Adaylara serbest, öğretmenlere yasak mı?...

  Yönerge değişikliğiyle öğretmen adaylarına başörtüsü serbestliği getirildiğini belirten Eğitim İlke-Sen, yasağın öğretmenler ve diğer kamu çalışanları için sürdürülmesini eleştirdi     Yönerge değişikliğiyle öğretmen adaylarına başörtüsü.

banner396

Adaylara serbest, öğretmenlere yasak mı?...

  Yönerge değişikliğiyle öğretmen adaylarına başörtüsü serbestliği getirildiğini belirten Eğitim İlke-Sen, yasağın öğretmenler ve diğer kamu çalışanları için sürdürülmesini eleştirdi     Yönerge değişikliğiyle öğretmen adaylarına başörtüsü.

21 Aralık 2012 Cuma 23:52
Adaylara serbest, öğretmenlere yasak mı?...

 

Yönerge değişikliğiyle öğretmen adaylarına başörtüsü serbestliği getirildiğini belirten Eğitim İlke-Sen, yasağın öğretmenler ve diğer kamu çalışanları için sürdürülmesini eleştirdi

 

 

Yönerge değişikliğiyle öğretmen adaylarına başörtüsü...


 Yönerge değişikliğiyle öğretmen adaylarına başörtüsü serbestliği getirildiğini belirten Eğitim İlke-Sen, yasağın öğretmenler ve diğer kamu çalışanları için sürdürülmesini eleştirdi


 


 


Yönerge değişikliğiyle öğretmen adaylarına başörtüsü serbestliği getirildiğini belirten Eğitim İlke-Sen, yasağın öğretmenler ve diğer kamu çalışanları için sürdürülmesini eleştirdi


 


 


Eğitim İlke-Sen (İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası), MEB’in aday öğretmenlere ilişkin yönergesinde, disiplin kurallarıyla ilgili 15. maddede yapılan değişiklik ile aday öğretmenlerin okullarda yaşadığı başörtüsü yasağı sorunun bittiğini, fakat başörtülü öğrencilerin, öğretmenlerin ve kamu çalışanların hâlâ mağdur edildiğini belirtti. Eğitim İlke-Sen MYK üyesi Beytullah Önce tarafından yapılan açıklamada “Aday öğretmenlere yönelik bu kısmi düzenleme, aynı okullardaki başörtülü öğretmenlerin, memurların ve öğrencilerin maruz kaldığı yasakçı zorbalığı da bir kez daha görünür kılmıştır. Son dönemde başörtüsü yasağının giderek keyfiliğe dönüşmesi, başörtüsüne yönelik kamusal alanda sınırlar çizilmesi, şartlar koşulması kesinlikle kabul edilemez. Kılık-kıyafet yönetmeliğinde herkese serbestlik getirilirken başörtülü öğrencilere yasak koyulması, aday öğretmenlere serbestlik getirilirken on binlerce başörtülü öğretmenin, kamu çalışanının her gün haksız-hukuksuz bir yasağa maruz bırakılması çok açık bir zulümdür.” denildi.


 


Yasağın bahanesi kalmadı


 


Eğitim İlke-Sen MYK üyesi Beytullah Önce, MEB ve YÖK arasındaki koordinasyon ile bundan sonra öğretmen adaylarına disiplin ve diğer konularda yüksek öğretim kurumları mevzuatı uygulanacağını hatırlatırken, “Başörtüsü yasağında hiçbir argüman bu insanlık dışı uygulamayı sürdürmenin gerekçesi olamaz. AK Parti Hükümeti, toplumun bu konudaki net taleplerine devlet adına hareket ederek kulaklarını tıkayamaz. Kuvvetler ayrımını tartışmaya açacak kadar ilerlemiş bir siyasi gücün, milyonlarca kadına her gün zulmedilmesi karşısında artık ileri sürebileceği hangi bahanesi kalmıştır? Eğitim İlke-Sen olarak, ihsan edilmiş gibi sunulan keyfi bir serbestliği asla çözüm kabul etmeyeceğiz. Öğrenciler, öğretmenler ve bütün kamu çalışanları için, başörtüsü her alanda şartsız-sınırsız özgürleşmediği sürece sorunu bitmiş saymayacağız.” ifadelerini kullandı. Önce, başörtüsüne karşıtlık üzerinden gündem oluşturmaya çalışan sendikalara ise toplumsal muhalefetin toplumla mücadele olmadığını hatırlattı.


