ALS Taban Puanlar ne zaman açıklanacak? ÖSYM 2015

ALS - Uzun bir bekleyişin ardından ALS sonuçları sonunda açıklandı. Şimdi gözler ALS taban puanının kaç olacağında. Zor bir sınav olduğu göz önüne alınırsa taban puanının da çok yüksek olmayacağı söylenebilir. İşte detaylar... ÖSYM'nin beklenen açıklamayı ne zaman yapacağı kesinlik kazanmazken şimdi tüm gözler ÖSYM'de... ALS - 2015 Askeri Lise Taban Puanları Kaç Olacak

banner396

ALS Taban Puanlar ne zaman açıklanacak? ÖSYM 2015

ALS - Uzun bir bekleyişin ardından ALS sonuçları sonunda açıklandı. Şimdi gözler ALS taban puanının kaç olacağında. Zor bir sınav olduğu göz önüne alınırsa taban puanının da çok yüksek olmayacağı söylenebilir. İşte detaylar... ÖSYM'nin beklenen açıklamayı ne zaman yapacağı kesinlik kazanmazken şimdi tüm gözler ÖSYM'de... ALS - 2015 Askeri Lise Taban Puanları Kaç Olacak

05 Temmuz 2015 Pazar 01:06
ALS Taban Puanlar ne zaman açıklanacak? ÖSYM 2015
  Askeri Lisesi Taban Puanları ve Başvuru Şartları - 2015 Askeri Lise Sınav sonuçları (ALS) açıklandı. Sınavdan yeterli puanı alan öğrenciler şimdi askeri lise taban puanı araştırmalarına başladı. En gözde askeri liselerden olan Kuleli Askeri Lisesi başvuru şartları ve detaylar haberimizde.

Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Liseler ile Bando Astsubay hazırlama okulunda öğrenim görecek öğrencileri seçme sınavı sonuçları açıklandı. İşte askeri liseler sınav sonuçları


 19 Nisan 2015 tarihinde yapılan 2015 Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı'nın (2015-ALS) değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır.

Sınav sonuçları, 8 Mayıs 2015 günü saat 16.30'dan itibaren ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternetadresinden açıklanacaktır.

Adaylar sınav sonuçlarını belirtilen İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ALS - 2015 Askeri Lise Taban Puanları Kaç Olacak?

ALS - Uzun bir bekleyişin ardından ALS sonuçları sonunda açıklandı. Şimdi gözler ALS taban puanının kaç olacağında. Zor bir sınav olduğu göz önüne alınırsa taban puanının da çok yüksek olmayacağı söylenebilir. İşte detaylar... ÖSYM'nin  beklenen açıklamayı ne zaman yapacağı kesinlik kazanmazken şimdi tüm gözler ÖSYM'de...
 
ALS - 2015 Askeri Lise Taban Puanları Kaç Olacak
  
2015 ALS Sonuçları Açıklandı Gözler Sınavın İkinci Aşamasında

Yazılı Sınavda adaylara, ilköğretim düzeyinde, sözel ve sayısal bölümlerden oluşan bir test uygulanacaktır. Yazılı Sınav sonuçları, en yüksek puan alan adaydan başlanarak genel başarı sırasına konulacak ve değerlendirme sonucunda çağrılacak aday sayısına bağlı olarak bir baraj puan belirlenecektir.
Yazılı Sınav için belirlenecek baraj puanını aşan adaylar, sınavın 2. aşamasına katılmaya hak kazanacaklardır. 

Sınavın 2. aşaması şu alt aşamalardan oluşmaktadır:

a) Ön Sağlık Muayenesi
b) Bedeni Yetenek Sınavı
c) Psikoteknik Testi (Yalnız Hv.K.K.lığı için)
d) Müzik Yetenek Testi (Yalnız Bando Astsubay Hazırlama Okulu için)
e) Mülakat
f) Sağlık Muayenesi

Askeri Liseleri kazanan adaylar, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları için ayrı ayrı belirlenecektir. Kara Kuvvetleri Komutanlığı adına belirlenen adaylar, Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Askeri Liselerde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı adına belirlenen adaylar, Deniz Lisesi Heybeliada/ISTANBUL’da, Hava Kuvvetleri Komutanlığı adına ise, saptanan kontenjanlar çerçevesinde, Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarına bağlı Askeri Liselerde öğrenim görme hakkını elde edeceklerdir. 

