27 Haziran 2015 Ehliyet Sınavı sonuçları açıklandı

2015 yılı ehliyet sınav sonuçları MEB tarafından açıklandı.

banner396

27 Haziran 2015 Ehliyet Sınavı sonuçları açıklandı

2015 yılı ehliyet sınav sonuçları MEB tarafından açıklandı.

07 Temmuz 2015 Salı 10:14
27 Haziran 2015 Ehliyet Sınavı sonuçları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı 27 Haziran 2015 tarihinde yapılan Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınav sonuçlarını açıkladı.

SINAV SONUÇLARI

Motorlu  Taşıt  Sürücü  Kursiyerleri  Sınavları  (MTSKS),  karayollarında  seyreden araçları kullanacak sürücü kursiyerlerine yönelik yazılı sınavlar ile direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavlarını kapsamaktadır.

MTSKS, 81 il merkezi ile başvuru sayısının beklenenden fazla olması durumunda, merkez sınav yürütme komisyonunca uygun görülen ilçe merkezlerinde de yapılmaktadır. Ancak ilçe merkezlerinde sınav yapılabilmesi için; o ilçede sınava girecek kursiyer sayısının 500’den fazla olması veya en yakın sınav merkezine uzaklığı 100 km’ den fazla olan ilçelerde de kursiyer sayısının 200’den çok olması gerekmektedir.

Kursiyerler, devam ettiği özel MTSK müdürlüğünün bağlı bulunduğu il sınırları içinde sınava girecektir.

Özel motorlu taşıt sürücü kursiyerleri yazılı sınavları, MTSKS sınav takviminde belirtilen tarihlerde yılda 6 kez yapılmaktadır. Sürücü belgesi almak isteyen kursiyerler yazılı ve uygulamalı sınavlara girmek zorundadır.

Kursiyerlerin, öncelikle bir özel MTSK müdürlüğüne kayıt yaptırarak sorumlu olduğu teorik ve uygulama derslerinin eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir.  Sürücü belgesi veya sürücü sertifikası olanlardan farklı bir sınıfın sürücü sertifikasını almak isteyenler teorik derslerin eğitim ve sınavlarından muaftır.

Özel MTSK’ ya kayıt yaptıran, belgelerini süresi içerisinde tamamlayan, il/ilçe milli eğitim  müdürlükleri  tarafından  Özel  MTSK  Modülünden  başvuruları kabul  edilen  ve elektronik onaylama işlemi yapılan kursiyerler MTSKS’ ye girebilmektedir.

Kursiyer, en fazla 4 (dört) yazılı, 4 (dört) uygulama sınavına girme hakkına sahiptir. Sınav döneminde sınava girmeyen kursiyerin  1(bir) hakkı kullanılmış sayılır. Kursiyerin, sınav gününde sınava giremeyeceğini gösterir yatakta tedavi gerektiren doktor raporu varsa veya Yönetmeliğin15 inci maddesi ikinci fıkrası (b) bendinde sayılan diğer mazeretlerini belgelendirmiş ise 4 (dört) yazılı (test) ve 4 (dört)direksiyon eğitimi dersi uygulama sınav hakkı bittikten sonra girmediği sınav için 1 (bir) hak daha kullanabilir. Teorik derslerin sınavlarında  başarılı  olup  direksiyon  eğitimi  dersi  sınavlarında  dört  dönem  sonunda  da
başarısız duruma düşenler, istemesi hâlinde aynı kursta ilan edilen direksiyon eğitimi dersinin ücretini ödemek ve sertifika sınıfında belirtilen sayıda direksiyon eğitimi dersi almak kaydıyla dört dönem daha sınava girebilir. Teorik derslerin sınavından dört dönem sonunda, direksiyon eğitimi dersi sınavında ise ikinci dört dönem sonunda da başarısız duruma düşenler, kayıt işlemlerini tamamlamak ve ücretlerini ödemek suretiyle kurslara yeniden kayıt yaptırabilirler.

Sınava girebilmek için kursiyer bilgilerinin doğru ve eksiksiz olarak, başvuru tarihleri arasında Özel MTSK Modülüne girilmiş olması gerekmektedir. Yönetmeliğin 15 inci maddesi ikinci fıkrası (a) ve(b) bentleri kapsamında yatakta tedaviyi gerektiren bir hastalık sebebi ile sınava girecek durumda olmadığını belgelendirmek üzere resmî ve özel sağlık kurum veya kuruluşlarından  alacağı  raporu  en  geç  sınavın  yapıldığı  günün  akşamına  kadar;  yangın, deprem ve benzeri tabii afetler yüzünden ya da ana, baba, kardeş gibi yakınlarından birisinin ağır hastalığı veya ölümü yahut spor, müzik, folklor ve benzeri ulusal veya uluslararası düzeyde ülkemizi temsil etme gibi nedenlerle sınavlara giremeyeceklerini gösterir resmî bir makamdan  alacakları  belgeyi  sınavın  yapıldığı günün  akşamına  kadar  kurs  müdürlüğüne teslim edenler, dört dönem sınav hakkını tamamladıktan sonra başarılı olamayanlar bir defaya mahsus olmak üzere mazeret sınavına girebilirler.

Belgelerin doğruluğundan kursiyer, bilgilerin sisteme doğru işlenmesinden özel motorlu taşıt sürücü kursiyerleri kurs müdürlüğü ve il/ilçe milli eğitim müdürlükleri sorumludur.

Sisteme girilen adres bilgileri ve kursiyer fotoğrafı Emniyet Genel Müdürlüğü ile paylaşıldığından bilgilerin doğru girilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.
Sisteme  girilecek  olan  fotoğrafın  son  6  (altı)  ay  içinde  çekilmiş,  renkli  vesikalık olması ve kursiyerin yüzünün tanınabilecek şekilde görünür olması gerekmektedir.

İlk defa yazılı(test) sınava girecek kursiyerler sertifika türlerine göre;A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sertifika türlerinde;
*İlk Yardım
*Trafik ve Çevre
*Araç Tekniği
derslerinden sorumlu olacaktır.

Motorlu Taşıt Sürücü Belgesi Tablo-1’de gösterilen belge sınıfı ve araç cinsine göre düzenlenmektedir.

                                                               Tablo-1
                                  Kara Yollarında Seyreden Araç Cinsleri ve Belge Sınıfları

Araçların Cinsi

Belge Sınıfı

Motorlu Bisiklet

A1

Motosiklet

A2

Otomobil, Minibüs, Kamyonet

B

Kamyon

C

Çekici

D

Otobüs

E

Lastik Tekerlekli Traktör

F

İş Makinesi Türünden Motorlu

Araçlar

G

Engelli Bireylerin Kullanabilecekleri

Özel Tertibatlı Motosiklet veya

Otomobiller

H


>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 07.07.2015 10:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394