2016 YÖK STS Kılavuzu Yayımlandı

Yurtdışı yükseköğretim diplomaları tanıma ve denklik yönetmeliği uyarınca yapılacak olan 2016 yılı seviye tespit sınavı (STS) kılavuzu yayımlandı.

2016 YÖK STS Kılavuzu Yayımlandı

Yurtdışı yükseköğretim diplomaları tanıma ve denklik yönetmeliği uyarınca yapılacak olan 2016 yılı seviye tespit sınavı (STS) kılavuzu yayımlandı.

10 Mart 2016 Perşembe 14:43
2016 YÖK STS Kılavuzu Yayımlandı
Yurtdışı yükseköğretim diplomaları tanıma ve denklik yönetmeliği uyarınca yapılacak olan 2016 yılı seviye tespit sınavı (STS) kılavuzu yayımlandı.

Kılavuz Bilgileri

1.  GENEL BİLGİLER, TEMEL İLKE VE KURALLAR


1. 1   20.02.2016  tarih  ve  29630  sayılı  Resmi  Gazete’de  yayımlanan  "Yurtdışı  Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği" uyarınca yapılacak olan Seviye Tespit Sınavı (STS), Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacaktır.

1. 2   STS'ye,  yurt  dışında  lisans  düzeyinde  eğitimlerini  tamamlayarak  Yükseköğretim  Kuruluna diploma denklik belgesi almak üzere başvuran ve Seviye Tespit Sınavına girmesine karar verilen adaylar başvurabilir.

1. 3  STS her yıl Yükseköğretim Genel Kurulunca belirlenecek tarihlerde yılda en az bir kez yapılır. STS'de her bir alan için ayrı ayrı sınav yapılacak olup, bu alanlar Tablo-1'de, alanlara ait konular ve ağırlıkları Tablo-2'de verilmiştir.

1. 4  Tıp Doktorluğu , Diş Hekimliği v e Öğretmenlik sınavları için kılavuz ÖSYM tarafından hazırlanacak ve adaylar kılavuzlardaki hükümlere tabii olacaktır.

1. 5 Seviye Tespit Sınavlarından

*Tıp Doktorluğu alanında başarılı olabilmek için Seviye Tespit Sınavının I. ve II. aşamasından 100 üzerinden 50 ve üzeri puan

*Diş Hekimliği alanında başarılı olabilmek  için tek oturumda yapılacak olan  Seviye Tespit Sınavından 100 üzerinden 50 ve üzeri puan

*Öğretmenlik  alanında başarılı  olabilmek  için KPSS  Eğitim Bilimleri  sınavından  100  puan üzerinden 50 ve üzeri puan

*Yükseköğretim Kurulunca yapılacak sınavlardan (Mühendislik, Türk Dili, Mimarlık, Veterinerlik, Beden Eğitim ve Spor, Hukuk vb.. tüm alanlardan) 100 puan üzerinden 50 ve üzeri puan alması durumunda adaylara alanlarında diploma denklik belgesi düzenlenir.

1. 6   Kopya eylemine karışmış olan, belgeleri eksik veya geçersiz olduğu hâlde salon görevlileri tarafından yanlışlıkla sınava alınan veya sınav kurallarına uymadıkları hâlde sınav düzenini bozmamak için salondan çıkarılmayarak sınava devam ettirilen adayların sınavları, sınav tutanakları incelenerek sınavı geçersiz sayılır.

1. 7   Sınavın uygulanmasında ve sonuçların değerlendirilmesinde aday tarafından verilen bilgiler esas alınacağından, Aday Başvuru Formuna yazılan bilgilerdeki eksik ve hatalar nedeniyle doğacak sonuçlardan aday sorumlu olacaktır. Adaylar beyan ettikleri bütün bilgilerinden sorumludurlar. Bir adayın   beyanının   gerçeğe   uymadığı   tespit   edildiği   takdirde   bu   aday,   aradan   geçen   süreye bakılmaksızın bu sınavdan elde ettiği tüm haklarını kaybedecektir.

1. 8   Adayların Kurulumuzca yapacakları bütün yazışmalarda bu kılavuzdaki Genel Amaçlı Dilekçe örneği kullanılmalıdır. Dilekçenin işleme alınabilmesi için dilekçelerde mutlaka adayın T.C. Kimlik/Y.U. Numarası, adı, soyadı, adresi, imzası bulunmalıdır. Adayların dilekçelerinin aslını Başkanlığımıza ulaştırmaları gerekmektedir. Kurulumuza faksla ulaştırılan dilekçeler işleme konulmayacaktır.

Kılavuz için tıklayınız

Son Güncelleme: 10.03.2016 14:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.