Kara Kuvvetleri Komutanlığı adına Askeri Liselere alınacak öğrenciler mezuniyetlerinde Kara Harp Okuluna, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı adına Deniz Lisesine alınacak öğrenciler mezuniyetlerinde Deniz Harp Okuluna gönderileceklerdir. Hava Kuvvetleri Komutanlığı adına Askeri Liseler Sınavını kazanan adaylar ise Askeri Liselerden mezun olduklarında uçuş muayenelerine tabi tutulacaklar, başarılı olanlardan kontenjan kadarı Hava Harp Okuluna, diğer adaylar ise Kara Harp Okulu veya Deniz Harp Okuluna gönderileceklerdir.

Başvuru sırasında adayların ve velilerin bu koşula mutlak surette dikkat etmeleri gerekmektedir. Bando Astsubay Hazırlama Okulunu kazanan adaylar ANKARA’da öğrenim göreceklerdir. Bu okuldan mezun olanlar Bando Astsubay Meslek Yüksekokuluna gönderilecektir.

Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziksel görünüşü kusursuz olmak (göğüs kafesinde şekil bozukluğu bulunmamak,
 vücudunun herhangi bir yerinde dikkati çekecek ve göz estetiğini bozucu yara, yanık, kellik, frengi ve cilt hastalığından iz bulunmamak, düz taban olmamak),
duymasında en ufak bir kusur bulunmamak, her ne derece olursa olsun gözlük-lens kullanmamak, gözünde şaşılık, renk körlüğü vb. hastalık bulunmamak, lazer ameliyatı olmamak, kalp, böbrek, karaciğer rahatsızlıkları ve tüberküloz geçirmemiş olmak, yapılacak diğer muayenelerden sağlık raporu almak.
 Türkçe’yi kusursuz konuşmak (dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk vb. olmamak),
Yapılacak ön sağlık muayenesinde, yaş, boy (ayakkabısız) ve kilo aşağıda belirtilen sınırlar içinde bulunmak

Yaş ve Boy Oranı Nasıl Olacak?
 
  
Yaş En az boy/kilo En fazla boy/kilo

13 140,5 cm/ 30 kg 171,5 cm/ 67,45 kg
14 146,5 cm/ 34,2 kg 178,5 cm/ 72,8 kg
15 152,5 cm/ 39,5 kg 182,5 cm/ 77,6 kg
16 158 cm/ 44,9 kg 185 cm/ 80,8 kg

6 7 8 sınıf ortalama 75 veya 76 kara hava gata deniz için bando ise 66,66 üstü ortalama istiyor hava kara ise belli bi net yok her yıl giren kişi ve yaptığı nete göre değerlendiriliyor.
 
Kuleli Askeri Lisesi Taban Puanları - 2015 Kuleli Askeri Lisesi Başvuru Şartları ve Tarihleri 

  
1. Kuleli Askerî Lisesine başvuru koşulları nelerdir?

Hâlen Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel ortaokulların son sınıfında okuyor olmak, sınav giriş yılının haziran döneminde doğrudan mezun olmak, okul bitirme derecesi (son 5 yılın ortalaması) en az 3,50 (100’lük sistemde 75) olmak, yurt dışı okul mezunları için (Bu durumdaki adayların da sınavın yapıldığı yılın haziran döneminde doğrudan mezun olmaları gerekmektedir.) bu okulların bir mesleğe yönelik olmadığını ve ortaokullarla denkliğini belirten, Millî Eğitim Bakanlığınca onaylanmış belgeye sahip olmaktır. (Bu belge yazılı sınav sonucunda Kara Kuvvetleri Komutanlığınca belirlenen baraj puanı aşıldığı takdirde ikinci aşama sınavına gelirken adaylar tarafından yanlarında getirilmelidir.)

2. Kuleli Askerî Lisesine başvurular ne zaman ve nasıl yapılmaktadır?

Adayların şubat – mart aylarında http://www.tsk.tr ve www.osym.gov.tr internet sitelerinden temin edecekleri Askerî Liseler Sınavı(ALS) Aday Bilgi Formunu yine bu sitelerde yayımlanan ALS kılavuzuna uygun olarak doldurarak, mezun olacakları ortaokula onaylatmaları ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM)’nin sınav başvuru merkezlerinden birine teslim etmeleri gerekmektedir. 

