERKEZİ VE ÇAĞRI MERKEZİ YETERSİZ

İstanbul Üniversitesi AUZEF’de bu kadar teknik ve altyapı sıkıntısı olunca doğal olarak çağrı merkezleri ve çözüm merkezide kilitleniyor. AUZEF çağrı Merkezini arayan öğrenciler en az 30 dakika hatta beklerken çözüm merkezine gönderilen destek talepleri ise 1-2 gün cevaplanamıyor. Aslında bu durum çözüm merkezi ve çağrı merkezi yetersizliği ile alakalı değil teknik sıkıntı ve altyapı eksikliğindeki problemler nedeniyle gibi gözüküyor.

AUZEF’NİN 11 KASIM 2015 TARİHLİ DUYURUSU

2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ ARA SINAVLARI HAKKINDA DUYURU

SINAV GİRİŞİ HAKKINDA

Değerli Öğrencilerimiz,

Sınav anında sistem problemi yaşanmaması için sınav girişlerinde maksimum öğrenci limiti uygulanmaktadır. Giriş yapmayı denediğinizde "Şu anda sınavda bulunan maksimum öğrenci sayısına ulaşıldığı için lütfen kısa süre sonra tekrar deneyiniz." uyarısı ile karşılaştığınızda belirli aralıklarla tekrar deneyiniz. Sınavlarda hiç bir öğrencimizin mağdur edilmemesi için tüm önlemler alınmıştır ve alınacaktır.

Sistemde Derslerini veya Sınavını Göremeyen Öğrencilerimiz,

Derslerim veya sınavlarım sekmesinde olması gereken derslerini göremeyen öğrenciler, giriş ekranında bulunan “ayarlarımı güncelle” seçeneğini işaretledikten sonra sisteme giriş yapmalıdır. Sorun devam ediyor ise AKSİS üzerinde derslerinizin kesin kayıtta olup olmadığını kontrol ediniz. Dersleriniz AKSİS üzerinde görünmüyor ise AUZEF ÇÖZÜM ve BİLDİRİM sisteminden derslerim görünmüyor bildirimini seçerek BİLDİRİM yapınız. Sistemimiz otomatik olarak çözüm işlemini başlatacak ve tarafınıza haber verilecektir.

SINAV İNCELEMESİ

Değerli Öğrencilerimiz,

Tüm öğrencilerimizin online sınavları teknik olarak sürekli incelenmektedir. İncelemeden sonra sınavda problem yaşandığı tespit edilen öğrencilerimiz için yeni bir sınav hakkı verilecek ve yeni sınav hakkı verilen öğrencilere bildirimde bulunulacaktır.

YAŞANAN SINAV SORUNLARI

Değerli Öğrencilerimiz,

2015/2016 eğitim öğretim yılı için öğrenme yönetim sistemlerimiz dünyada en gelişmiş sistemler olan bulut teknolojisi üzerine taşınmıştır. Sınavlar öncesi kapasite testleri yapılmış ve iki ayrı grup tarafından sistemin sorunsuz bir şekilde çalışacağı teyit edilmiştir. Fakat sınavların başlamasıyla birlikte sistemin, yoğun ve anlık kullanım trafiğine uygun olmadığı ortaya çıkmıştır.

 Yaşanan bu teknik yetersizlikten dolayı siz değerli öğrencilerimizden özür diler ve hiçbir öğrencimizin mağdur edilmeyeceğini bildiririz.

Alınan Önlemler

Değerli Öğrencilerimiz,

Öğrenci geri bildirimlerinin alınması ve sorunun tespit edilmesinden itibaren bulut teknolojisinden çıkmak için çalışma başlatılmıştır.

Ankara merkezli büyük bulut sisteminden çıkılmıştır. Aynı merkezde sunucu veri tabanı sistemlerimiz 8 blok hâlinde yüksek kapasiteli fiziki gruplanmış sunuculara taşınmıştır.

Programlar yeni kurulan fiziki sunuculara öğrenci sayılarına göre eşit miktarda dağıtılarak yük dağılımı fiziksel olarak sağlanmıştır. Sınavlarımız şu anda sorunsuz bir şekilde devam etmekte olup ortaya çıkan problemlerden dolayı siz değerli öğrencilerimizden tekrar özür diler ve anlayışınız için teşekkür ederiz.
Son Güncelleme: 17.11.2015 13:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
aysel 4 yıl önce

Sistemle ilgili çok sıkıntı var sınav giremedim

Avatar
Nihal 4 yıl önce

Ve dün mazeret sınavlarının olmayacağı söylenip, tekrar hak tanınmadı. Sistemsel sorundan dolayı 0 aldık.