Rusya'dan Kudüs Kararı Sonrası Flaş Açıklama Geldi!

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in Başkenti ilan etmesiyle tırmanan tartışmalarda Filistin İhtilafı konusunda Rusya'dan Türkiye'ye yönelik 'Hemfikir' değiliz açıklaması geldi.

Rusya'dan Kudüs Kararı Sonrası Flaş Açıklama Geldi!

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in Başkenti ilan etmesiyle tırmanan tartışmalarda Filistin İhtilafı konusunda Rusya'dan Türkiye'ye yönelik 'Hemfikir' değiliz açıklaması geldi.

13 Aralık 2017 Çarşamba 16:53
Rusya'dan Kudüs Kararı Sonrası Flaş Açıklama Geldi!

Rusya'dan Kudüs Kararı Sonrası Flaş Açıklama Geldi!

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in Başkenti ilan etmesiyle tırmanan tartışmalarda Filistin İhtilafı konusunda Rusya'dan Türkiye'ye yönelik 'Hemfikir' değiliz açıklaması geldi.

İstanbul'da 13. İslam İşbirtliği Teşkilatı Zirvesi yapıldığında Moskova'dan kritik bir açıklama geldi. Rus Lider Putin'in sözcüsü Peskov, "Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tutumunu biliyoruz ancak şimdiki durumda bu tutum Rusya’nın tutumuyla örtüşmüyor. Bizim hem Kudüs, hem İsrail-Filistin ihtilafının nasıl çözüme kavuşturulmasını istediğimizi herkes gayet iyi biliyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın çağrısı sonrası İstanbul'da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında karar çıktı. Düzenlenen Olağanüstü İslam Zirvesi Konferansı'ndan tarihi karar çıktı. Alınan karar şu şekilde açıklandı: Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu ilan ediyoruz

Bildiriden Önemli Başlıklar

İİT Olağanüstü toplantısı sonrası yayımlanan bildiride önemli başlıklar şu şekilde;

Kudüs Filistin'in Başkenti

Tüm dünya ülkeleri Doğu Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanımaya çağrıldı. 

ABD'ye Tepki

İslam İşbirliği Teşkilatı sonuç birdirgesinde, "ABD yönetimi barış sürecindeki rolünden çekilmeli" çağrısı da yapıldı. Trump'ın "Kudüs İsrail'in başkenti" kararına tepki gösterilen açıklamada, "ABD bu kararından geri adım atmazsa tüm sonuçlarından sorumlu olacaktır...

BM'ye Çağrı

İİT bildirisinde, Birleşmiş Milletler'e de acil olarak İsrail'in işgaline son vermesi ve Kudüs'ün nihai statüsünün belirlenmesi çağrısı yapılacak. 

Yayımlanan Bildirinin tam Metni Şu Şekilde

" - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın Kudüs’ü İşgalci Güç İsrail’in sözde başkenti olarak tanıyan tek taraflı kararı en güçlü şekilde reddedilmiş ve kınanmıştır.
Sözkonusu karar hukuken hükümsüz ilan edilmiştir. Bu beyanın Filistin halkının tarihi, hukuki, doğal ve milli haklarına bir saldırı, bütün barış girişimlerine yönelik kasti bir baltalama, aşırılık ve terörizme ivme verecek bir tahrik unsuru ve uluslararası barış ve güvenliği hedef alan bir tehdit olarak görüldüğü belirtilmiştir.

- Kudüs-ü Şerif’in yasal statüsünü değiştirmeyi amaçlayan sözkonusu tehlikeli beyanın hükümsüz ve meşruiyetten uzak olduğu vurgulanmıştır.

Beyanın, Uluslararası hukukun ve özellikle de Dördüncü Cenevre Sözleşmesi’nin ve uluslararası meşruiyeti bulunan tüm ilgili kararların, bilhassa da BM Güvenlik Konseyi’nin 478 (1980) ve 2334 (2016) sayılı kararlarının, barış sürecinin Kudüs-ü Şerif’i nihai statü konusu olarak tespit eden temellerinin ciddi bir ihlalini teşkil ettiği, Amerika Birleşik Devletleri’nin bu bağlamda imzalamış olduğu Anlaşmalar ve verdiği taahhütlerin bu beyanın hemen geri çekilmesini gerektirdiği ifade edilmiştir.