Sınav başvuru merkezleri http://www.tsk.tr ve www.osym.gov.tr internet sitelerinde ilan edilmektedir. Başvurularda adayın kimlik belgesi ile birlikte bulunması zorunludur. Adayların başvuruya gitmeden önce sınav ücretlerini kılavuzda belirtilen bankaya yatırmaları gerekmektedir.

3. Kuleli Askerî Lisesine girmek için Askerî Liseler Sınavı(ALS)’ dan kaç almalıyım?

ÖSYM tarafından yapılan ve birinci seçim aşaması olan Askerî Liseler Sınavı(ALS)’ dan Kara Kuvvetleri Komutanlığınca belirlenen baraj puanın üstünde bir puan almanız gerekmektedir.

4. Kuleli Askerî Lisesi paralı bir okul mudur?

Hayır. Kuleli Askerî Lisesinde öğrenim gören öğrencilerin barınma, giyinme, iaşe ve derslerde kullanacakları materyal ihtiyaçları devlet tarafından temin edilmekte ve öğrencilerden herhangi bir ücret alınmamaktadır. 

5. Kuleli Askerî Lisesinin eğitim öğretim seviyesi nedir ve süresi kaç yıldır?

Eğitim öğretim lise seviyesinde olup, süresi dört yıldır. Orta öğretim düzeyinde eğitim almış herkes Kuleli Askerî Lisesi eğitim programını takip edebilir.

6. Kuleli Askerî Lisesini bitirdikten sonra daha yüksek bir eğitim kurumuna devam edecek miyiz?

Evet. Kuleli Askerî Lisesinden başarıyla mezun olan askerî öğrenciler, Ankara’da bulunan Kara Harp Okulunda üniversite seviyesinde eğitim öğretimlerine devam etmektedirler.

7. Ders içerikleri nelerdir? Okulda başarısız olursak ne olacak?

Dersler Millî Eğitim Bakanlığı lise müfredatına uygun olarak düzenlenmiştir. Ortaöğretim düzeyinde eğitim almış herkes Kuleli Askerî Lisesi eğitim programını takip edebilir. Başarısız olursanız o sınıfı bir kez daha tekrar etme şansınız olup, iki kere sınıfta kalırsanız okulla ilişiğiniz kesilmektedir.

8. Kuleli Askerî Lisesine girdikten sonra istediğim zaman okuldan ayrılabilir miyim?

Evet. Öğrencilerin kanuni velilerinin talebi üzerine veya 18 yaşını doldurmuş öğrencilerin kendi talepleriyle başka bir eğitim kurumunda okumak üzere okuldan ayrılma işlemi gerçekleştirilebilir.

9. Kuleli Askerî Lisesinden ayrılmak istediğimde herhangi bir ödeme yapar mıyım?

Evet. Sağlık nedeniyle okuldan ayrılma durumu hariç olmak üzere ders başarısızlığı, disiplinsizlik, veli isteği gibi okuldan ayrılma durumlarında devlet tarafından yapılan harcamalar tarafınızdan ödenmektedir. 6353 sayılı kanuna göre maliyet hesabı yapılırken yemek giderlerinin yarısı alınır. İlaç ve tedavi, kitap kırtasiye ve öğrenci harçlıkları giderleri ise geri alınmaz. Bu da 2014 yılı için yıllık 4995 TL’ dır.

10. Öğrenim esnasında okul üniforması mı giyilmektedir?

Evet. Öğrenim süreniz boyunca okul tarafından size verilen üniformaları giyeceksiniz.

11. Öğrenciler derslerden sonra dışarı çıkılabiliyor mu?

Kuleli Askerî Lisesi yatılı olarak eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren bir okuldur. Öğrenciler hafta sonları günlük izne çıkmaktadırlar. Ancak hafta içi izin ihtiyacı olan öğrenciler derslerden sonra belli bir süreyle günlük izne çıkabilmektedir.

