22 Kasım 2015 ALES Hakkında Bilgilendirme

22 Kasım 2015 Pazar günü yapılacak olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı hakkında bilgilendirme...

22 Kasım 2015 ALES Hakkında Bilgilendirme

22 Kasım 2015 Pazar günü yapılacak olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı hakkında bilgilendirme...

21 Kasım 2015 Cumartesi 12:36
22 Kasım 2015 ALES Hakkında Bilgilendirme

  22 Kasım 2015 Pazar günü yapılacak olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı hakkında bilgilendirme...

Bilindiği gibi ÖSYM tarafından ALES giriş belgeleri açıklandı. Eğer giriş belgenizi hala almadıysanız şimdi almak için TIKLAYINIZ.

ÖSYM tarafından 1-14 Ekim tarihleri arasında başvuruları alınan ve 22 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilecek olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına dair bilinmesi gerekenler;

ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan sınav sabah saat 9:30'da başlayacak olup adaylara sayısal1 ve sayısal2 bölümlerinden 40'ar, sözel1 ve sözel2 bölümlerinden de 40'ar soru olmak üzere toplamda 160 soru sorulacaktır. Sorulan 160 soruya karşılık olarak da 150 dakika sınav süresi tanınacaktır.

Sınavda çıkacak konular ise şöyle;

Türkçe ve matematik soruların sorulduğu sınavın konu dağılımları şöyle,

1. Mantıksal yetenek

• Şekil yetenek

• Mantık soruları

• Sözel mantık

• Sayısal mantık

• Sayı dizileri

• Şifreli sorular

• Çözümleme

• Aritmetik işlemli diziler

• İşlem

• Grafikler 2. Sayısal yetenek

• Sayılar

• Rasyonel sayılar ve mutlak değer

• Üslü sayılar

• Köklü sayılar

• Çarpanlara ayırma

• Denklemler

• Kümeler

• Oran ve orantı

• Permütasyon kombinasyon olasılık ve binom açılımı

• Dört işlem problemleri

• Açılar ve üçgenler

• Çokgenler ve dörtgenler

• Çember ve daire

• Alan ve hacimler

• Analitik geometri

3. Sözel yetenek

• Sözcüğün anlamı

• Cümlenin anlamı

• Paragrafın anlamı

• Paragrafın içeriği 

Önemli olan hızlı soru çözebilmek!

Bu sözü çevrenizde ALES’e giren hemen hemen herkesten duymuşsunuzdur. Ama hakikaten de bu böyle. Uzun paragraf soruları ya da mantık soruları biraz vakit alabiliyor. ALES’te süreyi doğru kullanmak önemli. Çünkü yüksek puan alabilmek için kısa zamanda çok soru çözmek gerekiyor. Yukarıda belirtmiş olduğumuz konuların bu kadar uzun olması gözünüzü korkutmasın, çünkü soruların yapılabilir kolaylıkta olduğunu söylemek mümkün. Çalışmaya nerden başlamalı?

ALES’e hazırlanırken en etkili yöntem çok fazla soru çözmektir. Hatta ALES’e çalışmaya nerden başlamalıyım diye düşünüyorsanız, ilk önce daha önceki yıllarda çıkmış soruları çözmenizi öneririz. Geçmiş yıllarda çıkmış sorulara buradan ulaşabilirsiniz. Ya da çeşitli yayınevlerinden çıkmış olan geçmiş yıllara ait sınav sorularından oluşan bir kitap edinebilirsiniz. Geçmiş yıllarda çıkmış soruları çözmek hangi konularda eksik olduğunuzu fark etmeniz açısından yararlı olacaktır.

Eğer konu eksiğiniz varsa da bunları çok geç olmadan tamamlayabilirsiniz. Yüksek puan almak isteyenlere sınava son bir hafta kala her gün bir deneme çözmelerini öneririz. Bu onların soruları çok daha kısa sürede çözmelerine katkı sağlayacaktır. 

Adayların sınava girerken yanlarında bulundurmaları gereken belgeler ise aşağıdadır;

a) İLGİLİ SINAV DÖNEMİNE AİT 2015 - ALES SINAVA GİRİŞ BELGESİ:


Sınava Giriş Belgesi adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Adayların bu belgeyi, T.C.Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden,sınav tarihinin 10 gün öncesinden başlamak üzere edinmeleri gerekmektedir. Belgenin üzerindeadayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafı bulunmaktadır. Hiçbir aday Sınava Giriş Belgesinde yazılı olan salondan başka bir salonda sınava giremez. Sınava Giriş Belgesinde yazılı olan salondan başka bir yerde sınava giren adayın sınavı geçersiz sayılır. Adayın sınava gireceği binayı, adres bilgisini teyit etmek amacıyla sınav gününden önce gidip görmesi sınav günü kendisine kolaylık sağlayacaktır.