 


İLKHA


 


BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ


 


 


Adaylara serbest, öğrencilere, öğretmenlere yasak mı?


 


Basına ve kamuoyuna,


 


Üniversitelerdeki kısmi serbestlikten sonra öğretmen adaylarının Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullardaki uygulama derslerinde başörtüsü yasakçılığına maruz kalmaları ciddi bir sorun teşkil ediyordu. Birçok öğrenciyi mağdur eden bu çelişki, başta Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu olmak üzere çeşitli sivil kuruluşlar ve sendikaların çabasıyla giderilmiştir.


 


MEB’in aday öğretmenlere ilişkin yönergesinde, disiplin kurallarıyla ilgili 15. maddede yapılan değişiklik ile “öğretmen adaylarının görev yaptıkları okullarda görevli öğretmenlerin uymakla yükümlü oldukları yasa, yönetmelik ve yönergeler ile okul yönetimi tarafından konulan kurallara uymak zorunda oldukları” hükmü değiştirilmiş, “Öğretmen adayları, uygulama yaptıkları okullarda devam devamsızlık, günlük ders programları ile öğretim müfredatının uygulanması konularında öğretmenlerin tabi oldukları kurallara uymakla yükümlüdürler. Adaylara, disiplin ve diğer konularda yüksek öğretim kurumları mevzuatı uygulanır.” şeklinde düzenlenmiştir.


 


Öğretmen adaylarını haklarına sahip çıkmaya, okul ve kurum müdürlerini ise genelgeye göre hareket etmeye davet ediyoruz.


 


Aday öğretmenlere yönelik bu kısmi düzenleme, aynı okullardaki başörtülü öğretmenlerin, memurların ve öğrencilerin maruz kaldığı yasakçı zorbalığı da bir kez daha görünür kılmıştır. Son dönemde başörtüsü yasağının giderek keyfiliğe dönüşmesi, başörtüsüne yönelik kamusal alanda sınırlar çizilmesi, şartlar koşulması kesinlikle kabul edilemez. Kılık-kıyafet yönetmeliğinde herkese serbestlik getirilirken başörtülü öğrencilere yasak koyulması, aday öğretmenlere serbestlik getirilirken on binlerce başörtülü öğretmenin, kamu çalışanının her gün haksız-hukuksuz bir yasağa maruz bırakılması çok açık bir zulümdür.


 


Maalesef son dönemde bazı sendikalar, özellikle iktidara karşı tavır geliştirme adına halkın inanç ve değerlerine karşı menfi bir tavır sergilemektedir. İyi bilinmelidir ki, toplumsal muhalefet, toplumla mücadele ederek yürütülemez. Kılık-kıyafet yönetmeliğinde başörtüsüne açıkça yasak koyulduğu halde, yönetmeliğin başörtüsünün önünü açtığını” iddia etmek nasıl bir akıl tutulmasıdır? Herkesin hakkını savunması gereken sendikaların, böylesine bir yaklaşım içinde olmasını esefle kınıyoruz.


 


Başörtüsü yasağında hiçbir argüman bu insanlık dışı uygulamayı sürdürmenin gerekçesi olamaz. AK Parti Hükümeti, toplumun bu konudaki net taleplerine devlet adına hareket ederek kulaklarını tıkayamaz. Kuvvetler ayrımını tartışmaya açacak kadar ilerlemiş bir siyasi gücün, milyonlarca kadına her gün zulmedilmesi karşısında artık ileri sürebileceği hangi bahanesi kalmıştır?


 


Eğitim İlke-Sen olarak, ihsan edilmiş gibi sunulan keyfi bir serbestliği asla çözüm kabul etmeyeceğiz. Öğrenciler, öğretmenler ve bütün kamu çalışanları için, başörtüsü her alanda şartsız-sınırsız özgürleşmediği sürece sorunu bitmiş saymayacağız. Bu konuda duyarlık ve vicdan sahibi bütün kesimleri, seslerini kesintisiz yükseltmeye, yıllardır sorunun çözümü için inisiyatif almış sivil direnişleri desteklemeye davet ediyoruz. Hak, adalet ve özgürlük; bizim bu mücadelede aldığımız sorumluluk kadar mümkündür.


 


EĞİTİM İLKE-SEN


İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası


adına Beytullah ÖNCE


MYK Üyesi 
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 21.12.2012 23:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394