12. Ailesi İstanbul’da oturan öğrenciler derslerden sonra evlerine gidebilirler mi? Diğer öğrencilerin izin durumu nasıldır?

Hayır. Öğrenciler ailesi (anne, baba) ve yakın akrabalarından (abi, abla, teyze, hala ,dayı, amca, nine, dede) evli olanlara hafta sonları için evci çıkabilirler. Evci öğrenciler cuma akşamı okuldan çıkıp evlerine gitmekte ve pazar akşamı okula geri dönmektedir. Ailesi ve yakın akrabaları İstanbul’da oturmayan öğrenciler ise cumartesi ve pazar günleri sabahtan günlük izne çıkarak akşamları okula dönmektedir.

13. Memleket izinlerine hangi tarihlerde gidebileceğiz?

Ailesi ve yakın akrabaları İstanbul dışında oturan öğrenciler Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, yarıyıl tatili ve yaz tatili gibi zamanlarda evlerine gidebilirler. Bu zamanlar haricinde öğrencilerin velilerinin hafta sonu için İstanbul’a gelmeleri hâlinde öğrenciler velisi refakatinde okul dışında(İstanbul sınırları içerisinde) kalabilirler.

14. Öğrenim süresince yemek ve barınma işlemleri nasıl olacaktır?

Öğrenim süreniz boyunca tüm yemek ve barınma işlemleriniz okul tarafından karşılanacaktır. Yemekler özel yemek firması tarafından pişirilip servis edilmekte ve öğrenci yemekhanelerinde yenmektedir. Barınma ise 8-10 kişilik öğrenci yatakhanelerinde gerçekleşmektedir.

15. Okulda internet ve bilgisayardan faydalanabilecek miyiz?

Evet. Okulumuzda her sınıfın bilgisayar dershanesi mevcuttur. Bu dershanelerde internet kullanma imkânı vardır. Ayrıca okul kütüphanesinde de internet bağlantılı bilgisayarlar mevcuttur ve bu bilgisayarlardan istifade edilebilir.

16. Okulda spor salonu, yüzme havuzu ve halı saha var mıdır?

Evet. Okulumuzda 2 adet kapalı spor salonu, bir adet kapalı yüzme havuzu vardır. Ayrıca bir adet büyük futbol sahası, 3 adet halı saha ve çok sayıda basketbol sahası mevcuttur. Öğrenciler bu tesislerden serbest zamanlarında ve beden eğitimi derslerinde faydalanabilmektedir.

17. Okulda ne tür spor kulübü ve dalları mevcuttur?

Okulumuzda atış, atletizm, kros, koşarak hedef bulma, askerî pentatlon, yüzme, judo, güreş ve tekvando takımları bulunmaktadır. Ayrıca öğrenciler spor takımları haricinde birçok eğitsel kol ve hobi kulüplerinde serbest zamanlarını değerlendirebilmektedir.

18. Okulda sağlık işlemleri nasıl yürütülmektedir?

Okulumuzda bir adet revir bulunmaktadır. Öğrenciler sağlık işlemlerini okulumuzda bulunan revirde ve Gülhane Askerî Tıp Akademisinde(GATA) gerçekleştirmektedir.

19. Okulda yat / kalk saatleri var mıdır?

Evet. Öğrencilerin eğitim öğretim faaliyetlerini başarılı bir şekilde takip edebilmeleri ve fiziki gelişimlerini sürdürebilmeleri için belirli bir takvime göre faaliyetlerini (yatma, kalkma, yemek yeme, derse girme, serbest zaman, etüt, vs.) sürdürmeleri gerekmektedir.

20. Okulda cep telefonu, tablet bilgisayar ve dizüstü bilgisayar kullanılabiliyor mu?

Okulda cep telefonu kullanımı belirlenen yer ve zamanlarda serbesttir. Önümüzdeki dönemlerden itibaren okulumuzda Akıllı Okul Projesi’nin hayata geçirilmesiyle birlikte tablet bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlar da kullanıma başlanacaktır.