Sınava Giriş Belgesini kaybeden adaylar tekrar İnternet’ten edinebileceklerdir. Adaylar İnternet’ten edinecekleri bu belgelerin renkli veya siyah beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundurmak zorundadır. Belge üzerinde adayın fotoğrafı bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde adayın fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermelidirler. Belgenin ön yüzündeki ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler hariç ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret bulunduğu takdirde adayın sınavı geçersiz sayılacaktır. DİKKAT: Başvuru işlemini yaptığı halde sınav ücretini yatırmayan adaylar için Sınava Giriş Belgesi düzenlenmez. 

b) NÜFUS CÜZDANI VEYA SÜRESİ GEÇERLİ PASAPORT: 

Adayın, sınava girebilmesi için Sınava Giriş Belgesinden başka, nüfus cüzdanı veya pasaportunun da yanında bulunması zorunludur. 2015-ALES BAŞVURU KILAVUZU 11 Nüfus cüzdanı, pasaport dışında zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.), tutuklu/hükümlü adayların bu durumlarını kanıtlayan fotoğraflı resmî belge, çipli, manyetik şeritli, 16 rakamdan oluşan baro kart ve 7 rakamdan oluşan güvenlik kodu bulunan geçerlilik tarihi dolmamış resmi Avukat Kimlik Belgesi, pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı, Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar kabul edilir. Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacaktır.

 
Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf (Sınav günü sınav görevlilerinin sizi fotoğrafınızdan tanımakta güçlük çektiği takdirde sizi sınava almayabileceğini göz önünde bulundurunuz.) ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır.Üzerinde soğuk damga, adayın sınav 
görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan (T.C. kimlik numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır.) nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaportlar kabul edilmeyecektir. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacaktır.

 
Bir aday bu belgeleri yanında olmadığı hâlde Sınav Koordinatörlerinin, bina ve salon görevlilerinin veya ÖSYM Temsilcilerinin kararıyla herhangi bir salonda sınava alınmış olsa bile, bu adayın sınavı ÖSYM Yönetim Kurulunca geçersiz sayılacaktır. Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından, adayların sınav binalarına bu belgeler dışında herhangi bir eşya, araç gereç getirmemeleri gerekmektedir.

Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir adet duvar saati, adayların sınavda 
kullanacakları gereçler (kalem, silgi, kalemtıraş) ve peçete ÖSYM tarafından sağlanacaktır. Adaylar sınava, şeffaf pet şişe içinde su getirebileceklerdir.

Sınav esnasında ve öncesinde heyecanlanma durumlarında yapılması gerekenler ise şu şekildedir;

Eğer sınav heyecanı yaşayanlardan iseniz son bir hafta zevk aldığınız şeyleri yaparak kendini rahatlamaya çalışın. Sinemaya gidin. Müzik dinleyin, kitap okuyun. Hatta olabiliyorsa 2 gün bir deniz kenarına kaçın. Denizin insan üzerindeki olumlu ve dinginleştirici etkisinden yararlanın. Sınava gireceğiniz gün mutlaka sağlam bir kahvaltı yapın. Bu kahvaltıda mutlaka, süt yumurta bal peynir bulundurun ve bunlardan yiyin. Sına asla kahvaltısız ve aç karnına girmeyin bu sınavda sizi yetersiz kılacaktır. Sınava girerken yanınızda bir küçük çikolata bulundurun.

Özelikle bitter çikolatanın etkileri bilimsel olarak da kanıtlandığından sınav esnasında size gerekli desteği verecektir. Sınav yerini mutlaka önceden görün. ales.gen.tr Sınavın yapılacağı gün, her türlü olasılığa karşı erken kalkın ve yola erken çıkın ki, hem stres yaşamayın hem de yolda oluşabilecek riskleri ortadan kaldırın. Sınavda mutlaka yanınızda istenen belgeleri ve kullanımı açısından en ideal olan yumuşak kalemleri tercih edin. Bunları bir gece önceden hazırlayın. Sınavdan önceki gün mutlaka erken yatın. 

Sizde olumsuz durumlar yaratacak ortam ve kişilerden uzak durun. Sınava mutlaka sınav sorularını aldıktan sonra  genel bir gözden geçirin sonrasında yapabileceğinizden emin olduğunuz soruları yapın, emin olmadıklarınızı yapmayın zaman kalırsa eğer soruda kafanız karışık ama şıkları ikiye düşürmüşseniz kafanıza en yatanı işaretleyin ama emin olmadığınız hiçbir soruyu yanıtlamayın ve dört yanlışın bir doğruyu götürdüğünü unutmayın. 

Eğer su problemi yaşayacağınızı düşüyorsanız yanınızda küçük şişe su bulundurun. Sınav kağıdınızı teslim etmeden önce kontrol edin, kaydırma yapıp yapmadığınızı , eksiğiniz, gözden kaçan bir şey olup olmadığını değerlendirin.
Sınavda sizi üşütmeyecek, terletmeyecek kıyafetler ve spor ayakkabısı tercih edin bu sizin hareket kolaylığı getirecektir. Kendinize inanın, pozitif düşünün bunun sonucu ne olursa olsun bir son değil, bir başlangıç olduğunu düşünün ve kendinizi motive edin.

Bizlerde kpsscafe.com.tr olarak sınava girecek bütün adaylara başarılar dileriz.
Son Güncelleme: 16.11.2015 14:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.