Flaş Haber
Kapat

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Muvazzaf Astsubay Alımı Devam Ediyor

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Muvazzaf/Sözleşmeli Astsubay Alımına dair ilan verdi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Muvazzaf Astsubay Alımı Devam Ediyor

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Muvazzaf/Sözleşmeli Astsubay Alımına dair ilan verdi.

22 Şubat 2016 Pazartesi 19:40
Kara Kuvvetleri Komutanlığı Muvazzaf Astsubay Alımı Devam Ediyor
 Kara Kuvvetleri Komutanlığı  Muvazzaf/Sözleşmeli Astsubay Alımına dair ilan verdi.

MUVAZZAF (DAİMİ KADRODA) VE SÖZLEŞMELİ ASTSUBAYLIK HAKKINDA BİLGİ

a. Kara Kuvvetleri Komutanlığında muvazzaf/sözleşmeli astsubay olarak istihdam edilmek üzere, üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan adaylar arasından mevcut kanun, yönetmelik ve yönerge esaslarına göre personel seçilmektedir.

b. Bu başvuru kılavuzunun ilgili bölümlerinde; muvazzaf/sözleşmeli astsubay olarak kimlerin başvuru yapabilecekleri, başvuruların nasıl ve nereye yapılacağı, seçim aşamaları, değerlendirme esasları ve muvazzaf/sözleşmeli astsubaylığa ilişkin genel bilgiler yer almaktadır.

c. Muvazzaf/sözleşmeli astsubay olma süreci;

(1) Birinci Seçim Aşaması Faaliyeti:
Yazılı sınav (genel kültür),

(2) İkinci Seçim Aşaması Faaliyetleri:

(a) Kayıt Kabul,

(b) Ön Sağlık Muayenesi,

(c) Kişilik Değerlendirme Testi,

(ç) Fiziki Yeterlilik Testi,

(d) Mülakat.

(3) Sınıflandırmanın Yapılması (Asil/Yedek Adayların Belirlenmesi).

(4) Hastane Sağlık Raporu ve Güvenlik Soruşturması aşamalarından oluşmaktadır.

ç. Muvazzaf/sözleşmeli astsubay adayları, tüm aşamaları geçmelerini müteakip “Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma (ASTTASAK)” Eğitimi’ne tabi tutulacak ve eğitimi başarıyla tamamlayanlar astsubay çavuş rütbesiyle istihdam edildikleri sınıfın, sınıf okuluna gönderilecektir. Söz konusu eğitimi takiben Kara Kuvvetleri birlik ve kurumlarına atanmaktadırlar. Kara Kuvvetleri Komutanlığında muvazzaf/sözleşmeli astsubay olarak yer almak istiyorsanız, bu kılavuzdaki bilgileri dikkatle okuyarak başvuruda bulunabilirsiniz. Sözleşmeli astsubay statüsünde sadece Piyade, Tankçı ve Topçu sınıfları için alım yapılacaktır. Tercihler yapılırken, özellikle sözleşmeli astsubay sınıflarının (Piyade, Tankçı, Topçu) tercih edilmesi durumu, adayın seçilme olasılığını artırabilecektir.

d. Özlük, Sosyal, Mali Hakları ve Çeşitli Hükümler

(1) Özlük Hakları:

(a) Muvazzaf/Sözleşmeli Astsubay Rütbe Bekleme Süreleri:

Dış kaynaktan muvazzaf/sözleşmeli astsubaylığa alınanların rütbe bekleme süreleri için 926 sayılı TSK Personel Kanununda muvazzaf/sözleşmeli astsubaylar için belirlenen süreler uygulanır.

- 5 -

(b) Sözleşmeli Astsubaylar İçin Sözleşme Süreleri:

Sözleşmeli astsubay adayları, ön sözleşme yaparak askerî eğitime alınırlar. Bu eğitimi başarı ile tamamlayanlardan Sözleşmeli Subay ve Astsubay Yönetmeliği’nde belirtilen şartları taşıyanlarla sözleşme yapılır ve bu kişiler astsubay çavuş rütbesine nasbedilirler. Sözleşmeler, üç yıldan az ve dokuz yıldan fazla olmamak şartıyla, belirlenen şartları taşıyanların talepleri halinde yenilenir.

(c) Sözleşmeli Astsubaylıktan Muvazzaf Astsubaylığa Geçiş:

Sözleşmeli astsubaylardan, 4678 sayılı TSK’da İstihdam Edilecek Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar Hakkında Kanun ve Sözleşmeli Subay ve Astsubay Yönetmeliği’nde belirtilen şartları taşıyanlar, talepleri ve yapılacak sınavlarda başarılı olmaları halinde muvazzaf astsubaylığa geçirilebilirler.

(ç) Sicil işlemlerinde Uygulanacak Esaslar:

Dış kaynaktan muvazzaf/sözleşmeli astsubaylığa alınanlar hakkında TSK Astsubay Sicil Yönetmeliği hükümleri uygulanır.

(d) Atama ve Yer Değiştirme:

Dış kaynaktan muvazzaf/sözleşmeli astsubaylığa alınanların kıt'a, karargâh ve kurumlara atanmalarında TSK Subay ve Astsubay Atama Yönetmeliği hükümleri uygulanır.

İlanın tam metni için tıklayınız. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Muvazzaf Astsubay Alımı Devam Ediyor
Son Güncelleme: 22.02.2016 19:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.