15 BİN ÖĞRETMEN ATAMASINDA EN ÇOK KONTENJAN HANGİ BRANŞLARA VERİLECEK?

Yeni bir atama heyecanı daha öğretmen adaylarını bekliyor. Önümüzdeki hafta duyurulması beklenen 15 bin kadronun branşlara göre dağılımı öncesinde hangi branşın bu atama dönemi için daha yüksek sayıda kontenjan beklentisi olduğunu açıklıyoruz.

15 BİN ÖĞRETMEN ATAMASINDA EN ÇOK KONTENJAN HANGİ BRANŞLARA VERİLECEK?

Yeni bir atama heyecanı daha öğretmen adaylarını bekliyor. Önümüzdeki hafta duyurulması beklenen 15 bin kadronun branşlara göre dağılımı öncesinde hangi branşın bu atama dönemi için daha yüksek sayıda kontenjan beklentisi olduğunu açıklıyoruz.

19 Ocak 2015 Pazartesi 15:05
15 BİN ÖĞRETMEN ATAMASINDA EN ÇOK KONTENJAN HANGİ BRANŞLARA VERİLECEK?
KPSSCAFE.COM-Yeni bir atama heyecanı daha öğretmen adaylarını bekliyor. Önümüzdeki hafta duyurulması beklenen 15 bin kadronun branşlara göre dağılımı öncesinde hangi branşın bu atama dönemi için daha yüksek sayıda kontenjan beklentisi olduğunu açıklıyoruz.

Her atama döneminde bazı branşların bekledikleri kontenjanlar açıklanmasada eğitim hayatına öğretmen olarak devam etmek isteyen adaylar seslerini her platformda duyurmaya çalışmaktadır. 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliklerinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı 15 bin öğretmen ataması açıklamasıyla birlikte öğretmen adayları kendi branşları için gerek sosyal medya üzerinden gerekse eylemlerle Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarına seslerini duyurmaya çalışmış ve branşlarına daha fazla kontenjan ayrılması için çalışma yapmışlardır. 

Geçmiş atamalarda bekledikleri sayıyı bulamayan ve bu atamada yüksek kontenjan bekleyen branşları en son 2014 Eylül ayında yapılan 40 bin atama kontenjanı dikkate alınarak sırasıyla açıklıyoruz.

-Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği: Günümüzde teknolojik imkanların büyük önem kazandığı bir ortamda bekledikleri sayıyı alamayan branşların en başında gelmektedir. Eylül ayında 40 bin kontenjandan bin 91 kadro verilen Bilişim Öğretmenliği alanında bu rakam beklentilerin çok altında kalmıştı. Şubat atamasında Bilişim Öğretmenleri 15 bin kontenjan olsada en az Eylül ayında verilen sayı kadar atama beklemektedir.

-Coğrafya Öğretmenliği: Eylül atamasında sadece ilk atamada 322 kadronun ayrıldığı Coğrafya Öğretmenleri en büyük hayal kırıklığını yaşayan branşlardan biri olmuştu. Atamalarda kendi alanlarına yeterli sayıda kontenjan verilmediğini düşünen Coğrafya öğretmenleri kontenjan 15 bin kişi olsada Eylül ayına göre bu sayının en az 3 katına çıkmasını bekliyorlar.

- Felsefe Grubu Öğretmenliği: Felsefe, Psikoloji ve Sosyoloji mezunlarının oluşturduğu bu alanda beklediği atama sayısını bugüne kadar alabilmiş değil. Eylül atamasında 40 bin kontenjanın sadece 169'u bu alana ayrılmıştı. Rakamsal oranda komik bir atamanın yapılması bu grubun öğretmenlerince büyük tepkiyle karşılanmıştı. MEB'in en büyük adaletsizliklerden birini Felsefe grubu öğretmenliği mezunlarına yaptığını düşünmekteyiz. Bu atama döneminden başlayarak artık Felsefe grubu öğretmenlerine gereken değerin verilmesi gerektiğini ısrarla belirtiyoruz.

-Fen Bilgisi (Fen ve Teknoloji) Öğretmenliği: Eylül atamasında bin 363 kontenjan verilmesine rağmen okullarda gerekli duyulan ihtiyaç doğrultusunda verilen bu rakam yetersiz bulunmuştu. Fen Bilgisi öğretmenleri sanılanın aksine kendilerine ayrılan kontenjanların o tarihte çok az olduğunu belirterek Şubat atamasında beklentileriyle örtüşecek bir rakamın ortaya çıkmasını bekliyor. Bu rakamda 15 bin kişi atanacak olsa bile Eylül ayında açıklanan kontenjandan az olmamalıdır.

