s-kurumsal Çiftçilere daha iyi hizmet sunmak için dünyadaki tarım sigortaları ile ilgili gelişmeleri yakından takip eden Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), çalışanlarını İspanya’da düzenlenen eğitim seminerine gönderdi. Katılımcılar program çerçevesinde, Türkiye’de uygulanan Tarım...
Çiftçilere daha iyi hizmet sunmak için dünyadaki tarım sigortaları ile ilgili gelişmeleri yakından takip eden Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), çalışanlarını İspanya’da düzenlenen eğitim seminerine gönderdi. Katılımcılar program çerçevesinde, Türkiye’de uygulanan Tarım Sigortaları Sistemi’nin temelini oluşturan ve aynı zamanda Avrupa Birliği (AB) içerisinde en kapsamlı ve en başarılı tarım sigortası sistemi olarak gösterilen İspanya modelini yerinde inceleme imkanı buldu.

İspanya’nın Madrid ve Sevilla kentlerinde, reasürör firmalardan olan Mapfre Re ile İspanya’nın tarım sigortaları havuzu olan Agroseguro’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen eğitim programı; tarım sigortası uygulamaları (hasar tespit teknikleri, teminatlar, teknik şartlar), pamuk, mısır, incir ve turunçgil başta olmak üzere, mevcut diğer ürünlerdeki hasar tespit çalışmalarındaki saha uygulamaları ve hayvan hayat sigortaları uygulamaları gibi başlıklar adı altında gerçekleştirildi. Program kapsamında ayrıca, bir hayvan çiftliği de ziyaret edilerek, çeşitli uygulamalı çalışmalar gerçekleştirildi.

Programa, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü Daire Başkanı ve TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kayacı ile Uzman Mirzaali Sarcan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Sigortaları ve Doğal Afetler Daire Başkanı Bekir Engürülü, Mühendis Faruk Bahadır Özer ile Mühendis Hanifi Can, Tarım Sigortaları Havuzu İşletici Şirketi AŞ Genel Müdür Yardımcısı Zeki Karakurt, Teknik Müdürü Necati İçer, Bitkisel Ürün Sigortaları Müdürü Ertuğrul Çelik, Hayvan Hayat Sigortaları Müdürü Orhan Sarıtepe, Manisa Bölge Müdürü Fahri Yıldırım ve Malatya Bölge Müdürü Sabri Akın katıldı.