2014 YGS Sorular Müfredata Uygun muydu

YGS sorularını değerlendiren uzmanlar, genel olarak geçmiş yıllardakinden farklı soru çıkmadığını söyledi.

2014 YGS Sorular Müfredata Uygun muydu

YGS sorularını değerlendiren uzmanlar, genel olarak geçmiş yıllardakinden farklı soru çıkmadığını söyledi.

24 Mart 2014 Pazartesi 14:56
2014 YGS Sorular Müfredata Uygun muydu

YGS sorularını değerlendiren uzmanlar, genel olarak geçmiş yıllardakinden farklı soru çıkmadığını söyledi. Soruları müfredata uygun bulan uzmanlar, Türkçe sorularının dilinin açık olduğunu söyledi.

 

Üniversiteye girmek isteyen adaylar, sınavın ilk aşaması...

YGS sorularını değerlendiren uzmanlar, genel olarak geçmiş yıllardakinden farklı soru çıkmadığını söyledi. Soruları müfredata uygun bulan uzmanlar, Türkçe sorularının dilinin açık olduğunu söyledi.


 


Üniversiteye girmek isteyen adaylar, sınavın ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) ter döktü. YGS, tüm yurtta 174 sınav merkezinde, 6 bin 475 binada, 106 bin 312 salonda saat 10:00’da başlayarak tek oturumda 160 dakika sürdü. 2014 öğrenci seçme ve yerleştirme sistemi sınavlarının birinci aşaması olan YGS’ye ülke genelinde 2 milyon 7 bin 685 aday katıldı.


YGS’de ortak müfredata dayalı Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testleri yer aldı. Adaylar, güncel öğretim programlarından da sorumlu tutuldu. Bu yıl YGS’de adaylara geçen yıl da olduğu gibi, 40 Türkçe, 15 tarih, 12 coğrafya, 8 felsefe, 5 din kültürü ve ahlak bilgisi, 40 temel matematik, 14 fizik, 13 kimya ve 13 biyoloji sorusu yöneltildi.


 


Uğur Hazırlık Genel Müdür Yardımcısı Lokman Durak, “Bölüm Başkanlarımızın sınava giren öğrencilerimizden edindiği bilgilere göre, sınavın temel olarak kolay bir sınav olduğu tespit edildi. Ancak, Matematik geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi ayırt edici oldu. Soruların müfredata uygun olduğu, yanıtlarının daha net olduğu gözlendi. Sınavın birinci maratonu bitti. Öğrencilerimizin hızlı bir şekilde LYS’ye odaklanmaları gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.


 


Uğur Hazırlık bölüm başkanlarının YGS değerlendirmesi şöyle:


 


Soruların dili açık


 


İbrahim Yıldız (Türkçe Bölüm Başkanı):


 


Öğrencilerimizden aldığımız bilgiler doğrultusunda, 2014 YGS Türkçe soruları diğer yıllardan çok farklı çıkmadı. Soru dağılımı, diğer yıllardaki gibi gözüküyor. 8 Dil Bilgisi sorusu, 2 Söz Grubunun Anlamı sorusu, 3 Anlatım Yöntemleri sorusu ve kalanların paragraf sorusu biçiminde dağıldığı edindiğimiz bilgidir. Diğer yıllardan farklı olarak, bir metne bağlı iki soru biçiminde hazırlanan 2 adet soru olduğu da aldığımız bilgiler arasındadır. Anlatım Bozukluğu sorusu bu yıl çıkmamış. Paragraf sorularında kesinlemeli soruların çokça olduğu öğrencilerimiz tarafından belirtilmiştir. Öğrenciler soruların dilinin açık olduğunu, soruları anladıklarını ifade ettiler. Beklenen konulardan soru geldi


 


Bedrettin Boyacıgil (Kimya Bölüm Başkanı):


 


Sınava giren öğrencilerimizden edindiğimiz bilgilere göre, Kimya sorularının beklenen konulardan yapılabilir düzeyde ve müfredata uygun olduğu anlaşılıyor. Doğru yayınlarla disiplinli bir şekilde hazırlanan öğrencilerin bu sınavda çok başarılı olduklarına inanıyorum. Artık YGS bitti. Daha kapsamlı müfredata sahip olan LYS Kimya sınavı hazırlıklarına hiç vakit kaybetmeden, kaldığınız yerden devam etmenizi öneriyorum.


Konularla örtüşüyor


 


Ercan Türöz (Tarih Bölüm Başkanı):


 


Sınavda 15 Tarih sorusu soruldu. 9. Sorudan sonrası T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile ilgili. Yapılan sınavda, müfredat örtüşmesi tam olarak gerçekleşmiştir. Sorular, beklenildiği gibi paragraf ve paragrafın yorumlanması şeklinde olmuştur. Edindiğimiz bilgilere göre, 2 soru bilgiye dayalı. 9., 10. ve 11. sınıflarda gösterilen konularla soruların örtüştüğü görüldü.


Analiz gücünü ölçmeye yönelik


Gülay Ataç (Felsefe Grubu Bölüm Başkanı):


Öğrencilerimizden aldığımız duyumlara göre, sınavda “Estetik” ünitesi haricinde tüm ünitelerden soru geldi. Sorular müfredata uygunluk gösteriyor. Sorular, okuduğunu anlama, kavram bilgisi ve analiz gücünü ölçmeye yönelik. YGS mantığından farklı olarak, seçeneklerinde doğrudan kavramlar olan sorular sorularak ayırt edici kılınmaya çalışılmıştır.” dedi.