21. Sinema, tiyatro, kültür gezisi gibi sosyal aktivitelere katılabilecek miyiz?

Okulumuzda sinema salonu bulunmaktadır. Sinema salonunda öğrencilerin de seçtiği güncel filmler izletilmektedir. Ayrıca yıl içerisinde öğrencilerimiz İstanbul’daki çeşitli tiyatrolara ve İstanbul’un tarihî ve kültürel mekânlarına götürülmektedir. Yabancı dil geliştirme kapsamında, okul kütüphanesinde ve sınıflarda bulunan bilgisayarlarda film izleme imkânı bulunmaktadır.

22. Okuldan yurt dışı gezilerine öğrenci gönderiliyor mu?

Çeşitli seçmeler sonucu, belirli standartlara ulaşan öğrenciler, masrafları okul tarafından karşılanarak değişik ülkelerdeki tarihî, kültürel ve bilimsel yerleri görmek ve genel kültür seviyelerini arttırmak maksadıyla yurt dışına geziye gitmektedir.

23. Kuleli Askerî Lisesinde kendimi hangi konularda geliştirebilirim?

Kuleli Askerî Lisesinde kendinizi yabancı dil, spor, askerî disiplin ve eğitim, birlik ve beraberlik, liderlik, kültürel, sanatsal ve sosyal etkinlikler, hobi kulüpleri gibi konularda geliştirebilirsiniz. Öğrencilerimiz çeşitli projelerle TÜBİTAK gibi kuruluşların yarışmalarına katılmakta ve çeşitli dereceler almaktadırlar. Yine öğrencilerimiz çeşitli spor dallarında müsabakalara katılmakta ve dereceye girmektedirler.

24. Askerî eğitimler ne sıklıkta yapılmaktadır?

Eğitim yılı içerisinde 9 ve 10’uncu sınıflar haftada 1 saat, 11 ve 12’nci sınıflar haftada 2 saat süreyle başlangıç seviyesi temel askerlik bilgi ve becerileri için askerî eğitim yapmaktadır. Bunun dışında askerî eğitim yıl sonunda yaz kampında uygulanmaktadır.

25. Yaz kampına ne zaman gidilmektedir? Yaz kampı nerede yapılmaktadır?

Yaz kampı okul kapandıktan sonra, 2 hafta süreyle İzmir Menteş bölgesinde yapılmaktadır. Yaz kamplarında spor, yüzme, başlangıç seviyesi temel askerlik bilgi ve becerileri ve atış konuları ağırlıklı olarak işlenmektedir.

26. Gerçek silahla atış yapabilecek miyiz?

18 Yaşını dolduran öğrencilerimiz 11’inci sınıf yaz kampında, gerçek piyade tüfekleri ve gerçek mermilerle çeşitli atışlar yapmaktadır.

27. Beden Eğitimi ve Spor derslerinde hangi konular işlenmektedir?

Beden Eğitimi ve Spor derslerinde şınav, mekik, barfikste kol çekme, 100 m. koşu, 1200 m. koşu, 2400 m. koşu, halata yardımlı tırmanma, uzun atlama, yüksek atlama, yüzme konuları işlenmekte ve bu konularda belirli standartlara ulaşılması gerekmektedir.

28. Sınıflar kaç kişiliktir?

Sınıf mevcutları 17 ile 24 arasında değişmektedir.

29. Günlük ders saati planlaması nasıldır?

Günlük ders saati planlaması sınıflara ve günlere göre 7 ile 9 saat arasında değişmektedir.

30. Yakınlarımız ve arkadaşlarımız okul döneminde bizi ziyaret edebilirler mi?

Evet. Eğitim öğretim yılı içerisinde okula gelen yakınlarınız ve arkadaşlarınız ders saatlerinden sonra sizinle görüşebilirler.

31. Öğrenim süresince herhangi bir harçlık veya maaş alacak mıyız?

Öğrenim süreniz boyunca kanunlarla belirlenen oranda (teğmen rütbesi 1’inci kademe brüt aylığının 9’uncu sınıfta %30’u, 10’uncu sınıfta %35’i, 11’inci sınıfta %40’ı, 12’nci sınıfta %45’i oranında, 2014 yılı itibariyle ortalama 48 TL) aylık maaş alacaksınız.

