ALES'de Değişiklik Yapılıyor ! (ALES Sınav Süresi , Soru Sayısı ve Geçerlilik Süresi Değişti)

Yükseköğretim Kurulu Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden ALES ile ilgili önemli bir duyuru yayımlandı. YÖK resmi sitesinden bugün yapılan bilgilendirmede Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı (ALES) ile ilgili değişiklikler olduğu, sınavın geçerlilik süresinin 5 yıla uzatılacağı belirtildi.

ALES'de Değişiklik Yapılıyor ! (ALES Sınav Süresi , Soru Sayısı ve Geçerlilik Süresi Değişti)

Yükseköğretim Kurulu Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden ALES ile ilgili önemli bir duyuru yayımlandı. YÖK resmi sitesinden bugün yapılan bilgilendirmede Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı (ALES) ile ilgili değişiklikler olduğu, sınavın geçerlilik süresinin 5 yıla uzatılacağı belirtildi.

07 Eylül 2017 Perşembe 10:58
ALES'de Değişiklik Yapılıyor ! (ALES Sınav Süresi , Soru Sayısı ve Geçerlilik Süresi Değişti)

YÖK'ten Flaş Duyuru! ALES'de Değişiklik Yapılıyor

Yükseköğretim Kurulu Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden ALES ile ilgili önemli bir duyuru yayımlandı. YÖK resmi sitesinden bugün yapılan bilgilendirmede Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı (ALES) ile ilgili değişiklikler olduğu, sınavın geçerlilik süresinin 5 yıla uzatılacağı belirtildi.  YÖK Resmi sitesinden paylaşılan duyuruda şu ifadelere yer verildi ; 

ALES’te Yapılan Yeni Düzenlemeler

1- ALES’te test sayılarında azaltmaya gidilmiştir. Dört test/bölüm sayısı ikiye indirilmiş olup yeni ALES, Sözel ve Sayısal olmak üzere iki bölümden ve testten oluşacaktır. Sözel-I ve Sözel-II ile Sayısal-I ve Sayısal-II testleri ayrımı ortadan kaldırılmıştır.

2- Yeni ALES'te belirlenen testlerin içeriğine ilişkin de yeni düzenlemeler yapılmıştır. ALES Sözel Testi; sözcükte, cümlede ve parçada anlam; cümle ve metni tamamlama; kesin yargıya ulaşma, düşünce akışını bozan ifadeyi bulma ve parçada anlam bütünlüğü sağlama gibi başlıklar altıda yer alan soru alanlarından oluşacaktır. Burada adaylardan temel dilbilgisi becerilerinin yanı sıra daha çok sözel akıl yürütme becerilerini ölçmek amaçlanmıştır. ALES Sayısal Testi; temel matematiksel işlemler, matematiksel ilişkilerden yararlanma; tekli, ikili ve üçlü problemler ve geometri gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarını içerecektir. Burada adayların sıralama, çözümleme, analiz etme, yorumlama ve mantıksal akıl yürütme gibi daha çok ileri düşünme becerilerinin ölçülmesi amaçlanmıştır.

3- Yeni ALES’te (a) soru sayısı azaltılmış, (b) soru başına düşen süre artırılmış, (c) bununla birlikte toplam sınav süresi kısaltılmıştır. Sınav, 160 soru ve 180 dakikadan (3 saat) oluşmakta iken yeni düzenleme ile 50’şer sorudan oluşan sözel ve sayısal iki ayrı testten meydana gelecektir. Toplamda 100 sorudan oluşan sınavın süresi, 150 dakika (2.5 saat) olarak belirlenmiştir. Bu düzenlemenin sınav stresinin azaltılmasına da katkı sağlayacağı beklenmektedir.

ALES’in Geçerlilik Süresi

Halen ALES sonuçlarının geçerlilik süresi 3 yıl olup, özellikle yüksek lisans eğitimi yapan öğrenciler, sınavlarının geçerlilik süresinin sona ermesi halinde daha sonra doktora programlarına başvurabilmek için zamanlarını akademik çalışmalarından daha çok ALES’e tekrar hazırlanmak için geçirmektedirler. Bu da akademik verimliliği olumsuz yönde etkilemektedir. ALES’in daha çok referans alındığı GRE’deki geçerlilik süresi 5 yıl olup benzer geçerlilik süresinin ALES için de olması talep edilmektedir.

Mevcut Durum

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı (ALES), ilk defa 1997 yılında Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı (LES) adıyla yapılmaya başlanmış olup 10 yıl sonra Yükseköğretim Kurulu’nun 2 Şubat 2007 tarihli toplantısında, yükseköğretim kurumlarında öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına atanmak için yapılması gereken sınav ile birleştirilerek sınavın adının Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı (ALES) olmasına karar verilmiş ve ondan sonra da bu adla yapılmaya başlanmıştır. ALES içeriğine benzer GRE ve GMAT gibi yurt dışı testler de bulunmaktadır. ALES, daha çok genel GRE testine benzerlik göstermektedir. Mevcut ALES`te adaylara Sayısal-I, Sayısal-II, Sözel-I ve Sözel-II olmak üzere dört başlık altında bir test uygulanmaktadır. Her iki bölüm, tek kitapçık halinde adaylara verilmekte olup toplam 160 soru için 180 dakika (üç saat) cevaplama süresi verilmektedir. Sınavda uygulanan testin sayısal bölümünde 40`ar sorudan oluşan iki test (Sayısal-I ve Sayısal-II testleri); aynı şekilde sözel bölümünde de her biri 40`ar sorudan oluşan iki test (Sözel-I ve Sözel-II testleri) yer almaktadır.

Adaylar, istedikleri takdirde bütün testleri cevaplayabilmektedir. Her bir testteki sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayıp sayısal ve sözel alanlarda genel yeterlikleri ölçmeye yöneliktir. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olmaktadır. ALES test puanlarının geçerlik süresi, sınav sonuçlarının açıklandığı tarihten itibaren üç yıl olup puan türlerine göre alt testlere verilen ağırlıklar farklılık göstermekte, Sözel-II testinin adayların ALES Sayısal puanlarına; Sayısal-II testinin adayların ALES Sözel puanına; Sözel-II testinin de adayların ALES Eşit Ağırlık puanına katkısı bulunmamaktadır.

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA

Son Güncelleme: 07.09.2017 13:28
Anahtar Kelimeler:
Ales DuyurularıAles
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALES 2 yıl önce

ALES te yeni sisteme geçildi.
Peki yeni sistemde katsayılar nasıl olacak?

https://www.universitego.com/yeni-ales-katsayilari-nasil-olacak/