Açık Öğretim Ortaokuluna Nasıl Kayıt Yapılır?

Herhangi bir sebepten ötürü örgün eğitimde ortaokula devam edemeyen öğrencilere yönelik Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Açık Öğretim Ortaokuluna Kayıtların nasıl yapılacağı ile ilgili detaylı bilgi aktaralım.

banner396

Açık Öğretim Ortaokuluna Nasıl Kayıt Yapılır?

Herhangi bir sebepten ötürü örgün eğitimde ortaokula devam edemeyen öğrencilere yönelik Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Açık Öğretim Ortaokuluna Kayıtların nasıl yapılacağı ile ilgili detaylı bilgi aktaralım.

24 Haziran 2015 Çarşamba 14:06
Açık Öğretim Ortaokuluna Nasıl Kayıt Yapılır?
 Açık Öğretim Ortaokuluna Nasıl Kayıt Yapılır?

Herhangi bir sebepten ötürü örgün eğitimde ortaokula devam edemeyen öğrencilere yönelik Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Açık Öğretim Ortaokuluna Kayıtların nasıl yapılacağı ile ilgili detaylı bilgi aktaralım.

Açık Öğretim Ortaokulu Kaydı Nereye Yapılır?

Kayıtlar Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı il veya ilçe merkezlerindeki Halk Eğitim Merkezleri veya Mesleki Eğitim Merkezlerine yapılmaktadır. Herhangi bir ortaokula giderek kayıt yapılamamaktadır.

Açık Öğretim Ortaokuluna Kayıt İçin Hangi Koşulları Taşımak Gereklidir?

a) Örgün eğitimdeki ortaokullara kayıt yaptırmak için 14 yaşını geçmiş öğrencilerin kayıtları açık öğretim ortaokuluna yapılmaktadır. Mevcut yönetmeliğe göre 14 yaşını doldurmuş öğrencilerin ortaokullardan kaydı silinmektedir. Ortaokulu okuyabilmek için geriye tek bir seçenek kalmaktadır; o da açık öğretim ortaokuludur. Bazı durumlarda yaş sınırı aranmamaktadır. Eğer öğrenci özel eğitime muhtaç şekilde örgün eğitime devam edemiyorsa, tutuklu hükümlü durumdaysa, ıslah evlerinde barınıyorsa veya yurt dışında bir yıldan fazla çalışmak zorunda kalan kamu görevlilerinin çocukları 14 yaş sınırına bakılmaksızın açık öğretim ortaokuluna kayıt yaptırabilirler.

b) Daha önceden ilkokulu bitiren ancak ortaokul okuyamayanlar ile 4. Sınıfı bitirenler,

c) Daha önceki sistemde ilköğretimin veya yeni sistemde ortaokulun 5, 6, 7 ve 8. Sınıfından ayrılanlar,

d) Ortaokulu dışarıdan bitirmeye çalışan ancak henüz mezun olamayanlar,

e) Yetişkinlerde Halk Eğitim Merkezi kurslarından alınan II. Kademe Başarı Belgesine sahip olanlar

f) İlkokulun 4 yılını yurt dışında bitirmiş olanlar açık öğretim ortaokuluna başvurabilirler.

Açık Öğretim Ortaokuluna Kayıt Ücreti Ne Kadardır?

İlk defa kayıt yaptıran adaylar ad soyad ve TC Kimlik no bilgileriyle birlikte Ziraat Bankası, Halk Bankası veya Vakıflar Bankası şubelerine 10,00 (On) TL ücret yatırmalılar.

Bunu dışında kayıt yaptıracakları Halk Eğitim Merkezleri veya Mesleki Eğitim Merkezlerinin belirtecekleri hesaplara da 5 (Beş) TL yatırmalılar.

Ancak dikkat edilmesi gereken durum başvuru işlemleri sırasında yanlış bir hesaba ücret yatırma, birden fazla kere ücret yatırma, kayıt iptal isteği gibi durumlarda kesinlikle ücret iadesi yapılmamaktadır.

Kimlerden Kayıt Ücreti Alınmamaktadır?

Sistemde kayıt ücreti alınmayacaklar olarak Kıbrıs Barış Harekatı ve Terörle Mücadeleye katılan şehit veya gazilerin yakını olduklarını belgeleyenler ve 5395 sayılı kanun ile koruma altında olan çocuklar ayrıca özel durumlu olarak seçilebilmektedir. Gazi ve şehit yakınları için “Şehit birinci derece yakını veya gazi, eş ve çocukları” butonu, çocuk koruma kanunu kapsamındakiler için “Eğitim tedbiri” butonu işaretlenmektedir.