Misafir Askerî Personel için Sık Sorulan Sorular

1. Kuleli Askerî Lisesinin eğitim öğretim seviyesi, eğitim dili ve süresi kaç yıldır?

Eğitim öğretim lise seviyesinde olup, süresi dört yıldır. Ortaöğretim düzeyinde eğitim almış herkes Kuleli Askerî Lisesi eğitim programını takip edebilir. Eğitim dili Türkçedir. kpsshaberleri.net Misafir askerî personel Türkçe Hazırlık Sınıfını takip ettikten sonra dört yıllık eğitim öğretime başlamaktadır.

2. Kuleli Askerî Lisesinde hangi ülkelerden öğrenci bulunmaktadır? Kendi ülkemizden olanlar ile görüşme imkânımız olacak mı?

Kuleli Askerî Lisesi’nde Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Moğolistan ve Somali olmak üzere dokuz farklı ülkeden misafir askerî öğrenci bulunmaktadır. Kendi ülke vatandaşlarınız ile görüşmenize herhangi bir engel bulunmamaktadır.

3. Kuleli Askerî Lisesini bitirdikten sonra daha yüksek bir eğitim kurumuna devam edecek miyiz?

Evet, Kuleli Askerî Lisesinden başarıyla mezun olan misafir askerî öğrenciler, Ankara’da bulunan Kara Harp Okulunda üniversite seviyesinde eğitim öğretimlerine devam etmektedirler.

4. Türkçe eğitimimizi ne kadar süre ile alacağız? Okullardaki dersleri takip edebilmemiz için yeterli olacak mı?

Türkçe eğitimi bir yıl süreli olarak verilmektedir. Yıl sonunda öğrenciler eğitim öğretimi takip edebilecek şekilde Türkçe öğrenmiş olmaktadırlar.

5. Türk öğrencilerle beraber aynı seviyede eğitim göreceğimiz için başarılı olabilir miyiz? Ders içerikleri nelerdir? Başarısız olursak ne olacak?

Başarılı olmamanız için herhangi bir neden bulunmamaktadır. Hazırlık sınıfında öğrendiğiniz Türkçe yeterli olup dersleri rahatlıkla takip edebilirsiniz. Başarısız olursanız o sınıfı bir kez daha tekrar etme şansınız olup, iki sene üst üste sınıfta kalırsanız okulla ilişiğiniz kesilmektedir.

6. Öğrenim esnasında kendi ülke üniformalarımızı mı giyeceğiz?

Öğrenim süreniz boyunca diğer öğrencilerle beraber size verilen okul üniformalarını kullanacaksınız.

7. Öğrenim süresince yemek ve barınma işlemleri nasıl olacak?

Öğrenim süreniz boyunca tüm yemek ve barınma işlemleriniz Türk öğrencilerle aynı esaslarda olacak ve ülkenizle yapılan anlaşmaya göre Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından karşılanacaktır.

8. Öğrenim süresince herhangi bir harçlık veya maaş alacak mıyız? Türkiye’ye gelişte ne kadar paraya ihtiyacımız olabilir?

Öğrenim süreniz boyunca kanunlarla belirlenen oranda (kıdemli albay brüt aylığının %32,5’u oranında, ortalama 180 TL) aylık maaş alacaksınız. Hafta sonları günde ortalama 20 TL ve hafta içi kantinden yapacağınız alışverişlerle birlikte yaklaşık olarak aylık 250 TL’ye ihtiyacınız olacaktır. On aylık eğitim öğretim dönemi boyunca 2500 TL olan ihtiyacınızın 1800 TL’sini harçlık olarak alacaksınız. kpsshaberleri.net Ülkede kalabilmeniz için gerekli olan ikamet tezkeresi sizin müracaatınız doğrultusunda Emniyet Müdürlüğünden alınmaktadır. Güncel ikametgâh tezkere harç ücreti ülkeye göre 50-75 Amerikan doları arasında değişmekte olup güncel ücretler http://www.yabancilar.iem.gov.tr/ikamet.html web adresinden öğrenilebilir. Yanınızda bulunduracağınız 850 TL civarında para, bir sene için yeterli olacaktır..

9. Öğrenim süresince sağlık işlemlerimiz nasıl yürütülecek?

Öğrenim süreniz boyunca okulumuzda bulunan reviri kullanacaksınız. Hastane işlemleriniz Kadıköy’de bulunan Gülhane Askerî Tıp Akademisi tarafından sağlanacaktır.

