7 üniversitenin rektör adayının yerleri değişti

14 üniversite için yapılan rektörlük seçimlerinde YÖK seçim sonuçlarına göre ortaya çıkan sıralamada 7 üniversitenin rektör adaylarının sıralamasını değiştirdi ve bunlardan altısı Cumhurbaşkanı tarafından YÖK listesine bağlı olarak aynı şekilde değerlendirildi

7 üniversitenin rektör adayının yerleri değişti

14 üniversite için yapılan rektörlük seçimlerinde YÖK seçim sonuçlarına göre ortaya çıkan sıralamada 7 üniversitenin rektör adaylarının sıralamasını değiştirdi ve bunlardan altısı Cumhurbaşkanı tarafından YÖK listesine bağlı olarak aynı şekilde değerlendirildi

18 Kasım 2014 Salı 16:25
7 üniversitenin rektör adayının yerleri değişti
14 üniversite bir süre önce rektör adaylarını belirlemek için seçim yapmış ve her biri, en çok oy alan 6 kişinin ismini YÖK'e bildirmişti. YÖK ise bu isimler arasından üçer aday belirleyerek Cumhurbaşkanlığı'na gönderdi. YÖK, rektör adaylarını belirlerken 7 üniversitede oy çokluğu sıralamasına uymadı. Bu üniversitelerde en çok oyu toplayan isimleri alt sıralara indiren YÖK, daha az oy almış isimleri birinci sıraya alarak atama kararı için Erdoğan'a sundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da atama yaparken 6 üniversite için YÖK tarafından birinci sırada aday gösterilen isimleri atadı. Erdoğan, bir üniversitede ise YÖK'ün ikinci sıra adayı olan, fakat üniversitedeki seçimlerde en çok oy alan adayı atadı.

YÖK'ün, sıralamasında değişiklik yaptığı 7 üniversite, adayları ve oyları şöyle:

Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu

Adnan Menderes Üniversitesi

Rektör adayı seçimlerinde 162 oyla birinci olan Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, YÖK'ün listesinde üçüncü sırada aday gösterildi. YÖK'ün listesinde birinci sırayı, seçimlerde 100 oy toplayan Prof. Dr.Cavit Bircan aldı. Cumhurbaşkanı'na gönderilen listede ikinci sırada bulunan Prof. Dr. Mehmet Kamil Öcal ise üniversitede yapılan seçimlerde 91 oy almıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine gelen YÖK listesinde ilk sırada bulunan Prof. Dr. Cavit Bircan'ı atadı.

Prof. Dr. Kerim Özdemir

Balıkesir Üniversitesi


Üniversitede yapılan rektör seçimlerinde 97 oyla üçüncü olan Prof. Dr. Kerim Özdemir, YÖK'ün listesinde birinci sırada aday gösterildi. İkinci sıraya, en çok oy alan Prof. Dr. Mahir Alkan (137), üçüncü sıraya ise Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper (123) yerleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, rektör olarak YÖK'ün ilk sıradaki adayı Prof. Dr. Kerim Özdemir'i atadı.

Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi

Celal Bayar Üniversitesi

En çok oy alan Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli (204), YÖK'ün listesinde ise üçüncü sıradaydı. Birinci sırada 108 oy alan Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi, ikinci sırada ise 73 oy alan Prof. Dr. Ahmet Var aday gösterildi. Cumhurbaşkanı, YÖK'ün birinci sıradaki adayı Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi'yi rektör olarak atadı.

Prof. Dr. Sami Özcan

Kafkas Üniversitesi (Cumhurbaşkanı en çok oy alanı atadı)

YÖK, Kafkas Üniversitesi'nde de sıralamayı değiştirdi. Üniversite seçiminde 204 oyla birinci Prof. Dr. Sami Özcan, YÖK'ün listesinde ikinci sırada yer aldı. İlk sırada 54 oyla Prof. Dr. Cevdet Bozkuş, üçüncü sırada ise 55 oyla Prof. Dr. Mehmet Fatih Avşar vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada tercihini üniversitedeki seçimlerde en çok oy alan ancak YÖK'ün listesinde ikinci sırada olan Prof. Dr. Sami Özcan'dan yana kullandı.

Prof. Dr. Durmuş Deveci

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

YÖK'ün listesindeki sıralama az oy alan rektör adayından en çok alana doğru oldu. Buna göre üniversitedeki seçimlerde 55 oy alan Prof. Dr. Durmuş Deveci YÖK'ün listesinde ilk sırada; 73 oy alan Prof. Dr. İlhami Taner Kale ikinci sırada ve 74 oy alan Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan üçüncü sırada rektör adayı olarak Cumhurbaşkanlığı'na gönderildi. Erdoğan, sıralamayı bozmadı ve Prof. Dr. Durmuş Deveci'yi rektör olarak atadı.

Prof. Dr. Ahmet Çamsarı

Mersin Üniversitesi

YÖK, burada da sıralamayı en az oy alandan, en çok oy alana doğru değiştirdi. Üniversitedeki seçimlerde 80 oy alan Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Cumhurbaşkanlığı'na gönderilen listede ilk sıradaydı. İkinci sırada 125 oyla Prof. Dr. Tuğba Yelken bulunurken, üçüncü sırada da 178 oyla, üniversitedeki seçimlerde en çok oy alan Prof. Dr. Gürol Emektaş vardı. Erdoğan, YÖK'ün birinci sıradan adayı olan Prof. Dr. Ahmet Çamsarı'yı atadı.

Prof. Dr. Hasan Kaya

Mustafa Kemal Üniversitesi

Üniversitedeki seçimlerde 175 oy alan Prof. Dr. Hasan Kaya, Cumhurbaşkanlığı'na gönderilen listede YÖK tarafından birinci sırada aday gösterildi. İkinci sırayı 69 oyla Prof. Dr. Ertuğrul Baltacıoğlu alırken, son sırada ise 217 oyla üniversite seçiminden birinci çıkan Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, YÖK'ün birinci sıradaki adayı Prof. Dr. Hasan Kaya'yı atadı.

Yarışa 5 kadın aday katıldı, hiçbiri atanamadı

Öte yandan 14 üniversitede yapılan rektörlük seçiminde toplam 5 kadın aday yarıştı. Adaylardan sadece ikisi YÖK'ün listesinde yer aldı, ancak hiçbiri atanamadı. Kadın rektör adayları, üniversiteleri ve aldıkları oy dağılımı şöyle:

- Adnan Menderes Üniversitesi Rektör adayı olan Prof. Dr. Sacide Karakaş, seçim sonuçlarına göre 33 oy aldı, fakat YÖK'ün listesine giremedi.

- Balıkesir Üniversitesi Rektör adayı olan Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, seçimlerde 123 oy aldı. YÖK'ün rektör adayları arasında üçüncü sırada bulunan Tunçsiper, atanamadı.

- Bülent Ecevit Üniversitesi Rektör adaylığı için yarışan Prof. Dr. Sibel Örsel, seçimlerde sadece 2 oy alabildi ve YÖK'ün listesine giremedi.

- Celal Bayar Üniversitesi Rektör adaylarından Prof. Dr. Semra Öncü ise seçimlerde 53 oy topladı. Öncü de, YÖK'ün listesine giremeyen isimlerden oldu.

- Mersin Üniversitesi Rektörlüğü için yarışan Prof. Dr. Tuğba Yelken ise seçimlerde 125 oy aldı. YÖK'ün ikinci sıradan aday gösterdiği Prof. Dr. Yelken de atanamadı.

İlgili Haber:
14 üniversiteye rektör ataması yapıldı


Son Güncelleme: 18.11.2014 16:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.