Uzman Erbaşlara Memuriyet Kapısı Açılıyor

Uzman Erbaşların memuriyete geçebilmesi için kanun teklifi TBMM'ye verildi. İşte detaylar...

banner396

Uzman Erbaşlara Memuriyet Kapısı Açılıyor

Uzman Erbaşların memuriyete geçebilmesi için kanun teklifi TBMM'ye verildi. İşte detaylar...

13 Ocak 2016 Çarşamba 10:59
Uzman Erbaşlara Memuriyet Kapısı Açılıyor
Uzman Erbaşların memuriyete geçebilmesi için kanun teklifi TBMM'ye verildi. İşte detaylar...

Emekli aylığına hak kazanmadan kendi istekleri ile TSK’dan ayrılan Uzman Erbaşlardan en az 7 yıl hizmeti bulunanların, kamu kurum ve kuruluşlarına ait Devlet memuru kadrolarına atanmalarının kolaylaştırılmasını ve uzman erbaşlıkta bulunma yaş sınırının yükseltilmesini öngören Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunulduğu belirtildi.

Değişiklik Yapılmasına Dair Sunulan Teklif İse Şu Şekilde;

MADDE 1- 18/3/1986 tarih ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu’nun 5 inci maddesinin birnci fıkrasında geçen “azami kırkbeş yaşına” ibaresi “azami elli yaşına” olarak değiştirilmiş ve 5’inci maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Birinci fıkra kapsamında Devlet memuru kadrolarına atanamayanlardan, yaş sınırından önce kendi isteği ile Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayrılan Uzman Erbaşlardan, en az 7 yıl süre ile bu Kanun kapsamında hizmetlerinin olması ve talepte bulunmaları kaydıyla, bunlara ait bilgiler hizmet süresi en fazla olandan başlamak üzere Millî Savunma Bakanlığı tarafından yılda bir defa şubat ayının son gününe kadar Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.

İlgili personelin bildirilmiş olması atanma için tek başına hak teşkil etmez. Bu fıkra kapsamında personel istihdam etmek isteyen kamu kurum ve kuruluşları atama yapmak istedikleri boş kadro ve pozisyon sayısının iki katı kadar adayı Devlet Personel Başkanlığından her yılın 15 Mart tarihine kadar talep ederler. Devlet Personel Başkanlığınca 1 Mayıs tarihine kadar yılda bir defa kamu kurum ve kuruluşlarına sözleşmeli erbaş ve er olarak hizmet süresi en fazla olandan başlayarak aday listeleri gönderilir.

Bir ay içinde yapılacak mülakatta başarılı bulunarak atananların bilgileri bir ay içinde ilgili kamu kurum ve kuruluşu tarafından Devlet Personel Başkanlığına bildirilir. Ataması yapılan personelin uzman erbaş olarak geçen hizmet süreleri, 657 sayılı Kanunda öngörülen öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla, başlangıç derece ve kademelerine her yıl bir kademe ilerlemesi ve her üç yıl bir derece yükselmesi sayılmak suretiyle kazanılmış hak aylık, derece ve kademeleri ile emekli ikramiyesinin hesabına esas sürenin tespitinde değerlendirilir.

Atama onayı alınmasına rağmen görevine başlamayanlar ile başladıktan sonra herhangi bir sebeple görevden ayrılanlar bu fıkra kapsamında yeniden istihdam edilemezler. Başvuru, mülakat, atama ve diğer işlemlere ilişkin usul ve esaslar Millî Savunma Bakanlığı ile Devlet Personel Başkanlığı tarafından müştereken çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir. Bu fıkra kapsamında ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye, gerekli bilgi ve belgeleri istemeye, araştırma ve inceleme yapmaya ve uygulamayı yönlendirmeye Devlet Personel Başkanlığı yetkilidir. Bu fıkra hükümleri, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92 nci maddesinin ikinci fıkrası kapsamında yapılacak atamalara engel teşkil etmez. 

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 13.01.2016 11:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet 2 yıl önce

Uzman erbaşlar hakkında verilen kanun teklifi meclisden onay aldımı

Avatar
senol 2 yıl önce

umarım birgün herşeyin farkına varacak bu millet ama iş işten cokktan gecmis olacak gecmis olsun simdiden nokta

banner389

banner394