10. Öğrenciler derslerden sonra dışarı çıkılabiliyor mu?

Kuleli Askerî Lisesi yatılı olarak eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren bir okuldur. Öğrenciler hafta sonları günlük izne çıkmaktadırlar. Ancak hafta içi izin ihtiyacı olan öğrenciler derslerden sonra belli bir süreyle günlük izne çıkabilmektedir.

11. Ailesi İstanbul’da oturan öğrenciler derslerden sonra evlerine gidebilirler mi?

Hayır. Öğrenciler ailesi (anne, baba) ve yakın akrabalarından (abi, abla, teyze, hala ,dayı, amca, nine, dede) evli olanlara hafta sonları için evci çıkabilirler. Evci öğrenciler cuma akşamı okuldan çıkıp evlerine gitmekte ve pazar akşamı okula geri dönmektedir. kpsshaberleri.net Ailesi ve yakın akrabaları İstanbul’da oturmayan öğrenciler ise cumartesi ve pazar günleri sabahtan günlük izne çıkarak akşamları okula dönmektedir.

12. Memleket izinlerine hangi tarihlerde gidebileceğiz?

Ailesi ve yakın akrabaları İstanbul dışında oturan öğrenciler Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, yarıyıl tatili ve yaz tatili gibi zamanlarda evlerine gidebilirler. Bu zamanlar haricinde öğrencilerin velilerinin hafta sonu için İstanbul’a gelmeleri hâlinde öğrenciler velisi refakatinde okul dışında(İstanbul sınırları içerisinde) kalabilirler.

13. Okulda internet ve bilgisayardan faydalanabilecek miyiz?

Evet. Okulumuzda her sınıfın bilgisayar dershanesi mevcuttur. Bu dershanelerde internet kullanma imkânı vardır. Ayrıca okul kütüphanesinde de internet bağlantılı bilgisayarlar mevcuttur ve bu bilgisayarlardan istifade edilebilir.

14. Okulda spor salonu, yüzme havuzu ve halı saha var mıdır?

Evet. Okulumuzda 2 adet kapalı spor salonu, bir adet kapalı yüzme havuzu vardır. Ayrıca bir adet büyük futbol sahası, 3 adet halı saha ve çok sayıda basketbol sahası mevcuttur. Öğrenciler bu tesislerden serbest zamanlarında ve beden eğitimi derslerinde faydalanabilmektedir.

15. Okulda ne tür spor kulübü ve dalları mevcuttur?

Okulumuzda atış, atletizm, kros, koşarak hedef bulma, askerî pentatlon, yüzme, judo, güreş ve tekvando takımları bulunmaktadır. Ayrıca öğrenciler spor takımları haricinde birçok eğitsel kol ve hobi kulüplerinde serbest zamanlarını değerlendirebilmektedir.

16. Okulda yat / kalk saatleri var mıdır?

Evet. Öğrencilerin eğitim öğretim faaliyetlerini başarılı bir şekilde takip edebilmeleri ve fiziki gelişimlerini sürdürebilmeleri için belirli bir takvime göre faaliyetlerini (yatma, kalkma, yemek yeme, derse girme, serbest zaman, etüt, v.s) kpsshaberleri.net sürdürmeleri gerekmektedir.

17. Okulda cep telefonu, tablet bilgisayar ve dizüstü bilgisayar kullanılabiliyor mu?

Okulda cep telefonu kullanımı belirlenen yer ve zamanlarda serbesttir. kpsshaberleri.net Önümüzdeki dönemlerden itibaren okulumuzda Akıllı Okul Projesi’nin hayata geçirilmesiyle birlikte tablet bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlar da kullanıma başlanacaktır.

18. Kuleli Askerî Lisesi’nde kendimi hangi konularda geliştirebilirim?

Kuleli Askerî Lisesi’nde kendinizi yabancı dil, spor, askerî disiplin ve eğitim, birlik ve beraberlik, liderlik, kültürel, sanatsal ve sosyal etkinlikler, hobi kulüpleri gibi konularda geliştirebilirsiniz. Öğrencilerimiz çeşitli projelerle TÜBİTAK gibi kuruluşların yarışmalarına katılmakta ve çeşitli dereceler almaktadırlar. Yine öğrencilerimiz çeşitli spor dallarında müsabakalara katılmakta ve dereceye girmektedirler.