Kavramlar ön plana çıktı


 


Ergun Bulşu (Fizik Bölüm Başkanı):


 


Fizik soruları beklenen konulara uygun olarak soruldu. Matematiksel işlemlere fazla girilmeden, kavramlar ön plana çıkarılarak, yargı içeren sorulara ağırlık verilmiştir.” dedi.


Öğrenciler zorlanmadı


 


A. Mete Kizir (Biyoloji Bölüm Başkanı):


 


Soruların MEB kazanımlarına uygun olduğu ve öğrencilerin Biyoloji soruları karşısında zorlanmadıkları anlaşılıyor. 2014 YGS’de öğrencilerimizden, Biyoloji sorularının, geçmiş yıllardaki sınavlarda sorulan soru tiplerine benzer olduğu ve alışık oldukları soru tipleri ile karşılaştıkları bilgisi alındı. Tüm müfredatı eksiksiz şekilde tarayan, programlı ve disiplinli bir şekilde çalışan yine sağlıklı ve eksiksiz yayınları kullanan öğrencilerin, başarılı oldukları aşikardır.


 


Adil Kurt (Matematik Bölüm Başkanı):


 


Öğrencilerden aldığımız bilgilere göre, Matematik soruları önceki yıllara göre daha zor, Geometri ise daha kolay sorulmuştur. Özellikle Matematik soruları, doğru okumayı ve matematiksel yorum yapmayı amaçlamış olup işlem yoğunluğu geçmiş yıllara göre daha fazla olan ve zaman kaybettiren bir sınav olduğu bilgisini de öğrencilerimizden almış bulunmaktayız. Geometri’de ise sorular, temel bilgilere dayalı olup basit çizimlerle çözülebilen sorular sorulduğu ifade edilmiştir” dedi.


Müfredata uygnu hazırlanmış


 


Davut Gürler (Coğrafya Bölüm Başkanı):


 


Sınav sonrasında öğrencilerimizden aldığımız bilgilere göre, Coğrafya soruları, önceki yıllarda olduğu gibi 9. ve 10. Sınıf müfredatına uygun hazırlanmıştır. Sorular, bilgi birikimi, yorum gücü gerektiren türdendir. Her sene olduğu gibi, öğrencilerimizden harita okuma becerisi de istenmiştir. Öğrencilerimizin vakit geçirmeden LYS hazırlıklarına devam etmelerini öneririm.


Sözel kolay, matematik zorladı


Fem Yayınları uzmanları ise sözel soruların kolay olduğunu belirterek, “Matematik zorladı” dedi. Uzmanların yorumları şöyle:


 
 


Yoruma dayalı sorular var


 


Matematik:


 


Yorum gerektiren sorular dikkat çekiciydi. Çok kolay denecek soru sayısı azdı. Öncüllü sorular öğrencileri zorlayacak sevideydi. Soruların genel olarak matematik kavram bilgisini gerektiren nitelikteydi.


Geometri: Soruların geneline bakıldığında sınavın orta seviyede sorulardan oluştuğu söylenebilir. Yalnız vektör sorusu öğrenciler için sürprizdi denilebilir.


 


Fizik:


 


Sınavda müfredat dışı soru sorulmadı. Genel olarak sorular anlaşılır ve kolaydı. Soruların tamamını düzenli ders çalışma alışkanlığı olan öğrencilerin çözebileceği nitelikteydi.


Bir kısmı ezbere dayalı


Kimya: Sorularının tamamı okulda işlenen konularla ilgiliydi. Bir kısım sorular ezber yapmayı gerektiriyordu. 


 


Biyoloji:


 


orular genel olarak beklentilere uygun olup, sıra dışı bir soru yoktu.  Soruların büyük bir kısmı doğrudan, temel biyoloji bilgileri üzerine basit yorumlarla çözülebilecek nitelikteydi. Biyoloji adına zor olmayan bir sınavdı.


 


Türkçe:


 


Anlatım bozukluğu sorusu çıkmadı. Cümle anlamı bölümünde sorulan 6 sorunun 3’ü “ALES tarzı” denen mantıkta soruldu. Bir kısım yorum gerektiren anlam soruları öğrencileri zorlayacak düzeydeydi.


 


Tarih:


 


Sürpriz sayılacak soru yoktu. “Vagon Li Olayı” sorusu okul kitaplarında bulunmamasına rağmen yorum yapılarak çözülebilecek nitelikteydi.


 


Coğrafya:


 


Son yılların en kolay soruları olduğu görülüyor. Temel bilgilere dayanan sorular, ağırlıklı olarak şekil tablo ve harita içermektedir. Öğrencileri zorlayacak 2 tane soru söz konusuydu.


 


Felsefe:


 


Öğrencilerin soruları cevaplayabilmeleri için felsefedeki yaklaşımları, düşünürleri ve felsefi terminolojiyi bilmeleri gerekliydi. Bu sene soruların sınırlı sayıda yayınlanması, geneli hakkında yorum yapmayı zorlaştırmaktadır. Öğrenciler tüm soruları hatırlayamadıklarından dolayı soruların doğruluğu ve yanlışlığıyla ilgili kesim hüküm verilememektedir.


 


Hürriyet

Son Güncelleme: 24.03.2014 14:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.