Kayıt İçin Hangi Öğrenim Belgesi Gerekmektedir?

a) Daha önce en son mezun olunan okulun öğrenim belgesinin aslı açık öğretim ortaokuluna kayıt yaptırmak için gereklidir. Aslı ibraz edilmez ise kayıt yapılmaz.

b) Öğrenim belgesinin aslının kaybolması durumunda, en son bitirilen veya ayrılma işleminin yapıldığı okuldan “kayıt örneği” almak zorunludur.

c) Herhangi bir sebepten ötürü üzerindeki bilgiler net olmayan veya okunamayan belgeler ile kayıt yapılamaz.

d) Okurken ara sınıflardan ayrılmak zorunda kalan adayların, getirecekleri belgelerin üzerinde not dökümleri veya yıl sonu başarı puanlarının olması zorunludur. Ancak eğer yurt dışından mezun olunmuşsa not dökümlerine ihtiyaç yoktur.

e) Mesleki Eğitim Merkezlerinden alınan kalfalık, ustalık veya usta öğreticilik belgelerini getirenler açık öğretim ortaokulu 6. sınıfından muaf sayılırlar. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Mesleki Eğitim Merkezlerin dışında herhangi bir dernek, vakıf veya esnaf odasından alınan belgeler geçersiz sayılmaktadır.

f) Daha önce açık öğretim okulundan ayrılmış olanlar, yeni kayıt işlemi yerine kayıt yenileme yaptırmalıdır.

Kayıt İçin Fotoğraf Gerekli midir?

Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerden son 6 ayda çekilmiş 4,5x6 boyutlarında bir adet renkli vesikalık fotoğraf istenmektedir.

Ayrıca öğrenci belgelerinin muhafaza edileceği bir öğrenci dosyası da zarf şeklinde istenecektir.

Ders Seçme Nasıl Yapılmaktadır?

Açık öğretim ortaokuluna kayıt yaptıran öğrenciler okudukları sınıfın derslerinin yanı sıra bir üst sınıftan da en fazla 4 ders olmak üzere seçebilirler. Üst sınıftan seçim manuel yapılmazsa sistem tarafından otomatik yapılmaktadır.

Kayıttan Vazgeçilebilir mi?

Öğrenci ücretini yatırmış ve kesin ders kaydını yaptırmış olsa bile kayıttan vazgeçme hakkına sahiptir. Kayıttan vazgeçen öğrenciye tasdikname düzenlenir ancak kayıtta verdiği hiçbir belge veya yatırdığı hiçbir ücret kendisine iade edilmez.

Kayıtlarda veya Ders Seçmede Değişiklik Yapılabilir mi?

Herhangi bir yanlışlık halinde öğrenciler düzeltilmesi için açık öğretim ortaokulu öğrenci bürolarına başvurabilirler.

Kayıtta Verilen Adres veya Sınava Girilecek Merkez Değiştirilebilir mi?

Öğrenci kayıt esnasında verdiği adresten başka bir adrese geçmek ve sınav merkezini buna göre değiştirmek isterse belirtilen tarih aralıklarında öğrenci bürolarından değişiklik yapabilmektedirler. Sınav sürecinin hızlı ve planlı işlemesinden ötürü belirtilen tarihler dışında değişiklik yapılamamaktadır.

Sınav Yeri ve Sınav Sonuç Belgelerine Nasıl Ulaşılacak?

Eskiden olduğu gibi öğrencilere posta ile herhangi bir belge gönderilmemektedir. Öğrenciler http://aio.meb.gov.tr adresinden hem sınav yerlerini öğrenebilir, sınav giriş belgelerinin çıktısını alabilir; hem de girdikleri sınavların sonuçlarına erişebilirler.NOT: Kpsscafe.com.tr tarafından hazırlanan bu haber "
www.kpsscafe.com.tr" şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 24.06.2015 14:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dgg 1 yıl önce

Ben 5 e kadar okudum ama bazı nedenlerden dolayı bırakmak zorunda kaldım şimdi ne yapmam gerekiyo ve başvuru tarihleri ne zaman

Avatar
sevval guler 2 yıl önce

10/04/2016 kayit yapmam lazim nasil olucak banakayitlisiniz diyorlar

Avatar
İsa çoban 2 yıl önce

İlk okulu bitirdim. Orta okula gitmek istiyorum 31 yaşındayım. Kayıtlar ne zamn halk eğitim merkezinde.

Avatar
seval 2 yıl önce

10/04/2016 kayit Chapman maxim

Avatar
sevval guler 2 yıl önce

10/04/2016 kayit yapmam lazim nasil olucak banakayitlisiniz diyorlar

Avatar
Salih ekinci 2 yıl önce

Okumak gerekiyur

Avatar
Neriman 2 yıl önce

Ben 18 yaşindayim ilk okulu bitirdim sonra bazi nedenlerden gidemedim şimdi tekrar başlamak istiyorum nereye baş vurmam lazim dişardan okumak icin

Avatar
İhsan 1 yıl önce

14 yaşındayım aciik öğretim ortaokulu uba gidebilirmiyim

Misafir Avatar
Yasin 8 ay önce @İhsan

11 ay önce 14 yaşındaysan şimdi 15sindir yani evet

Beğenmedim! (0)

banner389

banner394