ALES soruları cevapları ve sonuçları ÖSYM 10 Mayıs 2015

ÖSYM 2015 ALES soru ve cevaplarının yüzde 20'si ÖSYM tarafından yayınlandıktan sonra eşzamanlı olarak sitemizde yayınlanacaktır. İşte 2015 ALES soruları cevapları ve sonuçlarına ilişkin tüm detaylar kpsscafe.com.tr farkıyla haberimizde...

banner396

ALES soruları cevapları ve sonuçları ÖSYM 10 Mayıs 2015

ÖSYM 2015 ALES soru ve cevaplarının yüzde 20'si ÖSYM tarafından yayınlandıktan sonra eşzamanlı olarak sitemizde yayınlanacaktır. İşte 2015 ALES soruları cevapları ve sonuçlarına ilişkin tüm detaylar kpsscafe.com.tr farkıyla haberimizde...

11 Mayıs 2015 Pazartesi 13:45
ALES soruları cevapları ve sonuçları ÖSYM 10 Mayıs 2015

   ÖSYM 2015 ALES soru ve cevaplarının yüzde 20'si ÖSYM tarafından yayınlandıktan sonra eşzamanlı olarak sitemizde yayınlanacaktır. İşte 2015 ALES soruları cevapları ve sonuçlarına ilişkin tüm detaylar kpsscafe.com.tr farkıyla haberimizde...


2015 ALES soru ve cevaplarıyla ilgili açıklama ÖSYM'den geldi. ÖSYM 2015 ALES soru ve cevapları nın yüzde 20'sinin ais.osym.gov.tr'den açıklanacağını duyurdu.

2015 ALES soru ve cevaplarıyla ilgili olarak yapılan açıklamada,  ALES bittikten sonra soruların yüzde 20'sinin, sınav sonuçları açıklanınca ise kalan kısmının ais.osym.gov.tr'den açıklanacağını söylendi.

ALES SORULARININ DEĞERLENDİRMESİ İÇİN TIKLAYINIZ


2015 ALES Puan Hesaplama Motoru (Yeni Sistem)

ÖSYM: 'SORULARIN YÜZDE 20'Sİ AÇIKLANACAK' DEMİŞTİ

ÖLÇME, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Danıştay ve Anayasa Mahkemesi’nin “soruların tamamını açıklayın” kararına rağmen yapılacak olan ALES’de soruların yüzde 20’sini kamuoyuyla paylaşma kararı aldı. ÖSYM, soruları internet sitesi üzerinden yayınlayacak.

SADECE SU
 
Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir adet duvar saati, adayların sınavda kullanacakları kalem, silgi, kalemtıraş ile şeker ve peçete ÖSYM tarafından sağlanacak. Adaylar sınava şeffaf pet şişe içinde su getirebilecek.
 
 
Sınav başladıktan sonra adayların ilk 120 dakika ve son 15 dakika içinde, sınav salonunu terk etmeleri, sınav sırasında kısa süre için bile olsa tuvalete gitmek dahil sınav salonundan çıkmaları yasak olacak.
 
Bu durumdaki adaylara kesinlikle izin verilmeyecek. Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday, bir daha sınav salonuna alınmayacak ve sınavın ilk 120 dakikası dolana kadar sınav binasında bekletilecek. 
ALES SONUÇLARI
 
Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar, ALES sonuçlarını, TC. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilecek.
 


ALES TAVSİYELERİ

Kılavuzda, sınavın yaklaştığı günlerde ve sınav sırasında yapılması tavsiye edilenler şöyle sıralandı:
-Sınava son 1-2 gün kala hatırlatma notlarınız varsa, onları gözden geçirin.
-Stresli ve yorucu faaliyetlerden uzak durun. Dinlenmeye çalışın.
-Sınav akşamı ağır yemeklerden kaçının.
-Uykusuz kalmayın.
-Yakınlarınızın moral desteğinizi alın.
-Sınav sabahı mutlaka kahvaltı edin.
-Sınavla ilgili araç gereçlerinizi kontrol edin.
-Kendinizi rahat hissedeceğiniz kıyafetler giyin.
-Sınav yerine erkenden ulaşın.
-Sınavda en iyi olduğunuz dersten başlayın.
-Şıklardan önce soru metnini okuyun. Soru köklerini iyi anlayın. Şıkların tamamını mutlaka okuyun. İpuçlarını değerlendirin. Yanlışları eleyin. Hiçbir fikriniz yoksa cevap vermeyin.
-Zor sorularla vakit kaybetmeyin. Yanıltıcı cümle veya sözcüklere dikkat edin.
-Bazı yanıtlar sorunun içinde gizlidir. Uzun soru, zor soru demek değildir. Altı çizili veya koyu yazılmış sözcüğe dikkat edin.
-Zaman zaman duruşunuzu, oturma pozisyonunuzu değiştirin.
-Sınıf arkadaşlarınız sınavı erkenden bitirip çıkmaya başladığında panik olmayın, unutmayın, erken bitirenlere fazla puan verilmiyor.