-Matematik Öğretmenliği (Lise): Son atamada bin 279 adayla beklentilere tam anlamıyla cevap veremeyen Lise Matematik öğretmenliğinde mezun olan aday sayısına göre atama yapılan sayının az olduğu ortaya çıkmıştı. Matematik Öğretmenlerinin beklentisi Şubat atamasında son atamadan az olmamak kaydıyla kendilerine verilen kontenjanın yüksek tutulması gerektiğidir.

-Sosyal Bilgiler Öğretmenliği: Eylül atamasında 40 bin kadrodan sadece 727'sinin ayrıldığı Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunları büyük bir şok yaşamıştı. Rakamların aksine mezun sayısının ve gerekli ihtiyacın fazla olduğu bu alanda MEB adayların gönlünü açıklayacağı iyi bir sayıyla almalıdır. Sosyal Bilgiler öğretmenlerine son atamada haksızlık yapılmıştı. Bakanlığın bu adaletsizliği 15 bin atama kontenjanı açıklandığında gidermesini bekliyoruz.

-Tarih Öğretmenliği: 339 kontenjanla son atamada tabiri caizse neye uğradığını şaşıran Tarih Öğretmenliği branşı çokta umutlu olmasada bu atamada MEB'den bir sürpriz beklemektedir. Bakanlığın Tarih Öğretmenliği branşınıda gözardı etmemesi gerektiğini ısrarla hatırlatmak isteriz.

-Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği: Mezun sayısı fazla ama atama sayısı çok yetersiz. Türk Dili mezunları için atamalar hep hüsranla sona eriyor.Eylül atamasında MEB bin 115 kontenjan ayırdı; fakat rakama bakıp aldanmamak gerekir. Atama bekleyen öğretmen sayısının bu alanda 20 binin üzerinde olduğu söyleniyor. MEB yetkililerinin Türk Dili Edebiyatı kontenjanlarını belirlerken bu durumu çok iyi analiz etmeleri gerektiğini ve ortaya ilerisi için umut veren rakamların çıkması gerektiği fikrindeyiz.

-Türkçe Öğretmenliği: Son atamada bin 757 kontenjan verilen Türkçe Öğretmenliğide tıpki Türk Dili ve Edebiyatı gibi mezun sayısına karşılık beklediği kontenjanı bulamayan branşlardan birisi. Olmazsa olmazımız Türkçe dersinin nesillerimize iyi öğretilmesi atama ihtiyacının karşılanması gerektiği dikkate alınırsa son verilen kontenjana yakın bir değerin bu atamada verilecek olması 15 bin alım için iyi bir sayı olacaktır.
Genel Değerlendirme ve Beklentiler

Yukarıda belirttiğimiz alanlar son dönemde yapılan atamalarda beklediğini bulamayan bölümler olarak göze çarpmaktadır. kpsscafe olarak son yıllarda ülkemizin en büyük sorunu haline gelen atanamayan öğretmen sayısının çözümü konusunda gerekli duyarlılığın ve çözüm önerilerinin yerine getirileceğine olan inancımız tamdır. Yıllarca eğitimini aldığı alanda çalışıp didinerek atanmayı bekleyen ve gelecek nesilleri yetiştirme amacında olan eğitim neferlerinin isteklerine kavuşması en büyük dileğimizdir. 15 bin atamada belirlenecek kontenjanların açıkladığımız branşlarda beklentilere cevap verecek şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir.NOT: Kpsscafe.com tarafından hazırlanan bu haber “www.kpsscafe.com.tr” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.
Son Güncelleme: 19.01.2015 15:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
okulöncesi 4 yıl önce

okulöncesi neden yokkk :(((

Avatar
hayati 4 yıl önce

senin mağdur dediğin branşların çoğunda 1000 den fazla atama olmuş tef ve mefe verilen kadroyu toplasan 1000 etmiyor

Avatar
edebiyatçıali 4 yıl önce

biz edebiyatçılar sınıf-din-ingilizce bölümlerinden yüksek puanlar aldık,onlardan fazla mezunumuz var ama atanan onlar.alan değişikliği ile branşımıza geçirmeseydiniz ya da yaptınız şimdi 2 bin kadro veriniz.

Avatar
tarihçi 4 yıl önce

tarihten şaşırtın artık

Avatar
adaletsiz 4 yıl önce

sosyal bilgiler öğretmenleri eylülde yıkıldı. ocakta gülmek istiyoruz. bize yapilan bu haksizliklar yeter

Avatar
tek maduru 4 yıl önce

senelerdir kadro bekliyoruz artık duyun sesimizi mobilya dekorasyon en az 100 kadro verilmelidir