ABD KARARINI GERİ ÇEKMEZSE SONUCUNA KATLANIR

- ABD Yönetimi’ni bu yasadışı beyanın geri çekilmemesinden doğacak tüm sonuçlardan bütünüyle sorumlu tutulduğu kaydedilmiştir.
Sözkonusu beyanın ABD Yönetimi’nin barış destekçisi rolünden çekilmesi olarak değerlendirildiği ve bunun tüm paydaşlar tarafından da anlaşıldığı belirtilmiştir. Ayrıca, bu beyanın ilanı ve işgalci güç İsrail’in 1967’de işgal ettiği, merkezinde Kudüs-ü Şerif bulunan Filistin topraklarında sürdürdüğü sömürgecilik, yerleştirme, apartheid ve etnik temizlik siyasetinin teşvik edilmesi olarak görüldüğü kaydedilmiştir.

Tüm üye devletlere Filistin sorununa, özellikle dünyanın diğer taraflarından karşıtlarıyla günlük temaslarında ve dış siyasi gündemlerinde yüksek öncelik vermeleri çağrısında bulunulmuştur.

- İki devletli çözüm temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti’ne dayanan, uluslararası tanınmış referans hükümlerle ve 2005’te Mekke-i Mükerreme’de yapılan Olağanüstü İslam Zirvesi Konferansı’da stratejik bir tercih olarak kabul edilen 2002 Arap Barış Girişimi’yle uyumlu adil ve kapsamlı bir barışa bağlılık teyit edilmiştir.

Uluslararası topluma bu sorunu çözüme ulaştırmak maksadıyla etkin ve ciddi bir şekilde harekete geçmesi çağrısında bulunulmuştur.

- Doğu Kudüs, Filistin Devleti’nin başkenti olarak ilan edilmiştir ve bütün devletler Filistin Devleti’ni ve Doğu Kudüs’ün onun işgal altındaki başkenti olduğunu tanımaya davet olunmuştur.

'BÜYÜKELÇİLİKLERİ TAŞIMAYIN' ÇAĞRISI

- Bütün Devletlere BMGK’nın 1980 tarihli ve 478 sayılı kararını tam olarak uygulama çağrısında bulunulmuştur. Bu doğrultuda, bütün Devletler;

a) ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in sözde başkenti olarak tanıyan kararını desteklemekten imtina etmeye,

b) Diplomatik Misyonlarını Kudüs-ü Şerif’e taşımamaya davet edilmiştir.

 - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne çağrıda bulunularak, derhal sorumluluklarını üstlenmesi, Kudüs-ü Şerif şehrinin yasal statüsünü teyit etmesi, Filistin Devleti topraklarındaki İsrail işgaline son vermesi, Filistin halkının uluslararası korunma altına alınmasını sağlaması, Filistin Davası’na ilişkin aldığı tüm kararları uygulaması ve bu kararlara uyması istenmiştir.

- BM Güvenlik Konseyi’nin harekete geçememesi halinde, İİT üyesi ülkelerin bu ağır ihlali BM Genel Kurulu’nun 377A sayılı “Barış için Birleşme kararı” çerçevesinde BM Genel Kurulu’na götürmeye hazır olduğu teyit edilmiştir.

- İslam Kalkınma Bankası’ndan Filistin projelerine öncelik vererek ve bu doğrultuda özel ve esnek mekanizmalar ve usuller geliştirerek “Kalkınma için İslami Dayanışma Fonu” aracılığıyla Kudüs’ü Şerif ve diğer işgal altındaki topraklarda ekonomik ve sosyal kalkınma çabalarına destek olması talep edilmiştir. "

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA

Son Güncelleme: 13.12.2017 16:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.