19. Askerî eğitimler ne sıklıkta yapılmaktadır?

Eğitim yılı içerisinde 9 ve 10’uncu sınıflar haftada 1 saat, 11 ve 12’nci sınıflar haftada 2 saat süreyle başlangıç seviyesi temel askerlik bilgi ve becerileri için askerî eğitim yapmaktadır. Bunun dışında askerî eğitim yıl sonunda yaz kampında uygulanmaktadır.

20. Yaz kampına ne zaman gidilmektedir? Yaz kampı nerede yapılmaktadır?

Yaz kampı okul kapandıktan sonra, 2 hafta süreyle İzmir Menteş bölgesinde yapılmaktadır. Yaz kamplarında spor, yüzme, başlangıç seviyesi temel askerlik bilgi ve becerileri ve atış konuları ağırlıklı olarak işlenmektedir.

21. Gerçek silahla atış yapabilecek miyiz?

18 Yaşını dolduran öğrencilerimiz 11’inci sınıf yaz kampında, gerçek piyade tüfekleri ve gerçek mermilerle çeşitli atışlar yapmaktadır.

22. Beden Eğitimi ve Spor derslerinde hangi konular işlenmektedir?

Beden Eğitimi ve Spor derslerinde şınav, mekik, barfikste kol çekme, 100 m. koşu, 1200 m. koşu, 2400 m. koşu, halata yardımlı tırmanma, uzun atlama, yüksek atlama, yüzme konuları işlenmekte ve bu konularda belirli standartlara ulaşılması gerekmektedir.

23. Sınıflar kaç kişiliktir?

Sınıf mevcutları 17 ile 24 arasında değişmektedir.

24. Günlük ders saati planlaması nasıldır?

  
Günlük ders saati planlaması sınıflara ve günlere göre 7 ile 9 saat arasında değişmektedir.

25. Türkiye’nin tarihî ve turistik yerlerini gezip görme imkânımız olacak mı?

Farklı sınıflarda düzenlenen geziler ile Türkiye’nin tarihî ve turistik yerlerini gezip görme imkânınız olacaktır. İstanbul’da bulunan çeşitli saray ve müzelere okulumuz tarafından düzenlenen gezilere katılabilecek ve dilerseniz hafta sonu izinlerinde kendiniz de gezebileceksiniz.

26. Kendi ülkemizde kutladığımız önemli gün ve haftaları kutlayabilecek miyiz?

Önemli gün ve haftalarda ülkeniz tarafında düzenlenen organizasyonlara katılabilecek ve kutlayabileceksiniz.

27. Memleketimize gidiş geliş masraflarımız nasıl karşılanacak?

Gidiş geliş masraflarınız kendi devletiniz tarafından karşılanmaktadır.

28. Ailemiz Türkiye’ye geldiği takdirde kalabilecekleri herhangi bir yer var mıdır?

Okulumuzda misafir askerî öğrencilerin yakınlarının Türkiye’yi ziyaretleri esnasında kalabilmeleri için bir adet misafirhane bulunmaktadır.

29. Türkiye’deki eğitimimiz sona erdikten sonra tekrar Türkiye’ye gelme imkânımız olacak mı?

Daha sonra gerek akademi eğitimi gerekse çeşitli kurslar vasıtasıyla Türkiye’ye gelme imkânınız bulunmaktadır. İsterseniz kendi isteğinizle de Türkiye’yi ve kendi okulunuzu ziyaret edebilirsiniz.
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 03.06.2015 16:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kann bal 3 yıl önce

65 bando tutarmı

Avatar
seyhun 3 yıl önce

puanım 70 neresi gelir

Avatar
Als 3 yıl önce

Ne zaman aciklanacak kesin bir tarih yokmu ????????

Avatar
furkan 3 yıl önce

abi ne zaman açıklancak bu ya merak ediorum

Avatar
Muhammed Metehan 61 puan durum nedir bilgi verir misiniz???? 2 yıl önce

61 puan aldım sonuç nedir?

Avatar
Eric financee 12 ay önce

ihtiyacin var mi Acil kredi temas ericfinancee@gmail.com or ericfinancee@outlook.com

banner389

banner394