ALES SAAT KAÇTA?

ALES 2015, 10 Mayıs Pazar günü saat 09.30'da başlayacak ve adayların 150 dakika süresi olacak. ALES'e girecek öğrencilerin en geç saat 09.00'da sınav merkezlerinde olmaları gerekiyor. 


ALES SINAV GİRİŞ BELGESİ ÇIKTISI OLMAYAN ADAYLAR SINAVA ALINMAYACAK! 

ÖSYM ALES sınav giriş belgeleriyle ilgili yaptığı açıklamada, adaylara ALES sınav giriş belgesi çıktısı gönderilmeyeceğini duyurdu. ALES 2015'e girecek adayların ALES giriş belgesi çıktısı alıp, sınav günü yanlarında bulundurmaları gerekiyor. ALES giriş belgesi çıktıları ais.osym.gov.tr'de. 

ALES sınav giriş belgesinin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacaktır. 


ALES ŞİFRESİNİ UNUTANLAR NE YAPACAK? 

ÖSYM ALES aday şifremi unuttum diyen öğrenciler ne yapacak? ALES öncesi ÖSYM aday şifresini unutan öğrenciler yeni şifrelerini 3 yolla edinebilirler.

Şifrelerini unutan ALES adayları ÖSYM'nin ais.osym.gov.tr internet adresinden yeni şifre alabilirler. ALES aday şifresini unutanlar ayrıca ÖSYM Sınav Merkezleri'nden veya ÖSYM Koordinatörlükleri'nden yeni şifre edinebilirler.  

ALES sınav giriş belgenizi alabilmek için ÖSYM’den aldığınız aday şifrenize ihtiyacınız var. Ancak bu şifreyi unuttuysanız ya da kaybettiyseniz paniklemeyin.

Bunun için ÖSYM’nin sitesine girerek ais.osym.gov.tr’den adresinden şifrenizi ücretsiz olarak yeniden alabilirsiniz. Siteye girdikten sonra “Şifremi Unuttum” alanına girerek yöneltilen soruları doğru yanıtlamanız gerekiyor.

Eğer internet ortamından şifre almayı başaramazsanız ÖSYM sınav koordinatörlüklerine veya ALES’de başvuru merkezi olarak görev yapan yetkilendirimliş başvuru merkezlerine geçirli nüfus cüzdanı veya pasaportunuzla şahsen başvurabilirsiniz. Bu merkezleri ÖSYM’nin internet sitesinden edinebilirsiniz. Unutmayın sizden başkası sizin adınıza şifre alamaz.

Adaylar, sınav salonuna 2015-ALES Sınava Giriş Belgesi ile nüfus cüzdanı/pasaportları kontrol edilerek alınacaklar, sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturacaklar. Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacak.

ALES ADAYLARI DİKKAT!

Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir adet duvar saati, adayların sınavda kullanacakları kalem, silgi, kalemtıraş ile şeker ve peçete ÖSYM tarafından sağlanacak. Adaylar sınava şeffaf pet şişe içinde su getirebilecek.ALES GİRİŞ BELGESİ FOTOĞRAF ŞARTI

Belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermelidir. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmak zorundadır. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır. Sınava Giriş Belgesi’ni (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır.

ALES GİRİŞ EHLİYET DEĞİL NÜFUS CÜZDANI 

Adayların sınava girebilmeleri için ALES Sınav Giriş Belgesi'nden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunludur. 

Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.), tutuklu/hükümlü adayların bu durumlarını kanıtlayan fotoğraflı resmî belge, Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilir. 

ALES HANGİ KİMLİK KARTLARI KABUL EDİLMİYOR?

Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacaktır. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanıyabilmelerini sağlayacak, sınav görevlilerinde adayı tanımada tereddüt oluşturmayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanımasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan (TC Kimlik Numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır.) nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Sınav günü sınav görevlilerinin, fotoğrafından adayın kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde, adayı sınava almayabileceği veya adayın sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır.

Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarası, soğuk damga veya güncel bir fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekmektedir.


ALES SONUÇLARI sonuc.osym. gov.tr'de

ALES sonuç belgesi adaylara gönderilmeyecek. Adaylar, ALES sonuçlarını, TC. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilecek.

Yılda iki kez uygulanan ve  Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (ALES) İlkbahar Dönemi, 10 Mayıs tarihinde ÖSYM tarafından Türkiye genelinde gerçekleştirilecek. Binlerce kişinin ter dökeceği sınav, saat 09.30'da başlayacak ve 150 dakika sürecek. ALES'de her soru dikkatlice okunmalı, analiz edilmeli ve çözülmeli.
Tüm sınava giren adaylarımıza kpsscafe.com.tr olarak geçmiş olsun diyor ve başarılar diliyoruz...
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 10.05.2015 11:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hafize 3 yıl önce

122 okka eden iki dombili biri 14 diğer 21 Yaşında.birgün bunlar diyet etmeye yemin etmişler ve sonuçta yaşlarıma doğru orantılı kilo verip ikisinde aynı kiloya ulaşmış.. Suç olarak ikisinin kilosu 104 olabilmiş ve büyük kardeşin başlangıç kilosu kaçtır?

Avatar
dersim 3 yıl önce

3. Ördekli sorular
4. Konutlu grafikli sorular. İlkinde boş bırakılan yeri sordu. Birinde en çok kar ettireni sordu ama ben ℅10 nu hiç kullanmadan yaptım.
5. 3 kardeş 2 si ikiz. Büyük olan en az kaç yaşında olur diye sordu galiba. Cevap 8 diye hatırlıyorum.
6. Zar sorusu. 2 zar. Sonucun çarpımlarının 6 ya bölünebilme ihtimali?
7. Otomobil ve motosiklet a dan b ye gidiyorlar. Motosiklet sonra yavaşlıyor.
8. Tahtaya yazı yazan çiftse silip yarısını tekse 5 katının bir fazlasını yazıyor. 3 tane soru vardı burdan.
9. Ötv, kdv sorusu. Önce ötv ekleniyor. Sonra kdv ekleniyor. Son halini verip ötvli bişey soruyordu.
10. Aritmetik ortalama. 10 vs. Çok saçma geldi bana. Bir türlü anlamadım. Yapamadım. Aritmetik ortalaması da içinde olan kümelere ortalama küme deniliyormuş vs.

Avatar
bay dombili 3 yıl önce

Cevap 64. Ben 12 kilo verdim. Kardeşim sekiz. En son ilimizde 52 ıdik. Diyet programını da en kısa zamanda yayinlicam. Saygılar

Avatar
HD 3 yıl önce

1.)a2-b2=45 a ve b asal sayılar a nın alacağı en yüksek değer (7)
2.)a2+1/a2 sonucu nedir? sorusu vardı sonuç 5(?)
3.)407 örnek vermiş hangisi asal toplama bölünmez rakamları hatırlamıyorum
4.)ab sayisi b'nin 13 kati ise a+b kaçtır (11)
5.)4,2 kati 112 eşit olan sayi kaçtır
6.)... sayisi aşağıdakilerden hangisine tam bölünmez (17)
7.)4!6!/7! sonucu kaçtır?
8.)motosikletli hiz sorusu vardi 120 km gidiyor kalan yolu kaç km ile gitti (40km/h)
9.)üçgende açi sorusu bir tarafta paralel kenar olan 28 ' açi verilmişti(14?)
10. )5 farkli semtte yapilan bina sayisi ve kar miktari? en çok kar e semti
11.)kar orani sanirim rakamlari hatirlamiyorum ama %30 du

hatirladikça eklerim

Avatar
g.keskin 3 yıl önce

bir tane kuş sorusu vardı.,
bir catıda erkek ve dısı kuslar vardır. once dısı kuslardan bır mıktar ucuyor ve erkek kusların sayısı dısı kusların sayısısının 3 katı oluyor. daha sonra erkek kuslardan bır mıktar ucuyor ve dısı kusların sayısı erkek kusların sayısının 4 katı oluyor. tolam ucan kus sayısı 17 olduguna gore en basta catıda toplam kac kus vardır..?

banner389

banner394